Příprava na novou éru v roce 2015

Pomalu se nám blíží konec roku a to je neklamná známka toho, že se postupně začnou objevovat rekapitulační videa, která připomenou pokroky v tom kterém projektu. Dnes se podíváme na video z dílny NASA, které ukazuje, jak se Američané připravují na první ostrý let lodi Orion a na premiéru rakety SLS, zkrátka a dobře na Exploration mission 1. Podíváme se na svařování Orionu, přípravu neletového servisního modulu, na statické zážehy urychlovacích bloků i motorů z raketoplánů i na přípravu dílů pro raketu SLS.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/watch?v=SN_L2KwB6kE

Zdroje obrázků:
http://40.media.tumblr.com/…/tumblr_nyisyx2Jaa1ukw97qo1_1280.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

12 komentářů ke článku “Příprava na novou éru v roce 2015”

 1. Martin Gembec Administrátor napsal:

  Detailní snímky už jsou „na cestě“, NASA dnes uvolnila alespoň jeden ze záběrů testovací kamery. Česky k tomu blíže v chystaném článku.. http://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=4802

 2. Steve napsal:

  Dobrý den, omlouvám se, že můj příspěvek možná není úplně ve správném článku, ale mám pocit, že NASA před veřejností něco tají v misi DAWN. Je konec roku a sonda by měla se už nacházet na nejnižším orbitu kolem trpasličí planetky Ceres a SLIBOVANÉ DETAILNÍ ZÁBĚRY ZÁHADNÝCH SVÍTÍCÍCH SKVRN V MAXIMÁLNÍM ROZLIŠENÍ NIKDE….. Po přistání na kometě v loňském roce, měl být CERES zlatým hřebem v kosmonautice v letošním roce a místo toho ticho po pěšině. Jsem zklamaný, jestli NASA úmyslně tají, co zjistila na CERESU.

  • Samo napsal:

   To si nemyslím podľa mňa je sonda zaneprázdnená snímkovaním celého povrchu v tomto vysokom rozlíšení a nemá čas posielať fotky v takejto kvalite a odporúčam ti naše fórum tam už v sekcii Dawn nejaké aj sú 🙂

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Hezký den,
   rozhodně bych netvrdil, že NASA něco tají. Co by asi tak mohla tajit že 🙂 (pokud necháme stranou nereálné fantasmagorie). Dawn měla dosáhla finální oběžné dráhy na začátku minulého týdne, pak prováděla ještě několik dní drobné úpravy oběžné dráhy, aby to všechno správně odpovídalo původním plánům. V dalších dnech pracoval detektor gama záření a neutronů (GRaND). První fotky a infračervená měření se prováděla až 16. prosince (nevím, kdy došlo k odesílání). Jako první mají ke všem fotkám přístup vědci z institucí, které za projektem stojí. Tak je to u všech programů a je pouze na dotyčných vědcích, jak dlouho si data nechají pouze pro sebe, než je uvolní. Není to žádné tajení, prostě ve vědeckém světě jde o to, aby jedna instituce nezafinancovala vývoj přístroje, pak by uvolnila data, vezme to jiný tým a slízne smetanu. Jak jsem už říkal, podobný princip probíhá i u jiných misí. Dokonce i u Rosetty byly dlouho k dispozici pouze fotky z navigačních kamer, protože vědecké týmy kolem kamery OSIRIS chtěly detailní snímky dočasně šetřit pro své vlastní výzkumy.
   Abych to shrnul – od pořízení prvních snímků z nejnižší výšky neuplynul ani týden, proto si myslím, že týmy mají stále dost času na to, aby analyzovaly fotky a následně je zveřejnily. Všechny fotky se zveřejní, žádná nekončí v šuplíku. To, co třeba dělá tým okolo Curiosity je de facto unikát – všechny fotky jsou hned venku, ale většina misí to má tak, jako je tomu u Dawn. Takže žádný strach, žádná záhada v tom není, je to naprosto běžná praxe. 😉

   Doporučuji sledovat http://dawn.jpl.nasa.gov/mission/status.html

   • Steve napsal:

    Děkuji za vyčerpávající odpověď, takže se budeme těšit až to vědci zpracujou a uvolní pro veřejnost.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Přesně tak, u Dawn navíc tahle „zadržovací fáze“ netrvá moc dlouho. 😉
    Pamatuju si, že u to Rosetty se snímky z OSIRIS držely i několik týdnů. 🙂

  • Honza napsal:

   1) Našli jsme něco jako vyspělou kolonii inteligentních třímetrových mravenců. Hned potom na nás vlítla FBI a CIA a musíme držet jazyk za zuby, minimálně do doby než odstartuje celá průzkumná / výsadková flotila.

   2) Našli jsme něco planetkologicky docela zajímavého. Nechceme, aby nám to konkurence vyfoukla, tak fotky pozdržíme než nám otisknou pár článků v pořádným časopise.

   3) Nuda. Zas..ný kameny a zas… led. Náš kreativec vymejšlí, jak to obarvit, aby to vůbec někoho zajímalo. Prej máme přikreslit zas… třímetrový mravence.

   4)Fotky máme, ale šéf měl minulej týden dovolenou. Pak nás spadla síť a v pátek jsem byl po flámu. Příští týden mám zase dovolenou já a pak jsou Vánoce. Necháme to na půlku ledna, to už lidi zapomenou na ten Muskův přistávací ohňostroj.

   Hezký svátky 🙂

   • zvejkal napsal:

    Mazec 🙂

    Ale vdaka Stevovi a jeho (konspirativnej) otazke som sa zase nieco dozvedel od skveleho Dusana Majera a aj inych prispievajucich.

    Prajem tomuto webu vela uspechov v dalsich dekadach 🙂 a akokolvek budem moct k tomu prispiet, urobim to.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Velmi mne těší, že se Vám náš portál líbí a doufám, že tomu tak bude i do budoucna. Já osobně bych svou roli nepřeceňoval, náš web funguje jako sehraný tým, kde má každý svou roli – i čtenáři, kteří píší komentáře. 😉

   • zvejkal napsal:

    Pan Majer, neprecenujem ju, ziadny strach. Vnimam a vazim si pracu vsetkych redaktorov, palec hore!

 3. roman hronza napsal:

  Obsahově úžasné video doplněné emocionálně burcující hudbou. Skvělý zážitek. Díky 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.