sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jehla v kupce sena, aneb Cassini opět boduje

Americká sonda Cassini byla na cestu k planetě Saturn vyslána s jasným cílem – posbírat co nejvíce informací o nejfotogeničtější planetě naší soustavy i o jejím bohatém systému měsíců. Technici byli postaveni před složitý úkol, protože věděli, že budou zkoumat svět, jehož detaily nikdo neznal. Cassini totiž byla první sondou, která kolem tohoto plynného obra pouze neproletěla, ale usadila se na jeho oběžné dráze. V průběhu let se ukázalo, jak dobrou práci tehdejší inženýři odvedli. Cassini nejenže dokázala splnit všechny úkoly, které se od ní čekaly, ale již mnohokrát excelovala i na poli, se kterým se při startu vůbec nepočítalo.

Na palubě sondy najdeme několik vědeckých přístrojů, ale dnes se zaměříme na analyzátor kosmického prachu CDA. Cassini během své více než dvanáctileté služby tímto přístrojem prozkoumala miliony a miliony prachových zrn. Drtivá většina z nich byla tvořena zmrzlými kapičkami vody, které do okolí oběžné dráhy vyvrhl měsíc Enceladus, na kterém jsme (díky sondě Cassini) objevili vodní gejzíry stříkající do výšky několika desítek kilometrů.

Umístění přístroje CDA
Umístění přístroje CDA
Zdroj: http://saturn.jpl.nasa.gov/

Jak už jsme řekli, přístroj CDA analyzoval ohromné množství prachových částic, ale i v tomto ohromném přívalu si vědci všimli něčeho neobvyklého. U titěrného podílu analyzovaných částic, konkrétně ve 36 případech, najednou něco nesedělo – částice v porovnání s ostatními vystupovaly z řady a i když jich bylo tak málo, vynutily si speciální pozornost.

Po kontrole naměřených údajů se ukázalo, že jde s největší pravděpodobností o zrnka, která nemají původ ve Sluneční soustavě, ale jedná se o mezihvězdný prach. O existenci těchto částic už věda ví delší dobu. Už v devadesátých letech tato zrnka pozorovala evropsko-americká sonda Ulysses a setkala se s nimi i sonda Galileo. Když se odborníci snažili vystopovat původ těchto částic, dostali se až do blízkého mezihvězdného mraku. Touto téměř prázdnou bublinou plynů a prachových částic naše sluneční soustava značnou rychlostí prolétá při svém oběhu kolem jádra Galaxie. Tyto částice zachytila a na Zemi dopravila také sonda Stardust.

Grafika zobrazující miliony běžných prachových zrnek a pár drobných částic, které přilétávají z jiného směru.
Grafika zobrazující miliony běžných prachových zrnek a pár drobných částic, které přilétávají z jiného směru.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

„Díky dřívějším objevům jsme čekali, kdy s objevem těchto mezihvězdných cestovatelů přijde i Cassini u Saturnu. Věděli jsme, že když se podíváme správným směrem, tak že bychom je měli objevit,“ prohlásil Nicolas Altobelli, který je členem evropské skupiny vědců, kteří se podílejí na analýze dat z Cassini a také je hlavním autor studie prezentované v časopise Science a dodává: „Každý rok jsme zachytili průměrně jen pár zrnek – od ostatních se odlišovala jednak rychlostí, ale také tím, že přilétala po specifické dráze, která byla odlišná od běžných ledových zrnek, která jsme pozorovali kolem Saturnu.“

Vzájemná rychlost byla opravdu úctyhodná – zrnka se vůči sondě pohybovala rychlostí 72 000 km/h – tato blesková rychlost stačí na to, aby se zrnka vyhnula zachycení sluneční gravitací, která by je natrvalo uvěznila v naší soustavě. Zrnka mezihvězdného prachu tak naší soustavou prolétají jako pověstný nůž máslem. „Jsme nadšeni tím, že Cassini zvládla tyto částice objevit. Navíc to bylo pomocí přístroje, který měl primárně studovat prachová zrna ze saturnových měsíců,“ řekla Marcia Burton z kalifornské JPL a spoluautorka nejnovější studie.

Přístroj CDA (Cosmic Dust Analyzer)
Přístroj CDA (Cosmic Dust Analyzer)
Zdroj: http://saturn.jpl.nasa.gov/

Možná si říkáte v čem je objev sondy Cassini unikátní, když mezihvězdný prach detekovaly už zmíněné sondy Ulysses, Galileo a Stardust. Jde o to, že Cassini jako první sonda v historii dokázala u prachových zrn také sama analyzovat jejich složení. Ukázalo se, že jde o poměrně specifickou směs různých minerálů, ovšem bez ledu. Prakticky všechny zachycené částice měly překvapivě podobné chemické složení, ve kterém najdeme prvky jako hořčík, křemík, železo, či vápník. Poměr těchto prvků odpovídá jejich průměrnému rozložení ve vesmíru. Zajímavé ale je, že u reaktivních prvků jako je síra, či uhlík byla jejich koncentrace v pozorovaných zrnech nižší, než kolik by odpovídalo jejich průměrnému rozložení ve vesmíru.

„Hvězdný prach vzniká, když hvězda umírá, ale při množství typů hvězd jsme očekávali, že během našeho dlouhého studia přijdeme do styku se širokým spektrem typů prachu,“ uvedl Frank Postberg z univerzity v německém Heidelbergu, který se podílí na analýze dat z prachového analyzátoru na Cassini a který je také podepsaný pod aktuální studií.

Zrnka mezihvězdného prachu se občas mohou najít v některých typech meteoritů, které je pohltily v době, kdy se formovala Sluneční soustava. Tato zrna jsou stará, nedotčená a jejich složení je pestré. Překvapivě ale částice zachycené sondou Cassini nejsou taková – jejich složení je spíše uniformní. Autoři studie vydané v časopise Science spekulují, že zrna z regionu, kde se rodí hvězdy, mohla být opakovaně zničena a následně zkondenzována při průchodu rázových vln od umírajících hvězd, které prolétaly kolem. To by mohlo mít za následek vytvoření zrn, která sonda Cassini pozorovala u Saturnu.

„Díky tomu, že je sonda Cassini dlouhodobým projektem, jsme z ní mohli udělat něco jako observatoř mikrometeoritů. Poskytla nám výjimečný pohled na prach, který vznikl mimo naši soustavu a který bychom jinak nemohli studovat,“ vysekl sondě pochvalu Nicolas Altobelli.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://www.gizmag.com/

Zdroje obrázků:
https://hsto.org/…/d2f/9f1/d4ed2f9f1bf5d4f924c1ef19c31366e8.png
http://saturn.jpl.nasa.gov/…/instrumentscassinicda/images/cda1.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/cassini_extrasolar_dust_main.jpg
http://saturn.jpl.nasa.gov/…/instrumentscassinicda/images/cda2b.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  endemit

Díky, jen poopravím, že nejde o šéfa NASA, kterým je Charles Bolden, ale o ředitele JPL.

endemit
endemit
8 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Dík za opravu. Věděl jsem, že jsem něco napsal blbě, ale měl jsem „po ránu“ nějaké zatmění, tak mi nedošlo, co.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpovědět  endemit

Příjemný rozhovor. Ubezpečení, že vrtat do europského ledu se opravdu bude, že Lunar Race neusíná a je stále v chodu a hlavně ty Star Wars. Jestli opravdu při letu sem skouknul tři díly a zbytek dá cestou zpátky, tak opravdu nemám strach z nedostatku nadšení v NASA 🙂

endemit
endemit
8 let před

…se šéfem…

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Díky za velmi zajímavý článek. Jen k té relativní rychlosti prachových částic bych měl připomínku. Běžně se používaji km/s, to si umí každý když ne představit, tak určitě porovnat se známými rychlostmi (v tomto případě to má souvislost s třetí kosmickou). 72 000 km/hod sice vypadá obrovsky pro úplného laika, ale trochu zasvěcení podle mého názoru spíše dají přednost 20 km/s.

Michael Voplatka
Michael Voplatka
8 let před
Odpovědět  Spytihněv

Já například v těchto případech raději operuji s kilometry za hodinu, jelikož si to dokážu lépe porovnat např s ISS, s Apollem vracejícím se z Měsíce nebo s New Horizons. Kilometry za sekundu si zase dokážu lépe představit na Zemi.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpovědět  Michael Voplatka

Tak to máme každý zcela jiné vnímání rychlostí. V článku jde o to, že se prach pohybuje vyšší rychlostí, než je třetí kosmická a ta se vyjadřuje obvykle v km/s. Takže udávané km/h nejsou moc názorné.

Totéž zmiňovaný návrat Apolla, o New Horizons ani nemluvě. I tam mi to připadá přirozenější v km/s. Právě vzhledem k porovnávání s kosmickými rychlostmi, které v km/h ani neznám 🙂

slappy
8 let před
Odpovědět  Spytihněv

Jsem si to taky musel hned přepočítat.. Ve vesmíru nějak automaticky uvažuju v kilometrech za sekundu…

holubin
holubin
8 let před
Odpovědět  Spytihněv

souhlas, jinak super článek, pořád nechápu jak to stíháte psát 🙂 díky a jen tak dál…

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  holubin

Děkujeme, snažíme se 🙂

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před

„na analýze dat z prahového analyzátoru na Cassini“ …asi spíše „prachového analyzátoru“

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  kolemjdoucí

Opraveno, díky.

https://kosmonautix.cz/2016/04/15/jehla-v-kupce-sena-aneb-cassini-opet-boduje/