sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Jak funguje systém EDRS?

Možná už Vás někdy napadla otázka, proč Evropa rozvíjí systém přenosových satelitů EDRS (European Data Relay System) na geostacionární dráze. Evropská kosmická agentura nyní vydala krátké video, které přehledně ukazuje, jak tento systém funguje. Satelit přijme data z družic na nízké oběžné dráze a pošle je do pozemních středisek. Do budoucna se počítá i s komunikací v opačném směru. Využití družic na geostacionární dráze je výhodné, jelikož satelity na nižších drahách přeletí přes oblohu poměrně rychle a zajistit jejich nepřetržité spojení se Zemí by nebylo jednoduché.

Proto je lepší vyslat signál pryč od Země, kde jej zachytí satelit na geostacionární dráze. Ten se na obloze nehýbe, takže se na něj mohou snadno zaměřit pozemní stanice a navíc má přehled o družicích nad velkou částí zeměkoule.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/watch?v=_TnNmtm8l0I

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int…/Artist_impression_of_European_Data_Relay_Satellite_EDRS_system.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jakub
Jakub
9 let před

Já sem někde viděl systém který posila meteo snímky satelitem do pc pro normálního smrtelníka. Je to ono?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jakub

Nevím sice, o co přesně jde, ale meteorologické družice jsou často geostacionární a u nich nebude potřeba posílat data na družice EDRS. Ty se použijí hlavně pro satelity na nízké oběžné dráze – například Sentinel.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Jedná se o obdobu amerických TDRS?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Přesně tak.

Petr Hájek
Petr Hájek
9 let před

Tento krátký článek považuji pouze za předvězt standardního vyčerpávajícího vysvetlení tohoto systému přenosu.Pro nás ,vděčné čtenáře.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Petr Hájek

Myslím, že systém jsme (i s videem) popsali dostatečně. V hlavních článcích se budeme věnovat jiným tématům. 😉
Nicméně nevylučuji, že se někdy v budoucnu tomuto tématu nebudeme věnovat detailněji. Zatím to ale nemáme v plánu.

Vašek
Vašek
9 let před

Snad na mě ještě někdo zareaguje, ale mám vcelku zajímavý dotaz.

Jak silné jsou ty lasery, které míří na družice na nižší oběžné dráze? Z toho videa je totiž jaksi patrné, že než se zaměří, tak míří všude možně… Mohou tedy proniknout až na povrch Země? A když ano, nehrozí byť teoreticky, nějaké nebezpečí od nich?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Vašek

Přesné údaje bohužel (minimálně zatím) nejsou veřejně dostupné, nicméně si jsem téměř naprosto jistý, že laser je neškodný. Kosmické technologie se testují velmi důkladně a nikdo by nevypustil na oběžnou dráhu nic podobně nebezpečného.

Hynek
Hynek
9 let před

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.