sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Drobečci prozkoumají hurikány

Na meteorology kdekdo nadává, když jim nevyjde předpověď. Jejich práce ale není vůbec snadná i když mají k dispozici nejrůznější údaje. Stále totiž nerozumíme zdaleka všemu. Když předpověď v našich zeměpisných šířkách nevyjde, tak se může tak maximálně stát, že zmokneme i když nám bylo slibováno modré nebe. Ovšem ve světě jsou oblasti, kde meteorologické předpovědi rozhodují bez velkého přehánění o životě a smrti. Řeč je o lokalitách, které jsou každý rok ohroženy řáděním hurikánů. Důkladně pochopit chování této obrovské masy vzduchu není vůbec snadné a předvídat její další vývoj je ještě těžší. Pomoc ale nabízejí družice na oběžné dráze.

Meteorologové využívají celé řady satelitů, ale stejně jakou jsou hurikány velmi specifickým typem počasí, je pro jejich výzkum potřeba nasadit specifické družice. Už dříve měli specialisté k dispozici například společnou japonsko-americkou družici TRMM, dnes jsou ve službě další stroje – namátkou Jason-3, nebo Aqua. Chystají se ale i noví pomocníci, kteří by měli pomoci prozkoumat klidné oko hurikánů.

Družice CYGNSS
Družice CYGNSS
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Celý projekt nese název Cyclone Global Navigation Satellite System a zkracuje se nepříliš dobře vyslovitelnou zkratkou CYGNSS, což se dá přečíst jako Cygnus, tedy Labuť. Program počítá s vypuštěním osmi malých družic na konci letošního roku. Jako nosič byl vybrán Pegasus-XL, který odstartuje z floridského mysu Canaveral v závěsu pod letounem Stargazer L-1011.

Satelity, na jejichž vývoji se podílela i University of Michigan, mají nelehký úkol – nahlédnout do oka hurikánu. Zatímco všude okolo vanou jedny z nejsilnějších větrů, jaké můžeme na Zemi pozorovat, střed samotného hurikánu bývá naopak mimořádně klidný. Meteorologové mohou z chování oka bouře vysledovat, jaký bude její pravděpodobný vývoj – zesílí, zeslábne, nebo se úplně rozpadne? Satelity mají výhodu, že mohou do oka hurikánu nahlédnout shora a přinést odborníkům potřebné informace, aby bylo možné na jejich základě provést v dostatečném předstihu preventivní opatření.

Postupné rozkládání solárních panelů družic CYGNSS
Postupné rozkládání solárních panelů družic CYGNSS
Zdroj: http://www.earthzine.org/

Cílem celého programu CYGNSS je vylepšit současnou úroveň meteorologických předpovědí zaměřených právě na hurikány. Citlivé senzory na palubě družic budou především měřit rychlost větrů uvnitř samotného oka, ale i v jeho těsné blízkosti. Satelity by měly zmapovat i stěnu, která tvoří hranici oka, jejich pozornosti neujdou ani oblasti dešťových srážek. Ve výsledku by měli meteorologové dostat soubor dat, který je nesrovnatelný s jakoukoliv předchozí kosmickou misí. Po sloučení těchto dat s údaji z jiných meteo-družic bude možné výrazně zpřesnit odhady dalšího vývoje tohoto ničivého elementu. Vědci se již těší na to, jak budou moci lépe pcohopit provázanost hurikánů se vzdušnou vlhkostí, nebo termodynamikou atmosféry a oceánů.

Družice CYGNSS při přípravě na tepelně-vakuové zkoušky v Southwest Research Institute
Družice CYGNSS při přípravě na tepelně-vakuové zkoušky v Southwest Research Institute
Zdroj: http://www.nasa.gov/

V minulých měsících podstoupilo všech osm malých satelitů důkladné testování v útrobách Southwest Research Institute v texaském San Antoniu. Družice zde byly podrobeny testům, které napodobovaly jak nepříznivé kosmické prostředí (změny teplot, vakuum, záření, elektromagnetické rušení a podobně), tak i podmínky, které tyto stroje zažijí během startu. Vibrace, které vytváří zažehnutý raketový motor by totiž mohly nepřipravenou konstrukci rozlámat na kousky.

Kromě toho se testovaly i všechny klíčové fáze mise – řeč je především o oddělení jednotlivých družic a aktivaci palubních systémů. Jakmile testy úspěšně skončily, byly jednotlivé satelity složeny do sestavy, ve které budou vypuštěny. Kdo by si ale myslel, že tím končí testovací fáze, ten by se mýlil. Satelity budou v tomto složeném stavu vystaveny dalšímu kolečku zkoušek. Po jeho dokončení se celý svazek složených družic vydá na Vandenbergovu základnu v Kalifornii, kde bude připojen k samotné nosné raketě Pegasus. Kompletně složený nosič pak bude transportován na Floridu, odkud odstartuje na svou kosmickou misi.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/cygnss-inorbit-artconcept.jpeg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/20141212_cygnss_jx006.jpg
http://www.earthzine.org/wp-content/uploads/2014/10/figure-8.png
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/490a9732.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Df4
Df4
8 let před

Díky za článek, jen v předposledním odstavci je zdvojeno slovo „podstoupilo“ a o pár řádků níže je zřejmě zapomenuté „m“ (testů_).

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Df4

Opraveno, díky moc!

Štěpán
Štěpán
8 let před

Kdy je plánován termín startu Pegasu? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpověď  Štěpán

Zatím to vypadá na 17. října.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.