sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Falcon 9 se chystá na těžkou misi

Dnes v brzkých ranních hodinách zažehl Falcon 9 FT své motory. Nejednalo se ale o start, nýbrž pouze o krátký statický zážeh, který měl prověřit připravenost rakety. Ten proběhl úspěšně a pokud půjde dále vše podle plánu, tak se Falcon vydá k obloze v brzkých čtvrtečních hodinách. Jeho startovací okno začíná v 0:46 našeho času a mělo by být dlouhé 97 minut. Podle aktuální předpovědi je pravděpodobnost vhodného počasí 60 %, se záložním oknem o den později a pravděpodobností 80 %. Vynášeným nákladem je komunikační satelit SES-9, který se svými 5330 kilogramy bude zatím nejtěžším satelitem, který kdy Falcon vynášel na dráhu přechodovou ke geostacionární.

SpaceX se navíc dohodla s firmou SES, že umístí satelit na vyšší orbitu, než bylo dříve v plánu. Satelit totiž používá iontové motory k tomu, aby sám zvýšil svou dráhu až na geostacionární. To ale může trvat velice dlouho, jelikož iontové motory poskytují jen velmi malý tah. Tím, že bude satelit umístěn na vyšší oběžnou dráhu, se urychlí jeho výstup a tedy i uvedení do provozu. SpaceX tímto krokem kompenzuje zpoždění startu, který měl podle původních plánů proběhnout už někdy v druhé polovině roku 2015. Vyšší oběžná dráha ale znamená také více spotřebovaného paliva a méně rezerv pro přistání. První stupeň se o přistání na plovoucí plošině pokusí, ale tentokrát si sáhne na úplné dno. Pravděpodobnost neúspěchu bude rozhodně vyšší než při minulých startech. Na druhou stranu, pokud by se přistání podařilo i za těchto okolností, bylo by velkým triumfem pro znovupoužitelnost.

Statický zážeh Falconu 9
Statický zážeh Falconu 9
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Zdroje informací:
http://www.nasaspaceflight.com/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Cb2e2rXWAAAYFfH.jpg
https://pbs.twimg.com/media/Cb2vuUcUUAAkqiE.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Samo
Samo
8 let před

Zdravím. Plánujete tento štart streamovať s českým komentárom??

Štěpán
Štěpán
8 let před

Nechtěl bych nějak moc rejpat, ale ve článku mi chyběla informce, že zážeh proběhl úspěšně. Ano, dal se to z textu vyvodit ale myslilm si, že by bylo lepší to tam přímo napsat. Díky…

rado
rado
8 let před

to ako prebieha statický zážih? To ide výkon motora len na pár percent alebo je raketa ‚priviazaná‘ aby neuletela?

vedator
vedator
8 let před
Odpovědět  rado

static fire (SF) sluzi na otestovanie koordinacie, systemov a hardveru pred startom. co sa tyka motorov, povedal by som, ze cely priebeh je ako pri ostrom starte az na to, ze sa vypnu v okamihu potencialneho odlepenia rakety z plosiny. samozrejme, cely cas je F9 pricvaknuty k plosine. celkova dlzka SF vychadza na cca 5-7s, pocas ktorych sa zbieraju data. tie sa nasledne vyhodnotia a urci sa, ci bolo vsetko v norme 🙂

Vojta
Vojta
8 let před

Je skvělé slyšet, že se už celkem běžně používají i komerční satelity s iontovém pohonem. Je možné někde dohledat, jaký je rozdíl v hmotnosti a předpokládané životnosti satelitu oproti klasickým hydrazinovým motorkům?

Jakub
Jakub
8 let před

škoda že zas bude tma

Aga
Aga
8 let před

podla posledneho infa… zmena trajektorie nijak nesuvisi s mensim mnozstvom paliva pre pristatie…

nejake dalsie info na fore

Aga
Aga
8 let před
Odpovědět  Daniel Heřt

njn, tie vyjadrenia su celkom chaoticke vsetky dokopy…

teoreticky ten profil je unikatny… taky tazky satelit este neniesli 🙂

Aga
Aga
8 let před
Odpovědět  Daniel Heřt

uz to ses potvrdili aj na tlacovke ku startu… takze vyzera to, ze je to tak, ako to ses dali vonku a menil sa len profil trajektorie pre druhy stupen

otaznick
otaznick
8 let před
Odpovědět  Daniel Heřt

Tak si alespoň otestují zda se trefí i s minimem paliva. Docela by mě zajímalo, jestli jim to stojí za to rozflákat další raketu o plošinu… 🙂

Samo
Samo
8 let před
Odpovědět  otaznick

Tak určite im stojí za to aj rozfákať tu raketu o plošinu predsa aspoň nazbierajú údaje pre budúci pokus pristáť z takto náročnej misie 🙂

https://kosmonautix.cz/2016/02/23/falcon-9-se-chysta-na-tezkou-misi/