sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic oznámila, že výroba nových suborbitálních kosmických letounů je i nadále na dobré cestě, aby umožnila zahájení komerčních letů v polovině příštího roku, a zároveň zvažuje obnovení prodeje letenek.

Landspace

Čínský startup Landspace v sobotu vynesl na oběžnou dráhu šest družic Tianyi. Družice vynesla raketa Zhuque-2E z rampy v testovací oblasti Dongfeng Commercial Space Innovation Test Area v raketovém středisku Jiuquan.

NGA

National Geospatial-Intelligence Agency (NGA) se připravuje na otevření svého nového kampusu „NGA West“ severně od centra St. Louis koncem září. Toto otevření je vyvrcholením téměř desetiletého úsilí o modernizaci působnosti agentury na Středozápadě.

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Roskosmos skončil, aby se mohl obnovit

Ruský prezident Vladimir Putin včera, tedy 28. prosince svým podpisem ukončil činnost federální kosmické agentury Roskosmos. Tento krok navazuje na změny, kterými ruský kosmický program v poslední době prochází. Vysoká místa už se rozhodla udělat přítrž úpadku v posledních letech, který byl provázen ztrátou několika významných družic, radikálním snížením rozpočtu na dalších 10 let a zneužitím 91 miliard rublů (cca. 1,8 miliardy dolarů)  v prostředí prolezlém korupcí. Konec Roskosmosu, tak jak jej známe ale neznamená, že by Rusové přišli o svůj kosmický program. Už 1. ledna začne fungovat Roskosmos nový, tentokrát půjde o státní korporaci.

Nevyhnutelné změny jsme rozebrali již před téměř rokem, takže nynější události rozhodně nejsou nečekané. Jde o nezbytné právní úkony, které by měly vyšlapat cestu k nové kosmické agentuře. Přejme jí, ať do nového roku i nové éry vstoupí úspěšněji, ať neopakuje staré chyby a ať změna přinese kýžený efekt a nejde jen o „změnu razítek“. Dlouho se hovořilo o tom, že ruský kosmický program potřebuje radikální řez. Nyní k němu došlo, tak nezbývá nic, než držet palce.

Zdroje informací:
http://nasawatch.com/
http://www.russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
http://i.skyrock.net/4920/77104920/pics/3024969508_1_3_5L8Gg3CW.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bill
bill
9 let před

Roskosmos je mrtev, ať žije Roskosmos!

roman hronza
roman hronza
9 let před

Já mu přeji hlavně střízlivost při propagaci svých záměrů i prezentaci svých skutečně dosažených úspěchů.

Asdf
Asdf
9 let před
Odpověď  roman hronza

Mno, v současné extrémně exaltované propagandě bych střízlivost opravdu neočekával…

roman hronza
roman hronza
9 let před
Odpověď  Asdf

Pravda. No, snažím se být pozitivní 😉

pbpitko
pbpitko
6 let před
Odpověď  roman hronza

Byť optimistom je dobrá vec, ale v tomto prípade optimizmus rozhodne nie je na mieste. Bude to len signál na ešte väčšie rozkrádanie. Nič nie je na to vhodnejšie ako keď je to štátne. Zo štátneho predsa krv netečie !
BOHUŽIAĽ !
pb 🙁
P.S. Žiaľbohu platí to aj na Slovensku a bez pochybne aj v Čechách !

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Myslím, že boj s korupcí je ještě větší výzva než technologie a organizace. V prostředí, kde se korupce chápe jako něco normálního nebo dokonce tradičního, to nebude snadné (naše současnost má také své vlastní „tradice“ v tomto směru). Zcela zásadní je tvrdé nastavení kontrolních mechanismů a opravdu vysoké tresty za úmyslná „pochybení“. A to ne s motivací kdekoho zavřít, ale za účelem odrazení. Úmysl je zkrátka záměr a tak litujeme, pane inženýre docente kandidáte věd, za tohle by byl dříve vyhazov, dnes nově již pěkných 20 let v lágru.

Racek
Racek
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Mluvíte zajisté o nás, tady to platí už delší dobu.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Racek

Jistě, u nás toho máme taky dost, ale samozřejmě jsem měl na mysli hlavně Rusko. Tam je to prostředí pro takovéto praktiky zcela ideální, vzhledem k tradičnímu bordelu. Paradoxně ani Putinova v podstatě nekontrolovaná diktatura není schopna (nebo ochotna) pořádně dohlížet na toky peněz a dodržování svých vlastních pravidel. Přitom režimy tohoto typu se obvykle vyznačují tím, že mají pod dozorem všechno a tak mohou vše velmi operativně a hlavně bezohledně řešit bez velkého ohledu na zákony. Přál bych si, aby alespoň nový Roskosmos fungoval jinak než zbytek státu a aby přestali pořád jen mluvit a oznamovat své plány a ambice a taky něco skutečně předvedli.

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Mozno by tieto komentare boli vhodnejsie skor na forum, ale kedze aj tu je priestor na reakcie, tak pridam aj ja svoj.

Vsade, kde su peniaze, sa najde priestor na ich uliatie. V Amerike sa to nazyva lobing a vsetko je akoze transparentne (staci pozriet na neskutocne prachy, ktore sa dostavaju ULA). Ak mam byt optimisticky, tak uz len to, ze sa v Rusku dostala na svetlo sveta informacia, ze sa tuneloval rozpocet, je obrovsky posun vpred. Na samotneho Putina to totiz hadze negativne svetlo, lebo to budi dojem, ze si nevie urobit poriadok na vlastnom piesocku.

Preto si nemyslim, ze by sme sa nemali cudovat, ze sa peniaze ulievaju. Cudovat by sme sa mali, keby to chcel niekto zamiest pod koberec a tvarit sa, ze sa to nedeje. Kazdopadne pokus o znovuzrodenie a napravu veci je chvalyhodny krok. Nam, fanusikom kozmonautiky to moze priniest len pozitiva, viac (uspesnych) startov….

Asdf
Asdf
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Já bych ani v tomhle případě nebyl k současnému ruskému režimu nijak shovívavý. O obrovských zpronevěřených prostředcích začali informace prosakovat na veřejnost a je logické, že to museli nakonec přiznat a samozřejmě to podat veřejnosti tak, že Kreml o ničem nevěděl a neměl v tom ani náhodou prsty, že je to pochybení lidí, kteří za věci přímo odpovídali.

Amper
Amper
9 let před

Hmm, prijde mne dost priznacne ze novy Roskosmos bude statni korporace alias firma. Takze to znamena ze veda atd… pujde do kytek a proste bude z Roskosmosu dalsi Gazprom ?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Amper

Doufejme, že nikoliv.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Amper

Ono se říká, že stát není dobrý hospodář, ale na druhou stranu, pokud to ozdravení myslí vážně, má nejlepší možnosti kontroly. Jde jen o to chtění. A kosmický program si určitě zvýšenou pozornost (kompetentních) státních orgánů zasluhuje.

Radim
Radim
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Vostočnyj je pod přímou kontrolou Kremlu, ba co víc přímo pod kontrolou Putina a jak to vypadá. Rozkrádačka ve velkém, neschopnost zajistit pracovníky a zaplatit těch pár, které tam nahnali, termíny jen na papíře a horko těžko lepí do kupy jednu rampu pro nepilotovaný Sojuz – Nový národní kosmodrom!?
A tenhle maras teď rozšířili na celý kosmický program. Navíc v době, kdy je jedna kapsa prázdná, druhá vysypaná a ropa dál zlevňuje.
Chtění v tom nehraje žádnou roli (tedy s výjimkou „chtění nahrabat si ze státního“)
I když rozšířili. Ona je to jen klasická potěmkiáda. Mění se jen fasáda, za ní to půjde dál od desíti k pěti.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  Radim

Snad to nebude až tak hrozné. Doufejme. Přece jen se třeba ESA někdy na Rusko spoléhá a třeba TGO je za dveřmi. O druhé části za dva roky ani nemluvě. Také bych byl raději za spolupráci s NASA, ale když to nejde, tak to nejde a musíme doufat, že tohle bude úspěšná cesta.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.