Roskosmos skončil, aby se mohl obnovit

Ruský prezident Vladimir Putin včera, tedy 28. prosince svým podpisem ukončil činnost federální kosmické agentury Roskosmos. Tento krok navazuje na změny, kterými ruský kosmický program v poslední době prochází. Vysoká místa už se rozhodla udělat přítrž úpadku v posledních letech, který byl provázen ztrátou několika významných družic, radikálním snížením rozpočtu na dalších 10 let a zneužitím 91 miliard rublů (cca. 1,8 miliardy dolarů)  v prostředí prolezlém korupcí. Konec Roskosmosu, tak jak jej známe ale neznamená, že by Rusové přišli o svůj kosmický program. Už 1. ledna začne fungovat Roskosmos nový, tentokrát půjde o státní korporaci.

Nevyhnutelné změny jsme rozebrali již před téměř rokem, takže nynější události rozhodně nejsou nečekané. Jde o nezbytné právní úkony, které by měly vyšlapat cestu k nové kosmické agentuře. Přejme jí, ať do nového roku i nové éry vstoupí úspěšněji, ať neopakuje staré chyby a ať změna přinese kýžený efekt a nejde jen o „změnu razítek“. Dlouho se hovořilo o tom, že ruský kosmický program potřebuje radikální řez. Nyní k němu došlo, tak nezbývá nic, než držet palce.

Zdroje informací:
http://nasawatch.com/
http://www.russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
http://i.skyrock.net/4920/77104920/pics/3024969508_1_3_5L8Gg3CW.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

15 komentářů ke článku “Roskosmos skončil, aby se mohl obnovit”

 1. Amper napsal:

  Hmm, prijde mne dost priznacne ze novy Roskosmos bude statni korporace alias firma. Takze to znamena ze veda atd… pujde do kytek a proste bude z Roskosmosu dalsi Gazprom ?

  • Spytihněv napsal:

   Ono se říká, že stát není dobrý hospodář, ale na druhou stranu, pokud to ozdravení myslí vážně, má nejlepší možnosti kontroly. Jde jen o to chtění. A kosmický program si určitě zvýšenou pozornost (kompetentních) státních orgánů zasluhuje.

   • Radim Redakce napsal:

    Vostočnyj je pod přímou kontrolou Kremlu, ba co víc přímo pod kontrolou Putina a jak to vypadá. Rozkrádačka ve velkém, neschopnost zajistit pracovníky a zaplatit těch pár, které tam nahnali, termíny jen na papíře a horko těžko lepí do kupy jednu rampu pro nepilotovaný Sojuz – Nový národní kosmodrom!?
    A tenhle maras teď rozšířili na celý kosmický program. Navíc v době, kdy je jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná a ropa dál zlevňuje.
    Chtění v tom nehraje žádnou roli (tedy s výjimkou „chtění nahrabat si ze státního“)
    I když rozšířili. Ona je to jen klasická potěmkiáda. Mění se jen fasáda, za ní to půjde dál od desíti k pěti.

   • Spytihněv napsal:

    Snad to nebude až tak hrozné. Doufejme. Přece jen se třeba ESA někdy na Rusko spoléhá a třeba TGO je za dveřmi. O druhé části za dva roky ani nemluvě. Také bych byl raději za spolupráci s NASA, ale když to nejde, tak to nejde a musíme doufat, že tohle bude úspěšná cesta.

 2. Spytihněv napsal:

  Myslím, že boj s korupcí je ještě větší výzva než technologie a organizace. V prostředí, kde se korupce chápe jako něco normálního nebo dokonce tradičního, to nebude snadné (naše současnost má také své vlastní „tradice“ v tomto směru). Zcela zásadní je tvrdé nastavení kontrolních mechanismů a opravdu vysoké tresty za úmyslná „pochybení“. A to ne s motivací kdekoho zavřít, ale za účelem odrazení. Úmysl je zkrátka záměr a tak litujeme, pane inženýre docente kandidáte věd, za tohle by byl dříve vyhazov, dnes nově již pěkných 20 let v lágru.

  • Racek napsal:

   Mluvíte zajisté o nás, tady to platí už delší dobu.

   • Spytihněv napsal:

    Jistě, u nás toho máme taky dost, ale samozřejmě jsem měl na mysli hlavně Rusko. Tam je to prostředí pro takovéto praktiky zcela ideální, vzhledem k tradičnímu bordelu. Paradoxně ani Putinova v podstatě nekontrolovaná diktatura není schopna (nebo ochotna) pořádně dohlížet na toky peněz a dodržování svých vlastních pravidel. Přitom režimy tohoto typu se obvykle vyznačují tím, že mají pod dozorem všechno a tak mohou vše velmi operativně a hlavně bezohledně řešit bez velkého ohledu na zákony. Přál bych si, aby alespoň nový Roskosmos fungoval jinak než zbytek státu a aby přestali pořád jen mluvit a oznamovat své plány a ambice a taky něco skutečně předvedli.

   • vedator napsal:

    Mozno by tieto komentare boli vhodnejsie skor na forum, ale kedze aj tu je priestor na reakcie, tak pridam aj ja svoj.

    Vsade, kde su peniaze, sa najde priestor na ich uliatie. V Amerike sa to nazyva lobing a vsetko je akoze transparentne (staci pozriet na neskutocne prachy, ktore sa dostavaju ULA). Ak mam byt optimisticky, tak uz len to, ze sa v Rusku dostala na svetlo sveta informacia, ze sa tuneloval rozpocet, je obrovsky posun vpred. Na samotneho Putina to totiz hadze negativne svetlo, lebo to budi dojem, ze si nevie urobit poriadok na vlastnom piesocku.

    Preto si nemyslim, ze by sme sa nemali cudovat, ze sa peniaze ulievaju. Cudovat by sme sa mali, keby to chcel niekto zamiest pod koberec a tvarit sa, ze sa to nedeje. Kazdopadne pokus o znovuzrodenie a napravu veci je chvalyhodny krok. Nam, fanusikom kozmonautiky to moze priniest len pozitiva, viac (uspesnych) startov….

   • Asdf napsal:

    Já bych ani v tomhle případě nebyl k současnému ruskému režimu nijak shovívavý. O obrovských zpronevěřených prostředcích začali informace prosakovat na veřejnost a je logické, že to museli nakonec přiznat a samozřejmě to podat veřejnosti tak, že Kreml o ničem nevěděl a neměl v tom ani náhodou prsty, že je to pochybení lidí, kteří za věci přímo odpovídali.

 3. roman hronza napsal:

  Já mu přeji hlavně střízlivost při propagaci svých záměrů i prezentaci svých skutečně dosažených úspěchů.

  • Asdf napsal:

   Mno, v současné extrémně exaltované propagandě bych střízlivost opravdu neočekával…

   • roman hronza napsal:

    Pravda. No, snažím se být pozitivní 😉

   • pbpitko napsal:

    Byť optimistom je dobrá vec, ale v tomto prípade optimizmus rozhodne nie je na mieste. Bude to len signál na ešte väčšie rozkrádanie. Nič nie je na to vhodnejšie ako keď je to štátne. Zo štátneho predsa krv netečie !
    BOHUŽIAĽ !
    pb 🙁
    P.S. Žiaľbohu platí to aj na Slovensku a bez pochybne aj v Čechách !

 4. bill napsal:

  Roskosmos je mrtev, ať žije Roskosmos!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.