sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nové snímkování Země a dva malé satelity

Dnes ráno v 5:17 našeho času odstartovala z kosmodromu Tchj-jüan raketa Dlouhý pochod 4B. Na její palubě se nacházela družice Ziyuan-3-02 určená ke snímkování naší planety a také dva malé satelity pocházející z Argentiny. Šlo o pátý čínský start v tomto roce, přičemž hlavní náklad měl váhu 2640 kilogramů. Družice Ziyuan-3-02, tedy druhý zástupce třetí generace snímkovacích satelitů Ziyuan, dosáhla polární oběžné dráhy zhruba deset minut po startu.

Start rakety Dlouhý pochod 4B s družicí Ziyuan-3-02
Start rakety Dlouhý pochod 4B s družicí Ziyuan-3-02
Zdroj: http://forum.nasaspaceflight.com/

Samotná řada Ziyuan debutovala v roce 1999, přičemž třetí generace těchto snímkovacích družic si svou premiéru odbyla v roce 2012. Jelikož mají tyto satelity zhruba pětiletou životnost, je logické, že Čína sáhla po vypuštění nového exempláře. Snímky, které satelit pořídí by mohly posloužit k tvorbě nových map, sledování životního prostředí, plánování rozvoje měst, ale stejně tak je potřeba přiznat, že stejně jako v případě prvních dvou generací fotky poslouží i ke strategickému průzkumu na armádní úrovni.

Po technologické stránce je družice Ziyuan-3-02 osazena trojicí teleskopických kamer a jednou multispektrální. Jedna teleskopická kamera míří dolů, zatímco zbývající dvě jsou odkloněné o 22° vpřed a vzad. Díky tomu může družice vytvářet i trojrozměrné snímky. Kamery pokrývají oblast širokou 51 kilometrů  a dosahují rozlišení 2 – 2,5 metru, což je lepší než v případě prvního zástupce třetí generace.

Multispektrální kamera ukrývá teleskop se třemi zrcadly a chlazený detektor pro zachytávání čtyř specifických vlnových délek. Díky tomu bude vytvářet snímky, které nejenže pokrývají celé viditelné spektrum, ale zasahují i do blízké infračervené oblasti. Povrchové rozlišení této kamery je 5,6 metru a má být určena hlavně pro monitoring vegetace.

Argentinská družice ÑuSat
Argentinská družice ÑuSat
Zdroj: spaceflight101.com

Družice Ziyuan-3-02 je umístěna na oběžné dráze ve výšce 506 kilometrů a může snímkovat všechna místa na zemi mezi 84. rovnoběžkami, přičemž nad každé místo se vrátí jednou za pět dní. Podle odhadů by měla družice nasnímat každý den plochu 1,2 milionu kilometrů čtverečních. Tato hodnota má být téměř rovným dílem rozdělena mezi území Číny a zahraniční oblasti.

Spolu s hlavním nákladem letěly i dva argentinské satelity pojmenované ÑuSat o rozměrech 40 × 43 × 75 centimetrů o váze 37 kilogramů. Tyto satelity jsou prvními vlaštovkami projektu Aleph-1, který počítá s vypuštěním 25 malých satelitů, které by měly poskytovat snímky naší planety.

Zdroje informací:
http://spaceflight101.com/
https://www.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2016/05/1261038679315.jpg
http://forum.nasaspaceflight.com/…dlattach;topic=33321.0;attach=1317045;image
http://spaceflight101.com/wp-content/uploads/2016/05/nusat-1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karl
Karl
8 let před

Když tak čtu o rozlišovacích schopnostech tohoto satelitu tak mě napadá jedna otázka.
Existuje nějaká představa, kam až se s rozlišením snímků podařilo dostat? Je mi jasné, že to jsou utajované armádní informace. Ale již před mnoha lety jsem viděl dokument ve kterém se mluvilo o tom, že už dokáží z družice přečíst SPZku na autě. To se mi ale ani dnes nezdá moc pravděpodobné…

Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Karl

Ta SPZka nebo dokonce titulky novin položených na lavičce jsou takové spíše úsměvné zkazky, které kolují veřejností a nedaří se je vypudit, byť se nezakládají na žádném oficiálním prohlášení. 🙂
Skutečnost je taková, že nejdokonalejší civilní satelit určený ke snímkování Země je World View 3 s rozlišením 31 cm/pixel – viz náš článek. Jak správně tvrdíte, armádní družice mají tento údaj tajný, ale určitě budou mít lepší technologii. Ale ne o moc – osobně se domnívám, že se můžeme dostat na poloviční, možná třetinové rozlišení, tedy 10 – 15 cm/pixel, ale víc to už asi podle mého názoru nebude. Ono je navíc potřeba upozornit i na to, že rozměry pixelů nejsou moc vypovídající. U World View 3 se objekt o velikosti 31 cm jeví jako obrazový bod, ale nepoznáme z něj jeho tvar – k tomu potřebujeme více bodů, tedy větší objekty. A stejné je to u všech snímkovacích satelitů.

gg
gg
8 let před
Odpovědět  Karl

“Ale již před mnoha lety jsem viděl dokument ve kterém se mluvilo o tom, že už dokáží z družice přečíst SPZku na autě. To se mi ale ani dnes nezdá moc pravděpodobné…”

Jen si spočítejte, co by to znamenalo pro difrakční limit. Na 1cm pixely byste potřeboval přibližně desetimetrové zrcadlo.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpovědět  Karl

Na podobnou otázku už odpovídal Randall Munroe tady: http://what-if.xkcd.com/32/
Armádní satelity jsou novější a pokud potřebují co nejostřejší snímek, létají níž, takže by teoreticky tu SPZku přečíst mohly (zrcadla mají srovnatelná s Hubblem, nedávno nějaká zbytečná předávala armáda NASA, která snad zatím neví, co s nimi). A nadpisy na titulní straně Blesku nemají o moc menší písmo, takže i to by snad mohlo jít. Otázkou je, jak dobře dokáží korigovat zkreslení atmosférou.

Samo2
Samo
8 let před
Odpovědět  Vojta

No s jedným už veda čo misa sa bude volať WFIRST a bude zameraný na snímkovanie exoplanét a ich atmosfér 🙂
Odkaz: http://www.nasa.gov/press-release/nasa-introduces-new-wider-set-of-eyes-on-the-universe

Marián Šabo
Marián Šabo
8 let před
Odpovědět  Vojta

Nie, na prečítanie klasickej SPZky by bolo potrebné rozlíšenie aspon 1, mozno 2cm/pixel a to sa určite ani tými najnovšími vojenskými satelitmi nedá. Hoci ich parameter sú samozrejme utajené, fyzika nepustí a pod určité difrakčné limity, rozmery CCD čipov a skreslenie spôsobené atmosférou sa proste nedostaneme. Niekde som čítal, že aj pri tých najoptimisteckejších odhadoch pre americké satelity KH-11, počítajúcich s nejakým 3 metrovým zrkadlom, najmodernejšími CCD čipmi a dokonca aj možnosťou adaptívnej optiky by sa aj pri najnižšom bode drahy (vo výške okolo 200 km) nepodarilo dostať pod 5 cm/pixel. Realite sú ale bližšie skôr odhady okolo 8-10 cm/pixel.

https://kosmonautix.cz/2016/05/30/nove-snimkovani-zeme-a-dva-male-satelity/