sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Řekni, kde ty Sojuzy jsou…

Sojuz TM­19 v Technikmuseum Speyer.

…co se s nima mohlo stát, kde jen mohou být. Aneb jednorázově použitelných lodí Sojuz už by se mělo na Zemi „nashromáždit“ za téměř půlstoletí provozu zhruba 130 kusů. Byť mnoho komponent je z nich vyjmuto, překontrolováno, certifikováno a účastní se další cesty vesmírem, hlavní korpus je použitý jen jednou. Kde ale lodě Sojuz končí? Zmapovat umístění všech je pro našince prakticky nemožné: Rusko je velké a vysloužilé lodě putovaly na často nejprapodivnější místa. Například Sojuz TMA­07M, v němž letěli Roman Romaněnko, Chris Hadfield a Thomas Marshburn, dnes stojí (bez jakýchkoliv zábran před nenechavci nebo rozmary počasí) v parku ve městě Uglegorsk na Dálném východě (u něhož se staví nový kosmodrom Vostočnyj). Bez větší nadsázky by se dalo říct, že je to takový lepší patník pro čtyřnohé přátele…

Návratový modul Sojuzu TMA­07M v Uglegorsku. Kdo nevěří, ať tam běží...
Návratový modul Sojuzu TMA­07M v Uglegorsku. Kdo nevěří, ať tam běží…
Foto Facebook Chris Hadfield
Džugderdemidin Gurragčá před lodí Sojuz 39, pro kterou u svého domu vybudoval zvláštní přístavek.
Džugderdemidin Gurragčá před lodí Sojuz 39, pro kterou u svého domu vybudoval zvláštní přístavek. Záběr z dokumentárního filmu Fliegerkosmonauten.

Pojďme se ale nyní podívat na lodě, které skončily mimo území bývalého Sovětského svazu. Bývalo zvykem, že tzv. interkosmonauti dostali po svém letu coby „výslužku“ svoji loď Sojuz – a ta s nimi putovala do jejich domovských zemí, aby navždy připomínala úspěšný společný let. Některé země se pak k nim chovaly s úctou, jiným byl osud kosmické lodi celkem lhostejný. Třeba loď Sojuz 39 prvního mongolského kosmonauta si místní instituce přehazovaly jako horký brambor – nikdo nevěděl, kam ji zařadit, když to byl jediný „kosmický“ exponát v zemi. Situace nakonec skončila tak, že loď si nakonec odvezl přímo kosmonaut Džugderdemidin Gurragčá a skladoval ji v přístavku svého domu. Nyní je loď údajně opět k vidění v muzeu v Ulánbátáru (ale ve kterém, se mi nepodařilo zjistit). Stejně tak se měnil třeba postoj Ruska k zájemcům o nákup lodí Sojuz.

Třeba druhý „kosmický turista“ Mark Shuttleworth měl enormní zájem získat loď Sojuz TM­33, v níž přistával. A byl ochoten akceptovat jakoukoliv částku. Ruská strana ale jednání odmítla s tím, že jde o technologie podléhající zákazu vývozu. Když ale o několik let později „turista“ Gregory Olsen projevil zájem o Sojuz TMA­6, nebyl problém. Částka transakce nebyla zveřejněna, ale návratový modul je nyní k vidění na letadlové lodi USS Intrepid v New Yorku. Zkrátka a dobře: osudy mnohých lodí jsou zajímavé nejen během letu vesmírem, ale i dlouhé roky poté, co dosednout zpět na Zemi.

Sojuz 28 – Letecké muzeum Kbely, Praha (Česká republika)

Sojuz 29 –­ Deutsches Museum, Mnichov (Německo)

Sojuz 29 v Deutsches Museum (Mnichov).
Sojuz 29 v Deutsches Museum (Mnichov).
Foto Tomáš Přibyl

Sojuz 30 ­– Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Varšava (Polsko)

Sojuz 33 – Muzei na aviacijata v Krumovo, Plovdiv (Bulharsko)

Sojuz 35 v Közlekedési Múzeum (Budapešť).
Sojuz 35 v Közlekedési Múzeum (Budapešť).
Foto Tomáš Přibyl

Sojuz 35 ­– Közlekedési Múzeum (Dopravní muzeum), Budapešť (Maďarsko)

Sojuz 37 (podle některých zdrojů Sojuz 36) – Muzeum leteckých sil vietnamské lidové armády, Hanoj (Vietnam)

Sojuz 38 ­– Museo Provincial de Guantánamo, Guantánamo (Kuba)

Sojuz 39 – nespecifikované muzeum v Ulánbátáru (Mongolsko)

Sojuz 40 ­– Muzeul Militar National, Bukurešť (Rumunsko)

Sojuz T­6 –­ Musée de l’Air et de l’Espace, Paříž, letiště Le Bourget (Francie)

Sojuz T­6 na pařížském letišti Le Bourget.
Sojuz T­6 na pařížském letišti Le Bourget.
Foto Tomáš Přibyl

Sojuz T­10 ­– Nehru Planetarium, Nové Dillí (Indie)

Sojuz TM­2 – nespecifikované muzeum, Damašek (Sýrie)

Sojuz TM­10 ­– National Air and Space Museum, Washington D.C. (USA)

Sojuz TM­10 v Národním muzeu letectví a kosmonautiky (WashingtonD.C.).
Sojuz TM­10 v Národním muzeu letectví a kosmonautiky (WashingtonD.C.).
Foto Tomáš Přibyl

Sojuz TM­19 – Technikmuseum Speyer, Speyer (Německo).

Sojuz TMA­6 –  Intrepid Sea Air and Space Museum, New York (USA).

Sojuz TMA­6 na letadlové lodi Intrepid.
Sojuz TMA­6 na letadlové lodi Intrepid.
Foto Tomáš Přibyl

Sojuz TMA­14 – Museum of Flight, Seattle (USA).

Pokud máte informace o nějakých dalších vystavených lodích Sojuz (třeba v případě bývalých socialistických zemí), podělte se v diskusi!

Zdroje obrázků:
Foto Tomáš Přibyl
Dokumentární film Fliegerkosmonauten

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Cateye
Cateye
8 let před

Vždycky jsem toužil mít na zahradě nějakou vyřazenou stíhačku, ale návratová kabina by taky nebyla špatná 🙂

Andrej Vrbenský
Andrej Vrbenský
8 let před

Tu sa ponúka otázka kde skončil Sojuz Ivana Bella.

rado
rado
8 let před
Odpovědět  Andrej Vrbenský

To by aj mňa zaujímalo.

Tomáš Přibyl
8 let před
Odpovědět  rado

Ivan Bella téma nakousll na besedě ve Valašském Meziříčí v roce 2011. Sojuz prý nebyl součástí dohody o jeho letu – a on sám netuší, kde skončil. Jemu osobně údajně nabídla ruská strana odprodej skafandru, ale za částku, která přesahovala jeho finanční možnosti (tuším, že říkal něco o řádu 10 tisíc euro). Ponechat si tak mohl jen letěné rukavice.

rado
rado
8 let před
Odpovědět  Tomáš Přibyl

Ďakujem za info pán Přibyl. Mimochodom vašu knižku som prečítal už niekoľkokrát jedným dychom. Je perfektne napísaná. Fakt klobúk dole. Je o konci Columbie. Musím zohnať aj ďalšie vaše knihy. Tak som rád, že Vám môžem takto napísať. Snáď sa kosmonautix nenahnevajú, že to píšem sem. 🙂

https://kosmonautix.cz/2016/03/05/rekni-kde-ty-sojuzy-jsou/