ŽIVĚ A ČESKY: Návrat SpaceX do služby

Jste-li noční ptáci, nechoďte spát, pokud chodíte spát brzy, nařiďte si budíky. V noci na zítřek nás totiž zřejmě čeká velká událost. Firma SpaceX by se měla vrátit do služby, ze které vypadla při červnové havárii. Pauza se protáhla na více než půl roku i kvůli tomu, že společnost připravovala novou verzi své rakety Falcon 9, která je někdy označována jako v1.2, někdy jako Full Thrust, či kráceně FT). A navíc stále nebylo vyloučeno, že se SpaceX pokusí o přistání prvního stupně na pevnině. Nyní již nosič stojí na rampě a ke startu by mělo dojít zítra, tedy v pondělí 21. prosince ve 2:29 našeho času. Jelikož jde (právem) o mimořádně sledovaný start, rozhodli jsme se zprostředkovat Vám česky komentovaný přenos.

Pokud se všechno podaří, měli bychom naše vysílání rozjet mezi 2:10 a 2:15 našeho času. Jestli máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu. Tím se dostanete na stránku přenosu na YouTube. Držme palce, ať se všechno podaří jak má. SpaceX by tím dala všem fanouškům ohromný vánoční dárek.

AKTUALIZACE:

22.12. 02:50
Postupně byly uvolněny jednotlivé družice Orbcomm. Vše bylo úspěšné.

22.12. 02:40
PŘEPIŠTE DĚJINY – PRVNÍ STUPEŇ rakety Falcon 9 ÚSPĚŠNĚ PŘISTÁL na Floridě!

22.12. 02:37
Měl by probíhat druhý zpomalovací zážeh, kvůli omezení aerodynamického namáhání. Právě to bylo potvrzeno.

22.12. 02:35
220 diváků online v živě komentovaném přenosu je doposavadní rekord. Vidíme nádherný záběr na rozžhavenou trysku druhého stupně.

22.12. 02:32
Hlavní motory prvního stupně byly vypnuty; došlo k oddělení. PRVNÍ STUPEŇ SE VRACÍ na Floridu, to vše z výšky 80 km a z rychlosti Mach 10 (cca 10 000 km/h).

Proběhnou tři zážehy:
Boostback – vrací stupeň k rampě
Druhý zážeh – snižuje aerodynamické namáhání při vstupu do atmosféry
Třetí zážeh – vyklopení nohou, finální brždění

22.12. 02:31
Raketa překonala rychlost zvuku a nyní zažívá maximální namáhání.

22.12. 02:29
Vylepšený Falcon 9 právě odstartoval.
Stoupá k temné floridské obloze. Vidíme její jasný plamen 🙂

22.12. 02:25
Nejdůležitější okamžiky textovou formou.
Přistání prvního stupně je opravdu v plánu asi 10 min po startu a má být snímáno v přímém přenosu. Bude to tedy buď krásný ohňostroj nebo krásný okamžik kosmonautiky.

20.12. 22:30
Start se odkládá o 24 hodin. Startovat by se mělo v úterý 22. prosince ve 2:34 našeho času. Oficiální důvod odkladu neznáme, pouze se uvádí, že při úterním startu by měla pravděpodobnost úspěšného přistání vzrůst o 10%.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflight101.com/

Zdroje obrázků:
https://image-store.slidesharecdn.com/fefa1b89-ccfd-4993-b61d-c249ee56894f-large.jpeg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

60 komentářů ke článku “ŽIVĚ A ČESKY: Návrat SpaceX do služby”

 1. Lukáš Žák napsal:

  Mockrát děkuji za přímí přenos, sice jsem zkouknul až teď záznam ale perfektní. A taky velká gratulace pro SpaceX !!!! Je to úžasný dárek na vánoce !!!

 2. sarlej napsal:

  Sice jsem to sledoval s velkym zpozdenim, ale i tak mi behal mraz po zadech kdyz prvni stupen pristaval. Velke gratulace SpaceX.
  A velke diky za komentovany prenos.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nemáte vůbec za co děkovat. Pro nás byla čest, že jsme mohli takový moment odvysílat.

   • Mojmir Byrtus napsal:

    Ale máme za co děkovat, Dušane. Tohle nedělá každý, navíc ve svém volném čase, z nadšení pro věc. A nejen v Čechách. My jsme opravdu rádi, že pro nás takové věci děláte. Byl to nádherný zážitek 🙂 Díky vám i celému týmu Kosmonautix za takovou práci. A díky SpaceX za nádherný dárek k vánocům.

    Teď když si zpětně pouštím záznamy ze startu i přistání, pročítám reakce u videí a pod články, uvědomuju si jednu důležitou věc. Spousta z nás to bere jako opravdový dárek k vánocům. A to je dobře. Je to známka, že ne všichni patří k té „konzumní společnosti“, která očekává honosné dary pod stromečkem. Přeci jen ještě nejsme tak zkažení 🙂

    Chtěl bych vám Dušane, i celému vašemu týmu popřát Šťastné a veselé svátky. Ten nej dárek už jsme si rozbalili všichni. Byl nejcenější a důležitý nejen pro nás, kdo máme kosmonautiku rádi. Ať pod tím stromečkem najdete i pár drobností pro radost.

    Hezké svátky 🙂

    P.S: Příště prosím zmínit i Irsko, taky je tu pár sldujících 😀 Za poznámku o baterkách se omlouvám 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Pokusím se příště na Irsko pamatovat. 😉
    Moc děkujeme, ať máte klidné svátky i Vy. 🙂

   • Radoslav Packa napsal:

    Mojmir Byrtus napsal:
    22.12.2015 (11:39)
    musím len súhlasiť

 3. kitka napsal:

  Gratulujem SpaceX. Od dnes ste jedineční. Zapísali ste sa do dejín a ja sa teším, že som sa ich dožila. Doslova vzrušujúci komentár od nášho Dušanka, verím, že keby nebol v priamom prenose.. slzy boli na krajíčku. Nám tiekli :))všetko najlepšie.

 4. kopapaka napsal:

  Nádhera, nádhera a ještě jednou nádhera 🙂
  Gratulace pro SpaceX…

 5. Jaro Pudelka napsal:

  Ďakujem za skvelý zážitok a možno najkrajšie vianoce v mojom dospelom živote. Skvelá práca Elon, skvelá práca Dugi.

 6. Alf napsal:

  no, neříkal jsem to Hurá áaááá

 7. vedator napsal:

  pristatie vyzeralo ako zo sna. obrovska gula ohna a nakoniec stojaca tuzka! nic ine, nez blahozelat sa neda. ako k pristatiu, tak k navratu do sluzby.

  uz aj v blue origin mozu zavidiet, v dobrom 🙂 elon a tim ukazali, ze to fakt dokazu 🙂

 8. maiden napsal:

  Šlo by udělat článek, který by shrnul, jaké veškeré technologie musely být vyvinuty, aby se tohle povedlo?(GPS, motory, počítače…)

  Na Měsíc se přece letělo skoro před půl stoletím.

  A ještě odhad toho, jakou cestou se teď SpaceX pokusí ubírat – větší spolehlivost za cenu snížení nákladu (víc startů), nebo naopak méně startů s větším nákladem?

  Určitě už někde musí být nějaká předběžná kalkulace, kdy se to ještě vyplatí k očekávanému opotřebení a riziku.

 9. slappy Redakce napsal:

  Dámy a pánové! Toto je opravdu dáreček! Veselé Vánoce!!!

 10. hixaxon napsal:

  Zdravím a přeji taktéž příjemné vánoce Vám i celému Vašemu týmu! Briliantní zakončení, zvedli jste mi (spolu s SpaceX) náladu!

 11. Vítek napsal:

  „Televizní stanice to budou zítra propírat … “
  Tak to si zase střihnete vystoupení v TV. Těším se Dušane 🙂

 12. cecil napsal:

  tak sa podarilo oboje. paráda. to pristátie vyzeralo ako proti prírodným zákonom, postaviť tužku z výšky niekoľko sto km. príjemné vianoce všetkým prívržencom kozmonautiky

 13. maiden napsal:

  KONEČNĚ :-)))

  Přístání na Měsíci jsem sice nezažil, ale tohle…

 14. Kenny007 napsal:

  Joooooooooooooooooo !!!!!!!!!!!!!

 15. hixaxon napsal:

  Zakázané komenty na YT. Nebo aspoň já to tak vidím.

 16. Alf napsal:

  Tak, už mám nastaveného budíka. Dneska se to na 100% povede

 17. Asdf napsal:

  Možná stojí za zmínku, že pakliže se skutečně bude statovat v úterý 2:34, tak to bude těsně před oficiálním čase zimního slunovratu, který bude v 5:48 SEČ.

 18. jaaara napsal:

  ORBCOMM ‏@ORBCOMM_Inc
  #OG2 Mission 2 Launch Update: @SpaceX now targeting launch for tomorrow, Monday, December 21 at 8:34 pm ET http://ow.ly/W9lFF

 19. slappy Redakce napsal:

  Odloženo na zítra z důvodu lepší šance na přistání!!??

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Ano, máme tu odklad na úterý 2:33 našeho času.

   • Tonda napsal:

    No to je super,to jsem si přál aby odložili!měl jsem 3noční a zítra je volno,tak si to určitě ujít nenechám ajak říkají ostatní fanoušci budou to super vánoce,pokud se to podaří,v co věřím!A když přistávalo A-11,tak mě bylo 14!!Ale těším se jak puberťák!

   • Miloš napsal:

    Tak to ti je šedesát jako mně. Bylo to senza. Miloš

  • slappy Redakce napsal:

   To se dost divim.. odložit primární misi na úkor ‚vedlejšího‘ experimentu.. to se moc nestává.. Orbcomm je asi dost tolerantní (nebo dostali spešl slevu : D )

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Otázka je, zda je to opravdu ten důvod. Realita může být jiná.Neříkám, že zítra nebude ta pravděpodobnost o 10% vyšší, možné to je, ale nemusí to být hlavní důvod odkladu.

   • Asdf napsal:

    Otázka je, jestli je to opravdu vedlejší experiment. Docela bych si byl jistý, že pro Muska je to momentálně priorita č. 1. Přeci jen, i když se snažil dokázat, že se znovupřistáním New Sheparda se to nedá srovnat, přesto je to hozená rukavice od Blue Origin a nemůže ji nechat dlouho ležet.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To je pravda, ale záleží, co na to říká zákazník, tedy Orbcomm. 🙂

   • slappy Redakce napsal:

    Však jsem to taky dal do uvozovek.. Ty satelity jsou na špici jen pro parádu, tady probíhají kosmické závody soukromých firem : ))
    Předpokládám, že Orbcomm nějakou slevu dostali. Je to vlastně návrat rakety po havárii a první let nové verze rakety v jednom.

   • Pospíšil Redakce napsal:

    Pro Orbcomm je absolutně nejdůležitější úspěšné vynesení satelitů. Jestli to bude o den dříve, nebo později, nehraje roli. Pokud dopravce řekne, máme pochybnosti, potřebujeme odklad 24 hod na revizi dat a doladění nosiče na nejvyšší míru spolehlivosti, žádný zákazník jim v tom nebude bránit. 🙂

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Možná známe oficiální důvod. Podle Orbcommu došlo k odkladu kvůli revizi dat a dokončení chlazení kapalného kyslíku na potřebnou teplotu.

   • Pospíšil Redakce napsal:

    Ano, to je pravda, ovšem oněch 10% vyšší pravděpodobnosti úspěšného přistání je dáno předpovědí počasí. Na noc 20.12. byl předpovídán vítr 11-12 m/s, kdežto dnes v noci jen 6-8 m/s.

 20. Tomáš napsal:

  Bude v přenosu i případné přistání prvního stupně?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   To je otázka, na kterou zatím neznáme odpověď. Definitivní rozhodnutí, zda se bude přistávat či nikoliv, by mělo padnout nejpozději 45 minut před startem. Pokud se SpaceX k přistání odhodlá (zatím tomu vše směřuje), pak není vůbec jisté, jak bude vypadat přenos. Přecijen hlavní je vynést družice na oběžnou dráhu. Diváci jsou sice zvědaví hlavně na přistání, ale pořád je to jen sekundární úkol této mise. osobně nečekám videopřenos z přistání, ale minimálně hlasové oznámení výsledku bychom dostat mohli. A třeba SpaceX během dalších minut přidá i nějaký první záznam. Uvidíme, je to všechno otevřené.

   • Jaro Pudelka napsal:

    Hlavne aby sa im to pristátie podarilo. Krajšie vianoce si ani neviem predstaviť. Veď čo už starého somára dnes poteší? Keď pristávalo Apollo 11, mal som 7 rokov. Hádam stihnem aj ten Mars, tak nech sa Elonovi darí.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    To Apollo Vám závidím, naše generace nic takového neměla. Snad to zítra klapne.

   • Jan Regent napsal:

    „Krajšie vianoce si ani neviem predstaviť.“
    Tak je:-)

   • jregent napsal:

    Dugi:“To Apollo Vám závidím“
    jj, čtvrtá nad ránem. Lehce zrnící obrazovka. Zážitek pro dvanactiletého kluka:-)
    Moc hezké Vánoce všem, ať už nám ježíšek Elon přinese dárek, nebo ne

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Muselo to být opravdu skvělé! Krásné Vánoce i Vám 😉

 21. Petr Blaschke napsal:

  „A navíc stále nebylo vyloučeno, že se SpaceX pokusí o přistání prvního stupně na pevnině.“ Znamená to, že nyní je to již vyloučeno?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Nikoliv, stále to není vyloučeno. Všechno zatím probíhá podle plánu. Držme palce. Jinak jasno by mělo být nejpozději 45 minut před startem. Do té doby může být přistání na pevnině zrušeno.

   • Martin Gembec Administrátor napsal:

    Elon Musk nic nevyvrátil, o žádných pochybnostech zda ano či ne jsem ani nečetl. Ale zřejmě mají možnost se rozhodnout na poslední chvíli a tak to zatím najisto nepotvrdili. Na druhé straně, když o ničem takovém šéf nepochybuje, tak se to asi zkusí ne? A mezi náma, je to pořád jen bonus, hlavní úkol je úspěšně vynést náklad. Pokud se potom jako bonus nenechá první stupeň jen tak spadnout, tak je to jen bonus navíc. Podle toho je jasné, že by se to uskutečnit mělo, když počasí je OK a když za pokus nic navíc nedají / neriskují.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.