sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

NASA

Úřadující správce NASA očekává, že o nové vrcholové struktuře agentury se rozhodne během několika týdnů, ale administrátor potvrzený Senátem nemusí být jmenován dříve než příští rok.

Ministerstvo letectva USA

Ministerstvo letectva USA znovu zvažuje nákup družic pro vojenskou konstelaci na nízké oběžné dráze Země a pozastavuje financování programu ve fiskálním roce 2026, zatímco zkoumá, zda by družice Starshield společnosti SpaceX mohly poskytovat stejné funkce za nižší cenu.

Isar Aerospace

Společnost Isar 25. června oznámila, že získala finanční prostředky od společnosti Eldridge Industries se sídlem v Miami, která investuje do různých odvětví, včetně technologií. Investice má podobu konvertibilního dluhopisu, dluhového nástroje, který lze později převést na akcie společnosti.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

LISA Pathfinder už je na kosmodromu

Přípravy na vypuštění sondy LISA Pathfinder, která by nám měla pomoci vyšlapat cestu k detekci tajemných gravitačních vln, jsou v plném proudu. Velkým milníkem byl v tomto směru transport sondy z Evropy do Jižní Ameriky. Před pár týdny jsme se na našem webu věnovali základnímu úkolu sondy LISA Pathfider a jejího plánovaného nástupce – projektu eLISA. V dnešním článku se podíváme na aktuální průběh příprav a zaměříme se i na plánovaný průběh mise samotné.

O transport zabalené sondy se 8. října postaral ruský nákladní letoun Antonov An-124, do jehož útrob byl transportní kontejner naložený na londýnském letišti Stansted. Následně se letadlo vydalo na dlouhý přelet do Jižní Ameriky a za několik hodin dosedlo na ranvej mezinárodního letiště Félix Eboué v Cayenne – hlavním městě státu Francouzská Guyana.

Antonov An-124 se sondou LISA Pathfinder na letišti v Cayenne
Antonov An-124 se sondou LISA Pathfinder na letišti v Cayenne
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Náklad za bezmála 430 milionů Euro byl přeložen na kamion, který převezl kontejner až na Guiana Space Center, známější spíše jako kosmodrom Kourou. Tady se sondy ujali technici Evropské kosmické agentury a začali s prvními přípravami na start. Sonda dorazila z Evropy již kompletní – v zásilce nechyběl jak samotný vědecký modul, tak i modul pohonný, o kterém se ještě zmíníme na dalších řádcích.

LISA Pathfinder v testovací místnosti firmy iABG u Mnichova (foceno na konci srpna 2015)
LISA Pathfinder v testovací místnosti firmy iABG u Mnichova (foceno na konci srpna 2015)
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

V dalších týdnech čekají na sondu důležité zkoušky, které naposledy prověří, zda je opravdu připravena na svou misi a zda všechny její systémy pracují tak, jak mají. Dalším krokem bude tankování paliva do pohonného modulu a jeho následné spojení se samotnou vědeckou sondou.

Ještě předtím, než do Jižní Ameriky sonda dorazila, začala na kosmodromu příprava rakety Vega, která projekt LISA Pathfinder vynese na oběžnou dráhu. Jako první přišel ke slovu motor P80 na tuhé pohonné látky, který funguje jako první stupeň tohoto lehkého evropského nosiče. Dalším výrazným krokem vpřed bude usazení sondy zapouzdřené v aerodynamickém krytu na vrchol rakety Vega – tato operace je naplánována na listopad.

P80 - První stupeň rakety Vega pro misi LISA Pathfinder
P80 – První stupeň rakety Vega pro misi LISA Pathfinder
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Ke startu by mělo podle aktuálních plánů dojít 2. prosince v 5:15 SEČ a půjde celkově o šestý start rakety Vega v historii. Raketa bude mít za úkol vynést sestavu na eliptickou oběžnou dráhu kolem Země. Jenže operačním prostorem sondy LISA Pathfinder má být librační centrum L1 soustavy Slunce-Země. Raketa Vega ale není dost silná na to, aby sem tento 1910 kilogramů těžký náklad dopravila.

Tady přijde ke slovu zmiňovaný pohonný modul, který pomocí šesti zážehů v nejnižším místě oběžné dráhy postupně zvýší umístění druhé strany elipsy. Postupně se tak sonda dostane na dráhu, po které dorazí do 1,5 milionu kilometrů vzdáleného bodu L1, kolem kterého začne obíhat. Podobný princip postupného zvyšování oběžné dráhy použila i indická sonda Mangalyaan při odletu od Země k Marsu.

Během přeletu do libračního centra soustava odhodí již nepotřebný pohonný modul, přičemž se počítá s tím, že do svého stanoviště dorazí na začátku února 2016. Tady začne půl roku trvající vědecká operační fáze. Během ní budou lasery mířit na dvě kostky ze slitiny zlata a platiny a hraně 46 milimetrů. Kostky budou ve vakuových komorách a nebudou se dotýkat stěn – technicky budou uvedeny do stavu ideálního volného pádu. Lasery přitom budou měřit jejich pohyb v nepředstavitelně malém měřítku – laicky řečeno se pohybujeme v rozlišení tisíciny milióntiny milimetru, polo-odbornou řečí pak v řádu tisíciny nanometru a odborně pak v řádu pikometrů (10-12 m).

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/10/2593_photo1_x516_y290.jpg
http://spaceflightnow.com/…/LISA_Pathfinder_Antonov_at_Cayenne_Airport_625.jpg
http://spaceflightnow.com/…launch_composite_at_IABG_s_space_test_centre_625x4161.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/10/1350-1.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
9 let před

Pikometr-naprosto nepředstavitelná přesnost. Když u toho zůstanu, tak ty dvě kostky budou uvnitř sondy udržovány ve vzájemné vzdálenosti 350 miliard pikometrů 🙂

„pohonný modul pomocí šesti zážehů v nejnižším místě oběžné dráhy postupně zvýší umístění druhé
strany elipsy.“

Takže perigeum a apogeum česky, zato však více slovy?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Přesně tak, chvíli jsem váhal, zda tam dát tyto termíny, ale pak jsem si řekl, že je třeba někteří čtenáři nemusí znát.

slappy
slappy
9 let před

Mně hlavně přijde fantastické, že lze měřit s takovou přesností i poté, co družice absolvuje start rakety. Jaktože se jim ty krychle při vibracích a přetížení nepohnou??

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  slappy

Nemám to nikde potvrzené, ale domnívám se, že krychle budou při startu až do zahájení vědecké fáze nějakým způsobem fixovány a teprve až poté dojde k jejich uvolnění.

Spytihněv
Spytihněv
9 let před
Odpověď  slappy

Laicky bych odhadl, že nejdříve po ukončení urychlování může dojít na samotnou podstatu mise. Gravitaci na tento pokus asi opravdu nepotřebujeme (paradoxně když pátráme po gravitačních vlnách 🙂

Lasery budou asi napájeny se solárních článků? Na „víku“ sondy jich je dost a zdá se, že budou natočeny permanentně ke Slunci. V L1 je ideální situace.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Spytihněv

Myslím, že ano

Honza
Honza
9 let před
Odpověď  slappy

Krychle se nebudou při experimentu „vznášet“ úplně volně. Na místě budou udržovány elektrickým polem a korekcemi polohy celé sondy. I tak bude vzájemný pohyb krychlí způsobený různými vnějšími vlivy o mnoho řádů větší, než je měřená hodnota teoreticky vyvolaná gravitačními vlnami.

Ten 1pm není absolutní přesnost měření vzdálenosti. Interferometr ani vzdálenost neměří, jen malé změny polohy v řádu vlnové délky použitého světla. Periodické změny vzájemné polohy na určité malé frekvenci se dají změřit ještě přesněji. Pro představu atom zlata (použitého v krychličce) má velikost cca 150 pm.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Honza

Díky moc za doplnění!

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.