I Vy můžete pomoci vzniku knihy Vesmírné osudy

Vážení čtenáři, název článku nelže. Poté, co mezi zájemci o kosmonautiku sklidila mimořádný zájem kniha Ondřeje Šamárka Kritické momenty kosmonautiky, máme nakročeno k dalšímu „zhmotnění“ velmi oblíbeného seriálu z našeho blogu. Tentokrát jde o seriál Vesmírné osudy, ve kterém autoři Ondřej ŠamárekLukáš Houška mapují životní příběhy vybraných lidí, kteří se nějak podíleli na dobývání vesmíru – ať už šlo o učence, kteří položili teoretické základy celého oboru, konstruktéry, kteří zhmotnili odvěké představy, nebo astronauty, kteří se vydali dál, než drtivá většina lidí na této planetě. Kniha Vesmírné osudy ale nevznikne sama od sebe, potřebujeme Vaši pomoc.

Hned na začátek pár vysvětlení. Kniha Kritické momenty kosmonautiky vznikla v režii Stream.cz, který se postaral o všechny náležitosti, kterých je při zajištění vzniku knihy opravdu hodně. Díky této spolupráci mohl vzniknout i videoseriál s jednotlivými příběhy. Leč Vesmírné osudy touto cestou uchopit nemůžeme. Spolupráce se Streamem byla jednoznačně pozitivní, ale dobře víme, že Vesmírné osudy neskýtají tolik obrazových materiálů, abychom mohli vytvořit videoseriál. Hlavně k mládí mnoha osobností nejsou prakticky žádné obrázky, což je pro video velký problém.

Od začátku vydávání Vesmírných osudů se však pod články objevovaly komentáře, ve kterých čtenáři dávali najevo svůj zájem o případné knižní zpracování. Rozhodli jsme se jim vyhovět a začali hledat možnosti, jak zajistit vydání knihy. Problémem je její rozsah – střízlivé odhady se pohybují okolo 500 stránek, což spolu s tvrdou vazbou může vytvořit až dvoukilovou „bichli“. Vydat takovou knihu samonákladem je nemožné – tedy pokud nejste ropný magnát, nebo uhlobaron, což není případ ani jednoho z autorské dvojice.

Na internetu ale naštěstí již několik let existuje systém kickstarter, ve kterém mohou začínající vynálezci říci světu o svých nápadech, na které vybírají finance. Když pak nasbírají určitou částku, zahájí výrobu daného zlepšováku. Jde o skvělou platformu, která umožňuje propojení tvůrců s fanoušky. Lidé okolo se stávají mimořádně důležitými články celého řetězce a mohou mít právem pocit, že se na vzniku produktu sami podíleli.

Knižní startér

Knižní startér
Zdroj: http://www.cerveny-knihy.cz/

V českém prostředí se systém kickstarter transformoval do projektu Startovač, který si už také vytvořil velmi slušné jméno. Takzvaným komunitním financováním se sbíraly prostředky třeba na zlepšení zpravodajského kanálu DVTV, nebo na cestu žlutých trabantů Dana Přibáně po Tichomoří. Jak to všechno souvisí s naší připravovanou knihou? Velmi! Na internetové adrese http://knizni-starter.cz/ totiž najdeme úplně stejný systém, jenže monotematický. Knižní startér se zaměřuje pouze na knižní produkci.

Při přemýšlení, jak zhmotnit Vesmírné osudy jsme si vybrali právě Knižní startér. Systém je jednoduchý – návštěvníci, které kniha zaujme a chtěli by ji podpořit, mohou navštívit její profil na stránce Startéru a tam se rozhodnou, jak vysokou částkou chtějí vznik knihy podpořit. Jakmile se získá cílová částka, je projekt schválen a kniha jde do tiskárny. Důležité je, že pokud se cílová částka nutná k tisku nevybere, pak se všechny peníze, které dárci do programu vložili, vrací na jejich účty.

Jak jsem naznačil již v úvodu, Vesmírné osudy jsou velmi rozsáhlá publikace a tomu bohužel odpovídá i částka, která je potřebná k jejich vydání – celkem jde o 444 000 Kč. Knižní startér dává tomuto projektu čtyři a půl měsíce na to, aby získal potřebnou finanční částku. Proto se obracíme na naše čtenáře – pokud máte Vesmírné osudy rádi a chtěli byste si je vystavit na poličce, budeme rádi, když finančně podpoříte vznik této knihy. Oproti verzi zde na blogu (která zůstane stále dostupná), budou všechny kapitoly upraveny, aktualizovány a navíc se můžete těšit na dvě zcela nové kapitoly.

Jeden ze dvou plakátů - odměna za dar v hodnotě 199 Kč

Jeden ze dvou plakátů – odměna za dar v hodnotě 199 Kč
Zdroj: http://knizni-starter.cz/

Jelikož chceme poděkovat všem, kdo se rozhodnou vznik Vesmírných osudů v knižní formě podpořit, rozhodli jsme se nabídnout Vám různé odměny. Za 50 Kč získáte záložku s podpisy, dar v hodnotě 299 Kč bude odměněn elektronickou verzí knihy, za 1 199 si můžete knihu předobjednat za plnou cenu a pokud darujete celé 3 000 Kč, budete se moci s oběma autory – Ondřejem ŠamárkemLukášem Houškou sejít na přátelském posezení u dobrého jídla v restauraci. Odměn je ale mnohem více a všechny je najdete na stránce projektu na Knižním startéru.

V pravém menu našeho webu proto nyní najdete banner s odkazem na projekt Vesmírné osudy na Knižním startéru. Pod tímto bannerem bude ručně aktualizovaný údaj o vybrané částce, který budeme aktualizovat jednou za několik dní – aktuální údaje najdete vždy na webu http://knizni-starter.cz/. Pokud se rozhodnete podpořit vznik této knihy, budeme Vám vděčni. Pokud ne, zlobit se rozhodně nebudeme – v žádném případě to není povinnost a na nikoho nebudeme tlačit. Chceme, aby se jednalo opravdu o svobodnou volbu každého člověka. Jménem svým i obou autorů – Ondřeje ŠamárkaLukáše Houšky Vám děkujeme.

Zdroje obrázků:
http://knizni-starter.cz/img/projekty/vesmirne-osudy.jpg
http://www.cerveny-knihy.cz/images/clanky/logo-knizni-starter.jpg
http://knizni-starter.cz/img/projekty/vesmirne-osudy-2.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

69 komentářů ke článku “I Vy můžete pomoci vzniku knihy Vesmírné osudy”

 1. evzen napsal:

  Bylo by ode mne pokrytecke knihu nepodporit, kdyz jsem tady vyzyval k jejimu vydani i pres startovac. Tak jsem ji pro jistotu koupil 2x. Berte to i jako podporu pro tento web, protoze prace, kterou zde delate je skvela.

 2. Wen napsal:

  Díky za kvalitní práci a unikátní materiály, které přinášíte všem do českého webu. Projekt podpořen a držím palce, aby se vybralo dostatek prostředků.

 3. Croco napsal:

  Konečně si to přečtu v klidu doma a nikdo mne nebude tahat od počítače 🙂

 4. Miloš Šebela napsal:

  Máte to tam, držím palce!

 5. Adhara napsal:

  Ako je to s prevodom eur do českých korún? Prispela by som, hoci som si už spravila vlastné „vydanie“ Vesmírnych osudov v hrebeňovej väzbe, len nerada by som prerobila na poplatkoch (zrovna nedávno som riešila tento problém pri predaji svojej knihy do Čiech).

  Btw., neuveriteľné, že ste u vydavateľstiev nepochodili aj napriek hromade čitateľov a vysokým predajom prvej knihy. Neviem, čo to majú za kritériá, keď nimi už ani toto nepohne. Aspoň vidno, že nielen na Slovensku je to divné.

 6. Sierra Redakce napsal:

  No pokusikl jsem se provest pladbu, ale nepustilo to (furt se web snazi spojit s bankou) ani jednu mou kartu, zkusim ještě odpoledne 🙁 Mi vsici vyfouknou to co bych chtel

 7. Radek Červený napsal:

  Poslední 3 knihy za zvýhodněnou cenu…

  Jste skvělí. Moc děkujeme.

 8. spacok napsal:

  Tak podporene 2x, aj ventYl bude mat knihu 🙂

 9. ventYl napsal:

  Zasa vianoce? 🙂

  Sice mam platby na internete na karte zakazane, ale toto nejako vyriesim, pretoze tu knihu chcem!

  • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

   Díky, vážíme si toho. Tak doufám, že Ježíšek opravdu přijde! 🙂

   • ventYl napsal:

    Ako tak pozeram na stav startera, nejako sa nebojim, ze by sa cielovu sumu nepodarilo vyzbierat, aj ked je v tamojsich podmienkach „astronomicka“.

    A dobra sprava je, ze v banke su lajdaci a platby kartou mi na moju ziadost nezablokovali 🙂

   • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

    Zatím to vypadá dobře, ale je to běh na dlouhou trať. Tak snad to zvládneme…

 10. Pedro napsal:

  Tak dnes ať se stane, co se stane budu usínat s pocitem dobře vykonané práce.

  Je to tam a upozorňuji předem: CHCI KNIHU NE PENÍZE. 🙂 🙂

  Držím všechny palce co mám na těle, ať to dobře dopadne. Jste fakt skvělý tým lidí a chováte se z mého pohledu velmi podobně jako ti, o nichž kniha bude. Prostě jdete po cestě poznání stále vpřed a na překážky nehledíte a to je to, čeho si na vás nejvíce vážím.

  Jen tak dál…

 11. harso napsal:

  ale ale, clovek si pride rano precitat dalsi diel kozmickeho satnika a narazi na nieco este ovela zaujimavejsie 🙂

  teraz uz len dufat, ze sa najde dost nadsencov a kniha s podpismi ma neminie 🙂

 12. zvejkal napsal:

  Dobry den, prosim vas, bolo mozne zadat aj adresu na Slovensku? Ak ano, tak som rad, a ak nie, tak to berte ako darcek 🙂

 13. Adam Trhoň napsal:

  Pro zajímavost, zkoušeli jste kontaktovat i nějaké nakladatelství? Jaké nabídli podmínky? Ptám se, protože mně blízké autorce dalo nakladatelství 2,5% z ceny knihy (autorky byly dvě), tak by mě zajímalo, jaká je situace jinde

 14. Vojta napsal:

  To je šrumec. Ale ani mi nevadí připlatit si vyšší cenu.
  Mohu vědět, kolik je plánovano výtisků?
  A kolik se vůbec prodalo Kritických momentů? Na Alze píší 500+, ale to je takové dosti neurčité.

  • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

   Díky, jsme moc rádi za příspěvek! 😉
   V případě vybrání cílové částky plánujeme cca 800 výtisků. Pokud se vybere více, samozřejmě toto číslo naroste.
   Co se týče KMK, úplně přesné aktuální číslo nemám, ale mělo by se to pohybovat kolem 900 prodaných kusů. Momentálně se chystá dotisk.

 15. Petr Hájek napsal:

  Už se těším ,doufam ,že to klapne ,již jsem na starteru podpořil. Děkuji za vaši snahu.

 16. Radoslav Packa napsal:

  To je skvelé,
  Ja som chcel platiť cez účet, ale po konečnom vyplnení mám málo údajov len číslo účtu a VS.
  Na zahraničnú platbu potrebujem viac údajov ako napr. adresa, meno …
  Babo raď

 17. Peter napsal:

  Tak som to skusil, ale pri platbe som dostal chybu o tom, ze mojou kartou nemozem platit. Zial inu nemam. Tak snad nabuduce.

  • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

   Zkusím kontaktovat správce Knižního startéru. Nevím přesně, jak v tomto případě platby kartou fungují, ale možná na něco přijdeme. Je tady také možnost využít převodu.
   Každopádně si moc vážíme Vašeho záměru!

   • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

    Ups, tak beru zpět. Po konzultaci s provozovatelem Startéru nedoporučujeme mezinárodní platby převodem – podle všeho se jedná o poměrně drahou variantu.
    Pokud neprošla platba kartou, zkuste se ujistit, že nenastal problém u Vás (chyba v zadávání čísel, překročený limit apod.).
    Během večera by se měl na tomto webu objevit i provozovatel Startéru, který by do zahraničních plateb měl (narozdíl ode mne, coby zahraničněplatebního neználka) vnést jasno. 😉

  • Radek Červený napsal:

   Dobrý den,
   vidím v systému, že vaše platba neprošla.
   Nemáte zakázané online platby?

   • Peter napsal:

    To nie, vcera som kupoval letenky a nemal som problem. Ale kedze zijem uz dlhsie v Dansku, mam iba Dansku kartu (Nordea banka), tak mozno to nejak suvisi. Vdaka za pomoc.

 18. Pavel Seemann napsal:

  Tak jsem také neodolal a Vesmírné osudy podpořil. Kritické momenty jsem dostal od kamaráda a vůbec mi nevadilo, že jsem je četl už zde na portálu. Moc se těším i na novou knihu.

  Měl bych ale prosbu na autorský tým – vyberte si pro Vesmírné osudy lepšího korektura / technickou redakci než jaký byl u Kritických momentů. Na webu mi různé typografické chyby (typu nerozlišování znaků pro spojovník, pomlčku a znaménko mínus, znaku „ד a písmene „x“, psaní viz s tečkou, neoddělování tisíců v číslech, chybějící či přebývající mezery v textu, nebo zápis X°C bez mezery hned za číslem, který znamená X-stupňový, namísto správného X °C, jenž se čte X stupňů Celsia) nevadí. Leč v tištěné knize mě to tahá za oči. Děkuji a přeji hodně sil i donátorů.

  • Ondřej Šamárek Redakce napsal:

   V první řadě děkujeme za příspěvek.
   V řadě druhé jsem osobně moc rád, že se Vám KMK líbily.
   A ohledně těch korektur – je fakt, že to nedopadlo úplně podle představ, v dotisku už by to snad mělo být v pořádku (doufám).
   Pro Vesmírné osudy už mám na kontě zkušenost, díky které budu schopen lépe výsledek ohlídat a navíc jsme na to dva. Nehledě k tomu, že technikálií, u kterých se chyby vyskytovaly v případě KMK nejhojněji, bude u VO mnohem méně. 😉

 19. hixaxon napsal:

  Zdravím, je to tam a držím palec!

 20. Tomáš napsal:

  Bych se rád zeptal na tu e-knihu. Jakože PDF, nebo jako kniha např. do kindlu? díky

 21. KineCZek napsal:

  Podporeno. Doufejme, ze to spolecne dokazeme, a ze kniha opravdu vyjde.

  KineCZek

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.