ŽIVĚ A ČESKY: Návrat SpaceX do služby

Jste-li noční ptáci, nechoďte spát, pokud chodíte spát brzy, nařiďte si budíky. V noci na zítřek nás totiž zřejmě čeká velká událost. Firma SpaceX by se měla vrátit do služby, ze které vypadla při červnové havárii. Pauza se protáhla na více než půl roku i kvůli tomu, že společnost připravovala novou verzi své rakety Falcon 9, která je někdy označována jako v1.2, někdy jako Full Thrust, či kráceně FT). A navíc stále nebylo vyloučeno, že se SpaceX pokusí o přistání prvního stupně na pevnině. Nyní již nosič stojí na rampě a ke startu by mělo dojít zítra, tedy v pondělí 21. prosince ve 2:29 našeho času. Jelikož jde (právem) o mimořádně sledovaný start, rozhodli jsme se zprostředkovat Vám česky komentovaný přenos.

Pokud se všechno podaří, měli bychom naše vysílání rozjet mezi 2:10 a 2:15 našeho času. Jestli máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Držme palce, ať se všechno podaří jak má. SpaceX by tím dala všem fanouškům ohromný vánoční dárek.

AKTUALIZACE:

22.12. 02:50
Postupně byly uvolněny jednotlivé družice Orbcomm. Vše bylo úspěšné.

22.12. 02:40
PŘEPIŠTE DĚJINY – PRVNÍ STUPEŇ rakety Falcon 9 ÚSPĚŠNĚ PŘISTÁL na Floridě!

22.12. 02:37
Měl by probíhat druhý zpomalovací zážeh, kvůli omezení aerodynamického namáhání. Právě to bylo potvrzeno.

22.12. 02:35
220 diváků online v živě komentovaném přenosu je doposavadní rekord. Vidíme nádherný záběr na rozžhavenou trysku druhého stupně.

22.12. 02:32
Hlavní motory prvního stupně byly vypnuty; došlo k oddělení. PRVNÍ STUPEŇ SE VRACÍ na Floridu, to vše z výšky 80 km a z rychlosti Mach 10 (cca 10 000 km/h).

Proběhnou tři zážehy:
Boostback – vrací stupeň k rampě
Druhý zážeh – snižuje aerodynamické namáhání při vstupu do atmosféry
Třetí zážeh – vyklopení nohou, finální brždění

22.12. 02:31
Raketa překonala rychlost zvuku a nyní zažívá maximální namáhání.

22.12. 02:29
Vylepšený Falcon 9 právě odstartoval.
Stoupá k temné floridské obloze. Vidíme její jasný plamen 🙂

22.12. 02:25
Nejdůležitější okamžiky textovou formou.
Přistání prvního stupně je opravdu v plánu asi 10 min po startu a má být snímáno v přímém přenosu. Bude to tedy buď krásný ohňostroj nebo krásný okamžik kosmonautiky.

20.12. 22:30
Start se odkládá o 24 hodin. Startovat by se mělo v úterý 22. prosince ve 2:34 našeho času. Oficiální důvod odkladu neznáme, pouze se uvádí, že při úterním startu by měla pravděpodobnost úspěšného přistání vzrůst o 10%.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://image-store.slidesharecdn.com/fefa1b89-ccfd-4993-b61d-c249ee56894f-large.jpeg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

60 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Návrat SpaceX do služby”

 1. Lukáš Žák napsal:

  Mockrát děkuji za přímí přenos, sice jsem zkouknul až teď záznam ale perfektní. A taky velká gratulace pro SpaceX !!!! Je to úžasný dárek na vánoce !!!

 2. sarlej napsal:

  Sice jsem to sledoval s velkym zpozdenim, ale i tak mi behal mraz po zadech kdyz prvni stupen pristaval. Velke gratulace SpaceX.
  A velke diky za komentovany prenos.

  • Dušan Majer napsal:

   Nemáte vůbec za co děkovat. Pro nás byla čest, že jsme mohli takový moment odvysílat.

   • Mojmir Byrtus napsal:

    Ale máme za co děkovat, Dušane. Tohle nedělá každý, navíc ve svém volném čase, z nadšení pro věc. A nejen v Čechách. My jsme opravdu rádi, že pro nás takové věci děláte. Byl to nádherný zážitek 🙂 Díky vám i celému týmu Kosmonautix za takovou práci. A díky SpaceX za nádherný dárek k vánocům.

    Teď když si zpětně pouštím záznamy ze startu i přistání, pročítám reakce u videí a pod články, uvědomuju si jednu důležitou věc. Spousta z nás to bere jako opravdový dárek k vánocům. A to je dobře. Je to známka, že ne všichni patří k té „konzumní společnosti“, která očekává honosné dary pod stromečkem. Přeci jen ještě nejsme tak zkažení 🙂

    Chtěl bych vám Dušane, i celému vašemu týmu popřát Šťastné a veselé svátky. Ten nej dárek už jsme si rozbalili všichni. Byl nejcenější a důležitý nejen pro nás, kdo máme kosmonautiku rádi. Ať pod tím stromečkem najdete i pár drobností pro radost.

    Hezké svátky 🙂

    P.S: Příště prosím zmínit i Irsko, taky je tu pár sldujících 😀 Za poznámku o baterkách se omlouvám 🙂

 3. kitka napsal:

  Gratulujem SpaceX. Od dnes ste jedineční. Zapísali ste sa do dejín a ja sa teším, že som sa ich dožila. Doslova vzrušujúci komentár od nášho Dušanka, verím, že keby nebol v priamom prenose.. slzy boli na krajíčku. Nám tiekli :))všetko najlepšie.

 4. kopapaka napsal:

  Nádhera, nádhera a ještě jednou nádhera 🙂
  Gratulace pro SpaceX…

 5. Jaro Pudelka napsal:

  Ďakujem za skvelý zážitok a možno najkrajšie vianoce v mojom dospelom živote. Skvelá práca Elon, skvelá práca Dugi.

 6. Alf napsal:

  no, neříkal jsem to Hurá áaááá

 7. vedator napsal:

  pristatie vyzeralo ako zo sna. obrovska gula ohna a nakoniec stojaca tuzka! nic ine, nez blahozelat sa neda. ako k pristatiu, tak k navratu do sluzby.

  uz aj v blue origin mozu zavidiet, v dobrom 🙂 elon a tim ukazali, ze to fakt dokazu 🙂

 8. maiden napsal:

  Šlo by udělat článek, který by shrnul, jaké veškeré technologie musely být vyvinuty, aby se tohle povedlo?(GPS, motory, počítače…)

  Na Měsíc se přece letělo skoro před půl stoletím.

  A ještě odhad toho, jakou cestou se teď SpaceX pokusí ubírat – větší spolehlivost za cenu snížení nákladu (víc startů), nebo naopak méně startů s větším nákladem?

  Určitě už někde musí být nějaká předběžná kalkulace, kdy se to ještě vyplatí k očekávanému opotřebení a riziku.

 9. slappy napsal:

  Dámy a pánové! Toto je opravdu dáreček! Veselé Vánoce!!!

 10. hixaxon napsal:

  Zdravím a přeji taktéž příjemné vánoce Vám i celému Vašemu týmu! Briliantní zakončení, zvedli jste mi (spolu s SpaceX) náladu!

 11. Vítek napsal:

  „Televizní stanice to budou zítra propírat … “
  Tak to si zase střihnete vystoupení v TV. Těším se Dušane 🙂

 12. cecil napsal:

  tak sa podarilo oboje. paráda. to pristátie vyzeralo ako proti prírodným zákonom, postaviť tužku z výšky niekoľko sto km. príjemné vianoce všetkým prívržencom kozmonautiky

 13. maiden napsal:

  KONEČNĚ :-)))

  Přístání na Měsíci jsem sice nezažil, ale tohle…

 14. Kenny007 napsal:

  Joooooooooooooooooo !!!!!!!!!!!!!

 15. hixaxon napsal:

  Zakázané komenty na YT. Nebo aspoň já to tak vidím.

 16. Alf napsal:

  Tak, už mám nastaveného budíka. Dneska se to na 100% povede

 17. Asdf napsal:

  Možná stojí za zmínku, že pakliže se skutečně bude statovat v úterý 2:34, tak to bude těsně před oficiálním čase zimního slunovratu, který bude v 5:48 SEČ.

 18. jaaara napsal:

  ORBCOMM ‏@ORBCOMM_Inc
  #OG2 Mission 2 Launch Update: @SpaceX now targeting launch for tomorrow, Monday, December 21 at 8:34 pm ET http://ow.ly/W9lFF

 19. slappy napsal:

  Odloženo na zítra z důvodu lepší šance na přistání!!??

 20. Tomáš napsal:

  Bude v přenosu i případné přistání prvního stupně?

 21. Petr Blaschke napsal:

  „A navíc stále nebylo vyloučeno, že se SpaceX pokusí o přistání prvního stupně na pevnině.“ Znamená to, že nyní je to již vyloučeno?

  • Dušan Majer napsal:

   Nikoliv, stále to není vyloučeno. Všechno zatím probíhá podle plánu. Držme palce. Jinak jasno by mělo být nejpozději 45 minut před startem. Do té doby může být přistání na pevnině zrušeno.

   • Martin Gembec napsal:

    Elon Musk nic nevyvrátil, o žádných pochybnostech zda ano či ne jsem ani nečetl. Ale zřejmě mají možnost se rozhodnout na poslední chvíli a tak to zatím najisto nepotvrdili. Na druhé straně, když o ničem takovém šéf nepochybuje, tak se to asi zkusí ne? A mezi náma, je to pořád jen bonus, hlavní úkol je úspěšně vynést náklad. Pokud se potom jako bonus nenechá první stupeň jen tak spadnout, tak je to jen bonus navíc. Podle toho je jasné, že by se to uskutečnit mělo, když počasí je OK a když za pokus nic navíc nedají / neriskují.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.