Falcon zkusí přistát na pevnině

Podle všeho se zdá, že SpaceX připravuje návrat ve velkém stylu. Po červnové havárii při vynášení zásobovací lodě Dragon jsou rakety Falcon odstavené z provozu – jednak kvůli vyšetřování, ale také kvůli už dříve plánovanému vylepšování. Tyto úpravy zvýší sílu nosiče, který bude mít dostatek energie na to, aby jeho první stupeň provedl brzdící zážeh, který jej nasměruje zpátky na kosmodrom, kde by měl přistát. Nyní se zdá, že SpaceX tuhle techniku vyzkouší už při prvním startu vylepšené rakety Falcon 9 v1.2.

Zatím je start s družicemi Orbcomm-2 velmi neoficiálně a nepotvrzeně naplánován na 15. prosince +/- okolo našeho poledne. První stupeň by následně měl měkce dosednout na přistávací rampu Landing Complex-1 na mysu Canaveral! Máme se rozhodně na co těšit a rádi Vás budeme informovat o dalších novinkách.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…1100717269939459_2105045957634738632_o.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

25 komentářů ke článku “Falcon zkusí přistát na pevnině”

 1. Vincent Kerman napsal:

  Jestli se přistání povede, tak nejenom že to bude úžasné, ale cena za startu Falconu v1.2 by měla jít tím pádem dolů ne? Neví někdo o kolik by hypoteticky mohla jít dolů?

 2. Amper napsal:

  Nasel nekdo fotky aktualniho stavu LC1 ? Nasel jsem bud render nebo stare fotky kam by se rozhodne pristat nedalo.

 3. roman hronza napsal:

  Jestli se jim to podaří, tak u nás „bouchneme šámpáňo“ 🙂

 4. Racek napsal:

  Tak jo, po raketoplánu se zase vracíme k „obyčejný“ raketě :-)) Jo, občas je privátní sektor při hledání úspor velmi úspěšný. Řešení je to prosté a inženýrsky velmi elegantní. Už by to mělo konečně vyjít!

 5. Petr Čech napsal:

  Není teď trochu pozdě na plánování startu na prosinec? Vždyť by to už museli mít hotové…

 6. Vojta napsal:

  Zpátky na místo startu (plus minus)? Kolik paliva to bude stát v porovnání s přistáním na plošině umístěné v trase letu? Ale chápu, že plošina je hodně drahý špás.

 7. Asdf napsal:

  Doufám, že tentokrát se to povede. Bylo by to krátce po Blue Origin a už vidím ty titulky: „Nastává nová éra kosmonautiky – znovupoužitelné rakety nastupují na scénu.“ a pod.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.