sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Exolaunch

Německý společnost Exolaunch použije svůj nový adaptér Exotube počínaje rokem 2026. Exotube je univerzální modulární adaptér pro integraci, start a rozmístění družic od cubesatů až po 500 kg družice.

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ohlédnutí za křtem Kritických momentů kosmonautiky

Včera to byl přesně týden od chvíle, kdy byla v prostorách Štefánikovy hvězdárny v Praze slavnostně pokřtěna kniha Kritické momenty kosmonautiky od našeho autora Ondřeje Šamárka. Kniha měla dva kmotry – Tomáše Přibyla a Dušana Majera – křtilo se stylově zkapalněným dusíkem. Velmi nás potěšila účast veřejnosti- děkujeme tímto všem, kdo dorazili. Pokud jste se z jakéhokoliv důvodu nemohli zúčastnit největšího momentu v dějinách našeho portálu, nemusíte být smutní. V dnešním krátkém článku Vám přinášíme fotografie z celého večera.

Součástí křtu byla projekce dosud nezveřejněného dílu seriálu.
Součástí křtu byla projekce dosud nezveřejněného dílu seriálu.
Foto: Stream.cz
Večerem provázel moderátor Janek Rubeš ze Stream.cz - zde na fotce s autorem knihy Ondřejem Šamárkem
Večerem provázel moderátor Janek Rubeš ze Stream.cz – zde na fotce s autorem knihy Ondřejem Šamárkem
Foto: Stream.cz
Křest kapalným dusíkem - Zleva: Dušan Majer - Ondřej Šamárek - Tomáš Přibyl
Křest kapalným dusíkem – Zleva: Dušan Majer – Ondřej Šamárek – Tomáš Přibyl
Foto: Stream.cz
Slavnostní přípitek - zleva Dušan Majer - Ondřej Šamárek - Tomáš Přibyl - Lukáš Záhoř, šéfproducent Stream.cz
Slavnostní přípitek – zleva Dušan Majer – Ondřej Šamárek – Tomáš Přibyl – Lukáš Záhoř, šéfproducent Stream.cz
Foto: Stream.cz
Autor knihy Ondřej Šamárek se na autogramiádě podepisoval všem zájemcům
Autor knihy Ondřej Šamárek se na autogramiádě podepisoval všem zájemcům
Foto: Stream.cz

Zdroje obrázků:
Stream.cz

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
28 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jaro Pudelka
Jaro Pudelka
9 let před

Chlapi super.

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  Jaro Pudelka

Díky, jsme rádi, že se akce vydařila.
Hlavní zásluhu na vzniku knihy mají samozřejmě Dušan Majer a Lukáš Záhoř, ovšem nelze opomenout ani výborně zvládnutou organizaci křtu samotného, za kterou je třeba poděkovat Karle Popelínské ze Streamu.
A malý podotek k náhledové fotografii a také ke třetí fotografii odspoda – normálně nevypadám až jako takový trouba, ale zkuste se tvářit normálně, když vám kapalný dusík prská na prsty… 😀

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před

Tvár sa ako chceš(žiadnu „troubovatou“ tvár som tam nenašiel), ak budeš písať také skvelé veci, tak minimálne o jedného čitateľa máš postarané.

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Díky, budu se snažit (například momentálně prokrastinuju při psaní dalšího seriálu ;-D).

ventYl
ventYl
9 let před

Do krstu som nevydrzal a knihu vybalil a zhruba 90 stran precital na pockanie este vikend pred krstom (a Praha je fyzicky moc daleko na jednodnovy vylet uprostred tyzdna). Kryogenne krstenie kazdopadne chvalim 🙂

Adhara
9 let před

Kde ste zohnali kvapalný dusík? 🙂

(A to som si myslela, že môj meteoritický prach bol to najkúlovejšie, čo sa dá na krst knihy o kozmických letoch použiť http://www.adhara.sk/?page_id=605 :-).)

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Adhara

To nevím, tohle zajišťovala produkce Streamu. Myslím že to bylo z nějaké pražské firmy, protože to asistentka šéfproducenta vezla v tramvaji skoro přes celé město. 🙂

Těší nás, že jsme byli originální. 🙂

Ričrd
Ričrd
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Vždyť jste web o kosmonautice, měli jste použít nějaké raketové palivo. Třeba UDMH z Protonu. 🙂

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  Ričrd

Na použití UDMH jsme nesehnali tolik ochranných obleků a plynových masek… 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Ričrd

Na začátku jsme navrhli třeba letecký petrolej, nebo kapalný kyslík. Nakonec z toho byl kapalný dusík a nelitovali jsme :-).

Adhara
9 let před
Odpověď  Ričrd

To mi tiež napadlo, možno by to vystrelilo nahor aj predajnosť. 🙂

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  Adhara

Je fakt, že mrtví autoři jsou ceněni více, než ti živí… Ale díky, raději ještě chvíli budu živě klepat do klávesnice. 😀

Malky
Malky
9 let před
Odpověď  Adhara

Příště to chce meteorický prach zamíchaný v tekutém dusíku 🙂

maro
maro
9 let před

Tý jo. Ale s tím kapalným dusíkem i člověk docela riskuje, ne? Je fakt, že asi nemá moc velkou tepelnou kapacitu, takže nezvládne svému okolí (rukám) odebrat až tak moc energie, ale co vím, tak to zloději prý používali na lámání páky na volant v autě. Kov zkřehnul a dal se zlomit. Asi té kapaliny potřebovali víc.

Dan H.
Dan H.
9 let před
Odpověď  maro

Do dusíku klidně můžeš na chvíli ponořit ruku, leidenfrostův efekt zabraní přímému kontaktu ruky s dusíkem. viz třeba https://www.youtube.com/watch?v=gjsMV1MglA4

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před
Odpověď  Dan H.

„člověk nevnímá nízké teploty (na rozdíl
od vysokých) jako přímo životu
nebezpečné. Tady se skrývá potencionální
nebezpečí úrazu“.
Stačí mať spotené ruky, prstienok na ruke alebo sa jemne dotknúť nádoby a účinkovanie v jednéj relácii na Streamu je zaručené.

Vojta
Vojta
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Až tak nebezpečné to není. Účastnil jsem se jedné veřejné přednášky na Matfyzu, přednášející a asistenti si tím polévali ruce jako kdyby šlo o vlažnou vodu a po skončení nechali i některé z posluchačů do toho strčit ruku. Zkoušel jsem to taky, napoprvé jsem po první kontaktu ucuknul (a nejspíš se tvářil ještě hloupěji než pan Šamárek na fotografiích v článku), ale napodruhé jsem se odvážil nechat tam ruku asi sekundu a naprosto v pořádku. Dna nádoby jsem se dotknul, ale jelikož byla z nějakého polystyrenu (něco takového jako na fotkách zde), vůbec nic se nestalo. Prstýnek by byl problém, to je fakt, stejně jako ta kovová bandaska na videu od Dana H. Zpocené ruce nevím, ale kdyby to bylo tak problematické, tak by do toho snad nenechali sahat amatéry.

Adhara
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

No neviem, keď som chytila do ruky suchý ľad, bol tak pálivo studený, že som ho reflexívne musela pustiť…

Dan H.
Dan H.
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Suchý led má „jenom“ asi -80 °C, zatímco LN2 má kolem -200 °C, takže u LN2 se mnohem víc projeví leidenfrostův jev, navíc Suchý led je v pevném skupenství. Paradoxně je tedy asi jednoduší utrpět omrzliny od suchého ledu než od LN2.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  maro

TO riziko není moc velké. Před křtem jsme s odborníkem řešili bezpečnostní pravidla a bylo nám doporučeno odložit původně plánované rukavice. Na ukázku nám pán předvedl, že i když si naleje trochu kapalného dusíku na ruku, tak že se nic nestane – teplá pokožka zajistí rychlé vypaření. Naopak pokud bychom si polili ochrannou rukavici, mohl by kapalný dusík nasáknout do jejích vláken a pak bychom riskovali omrzliny.

Ája
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

A jaký účinek to mělo na knihu samotnou? Pokud byste s ní praštili o stůl, rozpadla by se? Asi je to fakt blbá otázka :).

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  Ája

Nejsou hloupé otázky, jen hloupé odpovědi. 😉
Účinek to mělo takový, že pár okamžiků byla kniha na politých místech HODNĚ studená (stačilo to na nepříjemné pocity v prstech a možné drobné omrzlinky). Za několik desítek sekund ale už byla jen malinko chladnější než pokojová teplota.
Na to, aby se dala rozbít, by se musela na nějakou dobu úplně ponořit do kapalného dusíku, což jsme hlavně pro nedostatek dusíku nezkoušeli. 🙂

Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Měli jste se před akcí podívat na konec filmu Ocelové město 🙂

miro macko
miro macko
9 let před

hlavné je, že po oblievaní dusíkom ste už na ďalšom obrázku mali v pohároch mok vychladený na prijatelnejšie teploty:-) ku knižke gratulujem

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  miro macko

Však také Tomáš Přibyl trefně poznamenal již před křtem, že je pro nás mimořádně důležité vědět, zda se bude nejprve křtít kapalným dusíkem,nebo připíjet šampaňským. Pořadí je totiž v tomto případě pro kmotry velmi důležité. Děkujeme za gratulaci, doufáme, že se knize bude i nadále dařit tak, jako doposud.

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  miro macko

Moc děkujeme! 😉

gubarev
gubarev
9 let před

Dnes jsem si udělal pěší výlet do dolních Holešovic. První cíl byl v Alze, kde jsem si vyzvednul Ondrovu knížku. Po cestě jsem se stavil u kamarádky pro její knihu a sbírku povídek, kterou dávala dohromady. Vracel jsem se z Holešovic na Letnou pěšky s batohem plným knih dvou lidí, které mám moc rád, a moc jich vážím. No není to parádní sobotní zážitek? (bral jsem víc výtisků jako dárky, takže batoh už se slušně pronesl… :D)
http://i.imgur.com/EpDcIMV.jpg

Ondro: ještě jednou gratuluji a díky!

Ondřej Šamárek
Editor
9 let před
Odpověď  gubarev

Gubi, moc děkuju za krásná slova. Doufám, že se Ti knížka bude líbit a samozřejmě naše předběžná domluva ohledně pokecu platí. Těším se!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.