Jak funguje systém EDRS?

Možná už Vás někdy napadla otázka, proč Evropa rozvíjí systém přenosových satelitů EDRS (European Data Relay System) na geostacionární dráze. Evropská kosmická agentura nyní vydala krátké video, které přehledně ukazuje, jak tento systém funguje. Satelit přijme data z družic na nízké oběžné dráze a pošle je do pozemních středisek. Do budoucna se počítá i s komunikací v opačném směru. Využití družic na geostacionární dráze je výhodné, jelikož satelity na nižších drahách přeletí přes oblohu poměrně rychle a zajistit jejich nepřetržité spojení se Zemí by nebylo jednoduché.

Proto je lepší vyslat signál pryč od Země, kde jej zachytí satelit na geostacionární dráze. Ten se na obloze nehýbe, takže se na něj mohou snadno zaměřit pozemní stanice a navíc má přehled o družicích nad velkou částí zeměkoule.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/watch?v=_TnNmtm8l0I

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int…/Artist_impression_of_European_Data_Relay_Satellite_EDRS_system.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Jak funguje systém EDRS?”

 1. Vašek napsal:

  Snad na mě ještě někdo zareaguje, ale mám vcelku zajímavý dotaz.

  Jak silné jsou ty lasery, které míří na družice na nižší oběžné dráze? Z toho videa je totiž jaksi patrné, že než se zaměří, tak míří všude možně… Mohou tedy proniknout až na povrch Země? A když ano, nehrozí byť teoreticky, nějaké nebezpečí od nich?

 2. Petr Hájek napsal:

  Tento krátký článek považuji pouze za předvězt standardního vyčerpávajícího vysvetlení tohoto systému přenosu.Pro nás ,vděčné čtenáře.

 3. Spytihněv napsal:

  Jedná se o obdobu amerických TDRS?

 4. Jakub napsal:

  Já sem někde viděl systém který posila meteo snímky satelitem do pc pro normálního smrtelníka. Je to ono?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.