sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Je vtip pravdivý, aneb „Čím se psalo v kosmu?“

V těchto dnech a hodinách rezonuje internetovým éterem úspěšné přistání prvního stupně rakety Falcon 9, ale řekli jsme si, že naši čtenáři momentálně možná ocení spíše drobné odlehčení. Co byste říkali na vtip týkající se kosmonautiky? Je už docela starý a tak ho možná již znáte, nicméně pro náš dnešní článek je jeho znění velmi důležité: „Když NASA poslala první kosmonauty do vesmíru, zjistila, že psací pera nefungují při absenci gravitace. Vyřešením tohoto problému NASA pověřila studiem problému konzultantskou společnost. Po deseti letech a 12 milionech dolarů, Američané vlastní pera schopné psát v jakékoliv gravitaci a při teplotě mezi 0 a 300 stupni kelvina. Rusové používají tužky.

Tento vtip se před pár týdny objevil na našem fóru v sekci Vtípky a srandičky z kosmonautiky. Debata mezi uživateli se rozjela do značné aktivity a spekulovalo se, co je na něm pravdy. Jak správně poznamenal třeba uživatel s nickem Amper klasické tužky mají nevýhodu v tom, že i malý kousek grafitu, který by se mohl odlomit, by dokázal ve stavu beztíže způsobit zkrat v palubní elektronice. Stejný uživatel pak dodal, že Rusko odkoupilo 100 kusů Space Pen (z USA) již v roce 1969 a svůj rozbor dokončil konstatováním: „Co jsem našel, tak se opravdu používala voskovka tzv. grease pencil (neco jako tuzky co pouzivaj zensky) a psalo se na plastovou podložku, z které se to dalo smazat. Ta tužka se používala v letectví hodně, např. se tím malovalo na mapy, které byly v plastovém obalu. Tím pádem si pilot mohl namalovat do mapy, co potřeboval a po misi to z obalu smazat hadrem.“ Tato voskovka se také používala v protivzdušné obraně na zapisování a zakreslování pozic z radaru na sklo.

Fotka z přípravy Vladimíra Remka na jeho kosmickou misi. Povšimněte si tužek s gumami na jeho paži.
Fotka z přípravy Vladimíra Remka na jeho kosmickou misi. Povšimněte si tužek s gumami na jeho paži.
Zdroj: http://i.imgur.com/
Snímek pochází z knihy „Společný let“. Autor knihy Milan Codr a vydalo nakl. Naše vojsko v roce 1978.

Záhada byla téměř vyřešena, ale pak se objevila fotka Vladimíra Remka, na které je vidět, že má v kapsičce na rukávu právě dvě tužky s gumou. Celý případ se tak značně zamotal a jeho rozseknutí nebylo v možnostech uživatelů. Proto se dva čtenáři našeho fóra – Evžen111 a Amper – rozhodli, že pana Remka kontaktují a napíší mu mail na ambasádu do Moskvy, kde Vladimír Remek pracuje jako velvyslanec. Právě on je totiž v téhle záhadě osobou nejpovolanější.

Odpověď dorazila za pár dní a nás těší, že Vás, naše čtenáře, můžeme seznámit s jejím obsahem:

Pana velvyslance velmi těší Váš zájem a mám vyřídit jeho jménem následující:

Pan velvyslanec Remek si dobře vzpomíná, že v době přípravy na let se používaly obyčejné tužky, na kterých byla na konci guma. Důvodem bylo, že některé úkony jako nácvik připojení lodě ke stanici se zapisovaly do tabulky a jelikož se při nácviku opakovaly, bylo možné předchozí údaje gumou smazat.

Tužky, jak jste správně zaznamenal na fotografii, byly navíc připevněny klipsničkou k oděvu na gumičce dlouhé asi 50-70cm, takže se daly přitáhnout (v případě „upadnutí“).

Pro beztížný stav (za letu) se používala propisovací tužka, zřejmě sovětské výroby (kovové, pochromované), která byla upravená, analogicky jako tužka z USA. Fungovala na stejném principu, tedy konstrukční úpravou byl vytvořen lehký přetlak na inkoustovou náplň (přes dělící membránu), čímž propisovací tužka psala i v beztížném stavu.

Pan Remek měl během letu ještě několik obyčejných tužek jako „rezervu rezerv“.

S pozdravem,
Tomáš Lipták, tajemník velvyslance

Nyní je tedy už v celé otázce jasno. Až tedy opět uslyšíte vtip o drahé americké propisce a ruské tužce, vzpomeňte si na tento článek. Ten zároveń moc pěkně ukazuje zajímavou věc – i obyčejný vtip může vybudit člověka k aktivitě, která rozšíří znalosti mnoha lidí. Ale pojďme si ještě říct pár informací o tématu propisek Space Pen, který jsme na začátku článku nakousli.

Space Pen
Space Pen
Zdroj: http://images.spacepen.com/

Tahle pera, která byla vyvinuta pro psaní ve stavu beztíže, se v USA běžně prodávají. Inspirátorem tohoto podivuhodného psacího nástroje je strojní inženýr Paul Fischer, majitel továrny na kuličková pera v kalifornském San Fernando Valley. O kuličkovém peru, jehož princip by nebyl založen na využití zemské přitažlivosti, uvažoval mnoho let. Inkoustová náplň v něm musí být pod určitým tlakem, ale jak to udělat, aby nevytékala ven, když to její majitel nepotřebuje? Až jednou ve snu se mu zdálo, že by měl použít tužší náplň. Druhý den šel za kamarádem chemikem a začali hledat vhodnou látku. Dlouho experimentovali s různými druhy pryskyřic, až vyvinuli vhodný druh, který připomínal žvýkací gumu.

Vývoj tohoto pera přišel firmu na milión dolarů, NASA na něj nedala ani cent. Tenhle psací zázrak dnes funguje v podmínkách od deseti stupňů mrazu po padesát stupňů vedra za běžného tlaku na zemském povrchu až do výšky 7-8 km, stejně jako pod vodou. Náplň nevyschne nejméně jedno století. Patentní přihlášku na toto pero podali s Fischerem Herman Schub a Roger A Kennedy v červenci 1967. Následující podzim ho poprvé vyzkoušela posádka Apollo 7. Máte-li zájem, můžete si i dnes toto pero koupit!

Za námět i materiály pro tento článek vděčíme uživateli našeho diskusního fóra s nickem Evžen111. Jak už na minulých řádcích zaznělo, pana Remka kontaktoval i další uživatel našeho fóra s nickem Amper. I jemu patří dík za aktivní přístup při řešení otázky, která možná spoustě lidem vrtala hlavou. Hlavní poděkování samozřejmě patří panu Vladimíru Remkovi i panu Liptákovi, který jeho odpověď zprostředkoval.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.imagehosting.cz/images/russspacep.jpg
http://i.imgur.com/NgzduI9.jpg
http://images.spacepen.com/bg4-s_nix_box_stylus_front_700.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
edemski
edemski
8 let před

Konečně sem se dočkal 🙂 Paráda!

BTW, 300 Kelvinů… není to málo Antone Pavloviči?!? To si s nima v létě moc nezapíšou 😀

Martin Gembec
Martin Gembec
8 let před

Takže tu máme novou záhadu, na jaký rozsah teplot byla vynalezena? 0 až 300 K se zdá podivné, jednak zbytečně nízkou hodnotou na jedné straně a zbytečně málo vysokou na druhé. Kdyby šlo o 0 až 300 °F, zní to už lépe, ale tužka by nefungovala ve větším mrazu než asi -17 °C. No tak uvidíme, na co zdejší odborníci zase přijdou 😀

Honza Jaroš
Honza Jaroš
8 let před
Odpovědět  Martin Gembec

Zase můžeme být rádi, že ty kelviny nešly do záporných hodnot. 🙂

macj
macj
8 let před
Odpovědět  Martin Gembec

Pera Fisher Space Pen spolehlivě píšou:
– v jakékoliv poloze (i “vzhůru nohama“)
– při teplotách od -35 do 120 °C
– na většinu povrchů
– pod vodou
– v mastnotě

http://spacepen.cz

Tadeus
Tadeus
8 let před

Zajímavé jako vzpomínkové čtení. Jinak toto je známo už dávno.

Vítek
Vítek
8 let před
Odpovědět  Tadeus

Řadě lidí ale třeba ne.

Mojmir Byrtus
Mojmir Byrtus
8 let před

Tak to mě mrzí, že jsem o tomhle peru nevěděl o měsíc dřív. Tátovi bych ho dal jako dárek k vánocům, udělalo by mi obrovskou radost 🙂 Ale jinak díky za článek i za tip na dárek 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Mojmir Byrtus

Rádo se stalo a třeba dárek využijete při nějaké další příležitosti. 😉

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Tužka! Kdybyste raději vzali lepící pásku a šli utěsnit nádobu na SEIS 🙁

Ne vážně. Je to zajímavé číst ochotnou a hlavně rychlou reakci Vladimíra Remka na dotaz. Navíc o věci, se kterou pracoval před téměř 40-ti lety.

Podobně mne kdysi překvapila rychlá odpověď pana Grygara na můj dotaz, který se tuším nějak týkal černých děr. Poslal ji až z Argentiny….

Dušan Majer
Dušan Majer
8 let před
Odpovědět  Spytihněv

Zkrátka profesionalita, která potěší 🙂

A myslím, že na utěsnění SEIS bude za ty dva roky dost času.

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Doufejme, že francouzským odborníkům budou ty dva roky stačit, aby zvládli takovou extrémně náročnou záležitost jako je vyrobit nádobu, která nebude mít nikde díru 🙁

JAZNA
JAZNA
8 let před

Dvě tato pera NASA jsou v ČR,jedno bylo určitě v kosmu,přivezl jako dar astronaut Feustel.Jedno jest uloženo v muzeu AV Hvězdárny Ondřejov a druhé bylo předáno jako osobní dar.

Adhara
Adhara
8 let před

Toto pero mám, ale nejaký rozdiel v kvalite oproti bežným perám som zatiaľ nespozorovala. Asi treba vyskúšať tie extrémne podmienky. 🙂

https://kosmonautix.cz/2015/12/25/je-vtip-pravdivy-aneb-cim-se-psalo-v-kosmu/