Pokud se vše podaří podle plánu, měla by dnes ve 14:38 našeho času odstartovat z komplexu 41 raketa Atlas V s navigačním satelitem GPS IIF-12. Pokud by ke startu opravdu došlo, jednalo by se o první start nosiče Atlas v letošním roce, ale cesta k zážehu motoru RD-180 nebude snadná. Meteorologové zatím dávají startu pouze 30% pravděpodobnost. Kolem Floridy totiž prochází studená fronta a tím pádem zřejmě budou dělat problémy silný vítr a silná vrstva mraků. Pokud byste měli zájem sledovat tento pokus o start, připravili jsme pro Vás okno přehrávače s přímým přenosem, který se spouští automaticky.
AKTUALIZACE: Okno přehrávače příméh přenosu jsme nahradili záznamem startu.
Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CaZ_wK5UMAA-GDn.jpg:orig
Díky za zprostředkování. Dorazil jsem 4 min před startem a hledat stream by mi zbytečně zabilo drahocenný čas. Star byl zabírán parádně. Specielně záběr z kamery na zemi nedaleko rampy, než raketu měla zahalit oblaka spalin, byl nádherný. Velmi zdařilý byl i pohled z prvního stupně dolů na Floridu, kde byly hezky vidět rampy 39 (dříve pro raketoplány).
Rádo se stalo. Záběry byly opravdu pěkné.
Já si zase všiml moc pěkného pohledu na obslužnou věž u rampy, která zde vyrostla v minulých měsících a s pomocí které budou astronauti nastupovat do lodi CST-100. 🙂
Vítr byl slušný ale jinak ani mráček. Atlas je nahoře 🙂 Díky za přenos!
Krátce před startem meteorologové upřesnili předpověď na 60% dobrých podmínek.
Tak Atlas je řekl bych docela hodně dole. Centaur bude nahoře. 😀
A já to nestihl :/
Bude záznam. 😉
Je pravda, že jsem zprvu počítal, že to nebude, protože dle předpovědi bylo na 30%, ale prohloupil jsem…
No ja som prišiel 6min. po. Mrzuté!
Článek už je aktualizovaný o záznam startu.
Škoda, že som v robote nestihol priamy prenos. Ale aj záznam je super. Zaujímavé, že sa dosť pomaly odliepal od rampy. A detail na pracujúci motor nemá chybu.
To je tím, že Atlas bez pomocných urychlovacích motorů má jen nízký poměr tahu vůči váze – podobné to bylo při vynášení lodi Cygnus.
Možno sa pomaly odliepa ale sily má na rozdávanie väčšinou si vždy môže dovoliť obrovské štartovacie okno 🙂
Iste ale to je asi spôsobené použitím vodíkového horného stupňa Centaur.
Spíš asi jeho naváděcím systémem.
když tam proběhl ten stín, pomyslel jsem si , Jéé hurá UFO. Pak mě ale napadlo, že to mohl být odhozený krycí panel a taky že jo. Ach jo. 🙁
Jaký motory bude mít nástupce Atlasu a jakou bude mít nosnost předem děkuji.
Na to není snadná odpověď. Ohledně motorů na prvním stupni jsou možnosti dvě – buďto BE-4 od firmy Blue Origin na metan, nebo AR-1 na letecký petrolej. Nosnost bude různá – podle toho, kolik se použije urychlovacích bloků a jaký bude horní stupeň. Nosnost ale bude +/- srovnatelná s Atlasy.Detaily o raketě Vulcan najdete v tomto článku, který vznikl velmi krátce po jejím představení.
No tak tah motorů prvního stupně by měl být alespoň o 10% větší (pokud ne o zhruba 15%), a nový horní stupeň bude asi dvakrát tak velký, takže „nosnost … +/- srovnatelná s Atlasy“ se mi jeví jako dost pesimistická. I bez boosterů by měla být mnohem vyšší než u Atlasu V 401, resp. pro stejnou nosnost bude potřebovat boosterů méně. Možná ta dočasná verze s Centaurem bude srovnatelná s Atlasem.
Ano, bral jsem to do doby, než nasadí vylepšený horní stupeň, jehož vývoj zatím není tak pokročilý, jako v případě stupně prvního. Horní stupeň přijde až pár let po prvním startu Vulcanu a zatím je předčasné spekulovat o jeho výkonu.