Dva zachráněné stupně vedle sebe

Poté, co první stupeň rakety Falcon 9 opustil přístav Port Canaveral, jsme si řekli, že vyhovíme čtenářům, kteří nás upozorňovali, že se tomuto tématu věnujeme v příliš mnoho článcích. Několik dní jsme se Falconům nevěnovali, ale nyní nadešla chvíle, kdy se k nim vrátíme alespoň formou krátkého článku. SpaceX totiž prezentovala dvě fotky, které ukazují aktuální stav obou prvních stupňů, které se zapsaly do historie kosmonautiky, když dokázaly po splnění své mise měkce přistát – nejprve na pevnině a v případě toho aktuálního na mořské plošině. Navíc se objevily i bližší informace o průběhu testovacích zážehů, které na stupeň zachráněný na moři čekají v nejbližších týdnech.

Vlevo první stupeň, který přistál v prosinci na pevninu - vpravo první stupeň, který dosedl na plošinu v moři

Vlevo první stupeň, který přistál v prosinci na pevninu – vpravo první stupeň, který dosedl na plošinu v moři
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Podle informací, které na fóru kosmo.cz uvedl uživatel Mirek Pospíšil se zdá, že by v první řadě měly přijít statické zážehy všech devíti motorů o délce zhruba dvě sekundy. Tyto zážehy by mohly být minimálně dva. Po této první fázi by se přešlo na zážehy tří motorů, které by trvaly několik sekund. Zda bude následovat i třetí fáze statických zážehů zatím není jisté – vše bude záležet na tom, jaké výsledky přinesou výše popsané první dvě fáze zkoušek. Podle vyjádření Elona Muska (viz tweet níže) by k opakovanému použití prvního stupně, který přistál na plošině mohlo přijít v rozmezí 3 – 4 měsíců, což je změna oproti dosavadním informacím, které hovořily +/- o červnu.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…10153423272397541_8073831462607351647_o.jpg
https://pbs.twimg.com/media/CgcvT0CUUAAee00.jpg:orig

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

27 komentářů ke článku “Dva zachráněné stupně vedle sebe”

 1. Honza napsal:

  Jakožto jeden z těch, kdo si stěžovali, musím říct, že jsem spokojen s kratší přestávkou. Rozhodně bych nerad přišel o jakékoliv zajímavé informace, SpaceX fandím stejně jako vy, ale jsem zvědavý i na další věci a nerad bych, aby se to tu zvrhlo v informační servis SpaceX a psalo se tu v podstatě o každé jednotlivém kroku, když se můžou spojit o jednoho článku kroky dva 🙂 To samozřejmě přeháním a je mi jasné, že tak daleko redakce určitě nezajde, jen chci ozřejmit svoje stanovisko. A i kdyby to tu bylo samý článek o SpaceX, rozhodně je přeskakovat nebudu, nechci o nic přijít 🙂 Ale občas přece jen dělá něco zajímavého i někdo jiný a redakce má talent na to to najít a napsat o tom pro nás článek, proto chci, aby na ty ostatní články zbylo místo. Ale nechávám to zcela na redakci, zdá se, že jsem v menšině a ať se rozhodnete jakkoliv, rozhodně vás nepřestanu číst. Díky za to.

 2. roman.hronza napsal:

  Tady se píše historie. Informací o SpaceX není nikdy dost ;-))

 3. zdenek napsal:

  Zdravím, články o Spacex jsou moje snídaně, oběd i večeře. Tuto firmu podle mě musí člověk obdivovat. Podle mě dokázali to co nikdo a článků bych uvítal i mnohem víc, stejně tak jako články o nových pohonech. A věta k zamyšlení: co zkusit psát články o projektech, jejíž realizace se plánuje nejen v brzké době, ale i řádu měsíců? Jinak velký palec nahoru pro Dušan Majer 🙂

 4. hansnasa napsal:

  Prosím vás,pište a podávejte veškeré informace o tomto tématu,protože si myslím,že většina fandů na to dychtivě čeká.A musíte počítat s tím,že se vždycky najde nějaký“nespokojený“,který jak správně napsal Petr Hájek,si může vybrat variantu,že článek vynechá.Článek je super a dávám 5 hvězdiček.Díky.

 5. Dan Hořejši napsal:

  Musim říct, že dneska se oba články opravdu povedly. Tím nechci říct, že by byly jindy špatné, ale ta témata dnes prostě sedla.

 6. Petr Hájek napsal:

  Čtenáři ,kteří Vás upozorňovali že se tomuto tématu věnujete příliš tyto články prostě nemusí číst ,já osobně oceňuji každou informaci o této průkopnické firmě a její úspěchy i neúspechy s nadšením a přáním toho nejlepšího nadšeně sleduji.

 7. Jakub napsal:

  Ta spacex jenom slibuje sem zvědavý jestli stihnou všechny starty letos měli by přidat…

 8. maiden napsal:

  Přinejhorším z toho můžou udělat obilný silo na kukuřici.

 9. Daniel Heřt napsal:

  Ano, spekuluje se, že byly některé motory vyjmuty aby u nich byly provedeny statické zážehy, je asi jednodušší zkoušet jednotlivé motory než celý stupeň najednou.

 10. kolemjdoucí napsal:

  zdá se, že v tom prvním stupni, který přistál na pevnině, jsou již jen 4 motory…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.