Testy ramen pro horní stupeň SLS

Na Kennedyho středisko dorazilo zařízení se zkratkou ICPSU (Interim Cryogenic Propulsive Stage Umbilical). Jde o zařízení, které bude před startem spojovat mobilní odpalovací plošinu a horní stupeň rakety SLS. Přes ICPSU budou do horního stupně proudit nejen pohonné hmoty, ale postará se i o tlakování, či zásobování elektrickou energií. Kromě toho jsou na těchto pohyblivých ramenech umístěny i senzory, které hlídají případný únik plynů a měří i další veličiny v okolí horního stupně. V dalších týdnech by mělo celé zařízení podstoupit důkladné zkoušky, než začne plnit své úkoly na mobilní odpalovací rampě ve výšce 73 metrů.

Jeřáb vykládá jednotku ICPSU

Jeřáb vykládá jednotku ICPSU
Zdroj: http://blogs.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2012/11/Z111.jpg
http://blogs.nasa.gov/kennedy/wp-content/uploads/sites/246/2015/09/2015-2855.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

6 komentářů ke článku “Testy ramen pro horní stupeň SLS”

 1. g.g napsal:

  A tím „interim“ se myslí, že to použijí jen při tom jediném startu SLS s ICPS a pak to zase rozmontují? 😀

  • Lukáš Houška Redakce napsal:

   Stupeň EUS má stejný průměr jako první stupeň SLS, zatímco ICPS je menší, navíc ještě bude víš. Horní část rampy proto bude muset být upravena. Třeba se ale ještě uskuteční ještě jeden start s ICPS na misi EM-2.

  • vedator napsal:

   ano. kvantovo jeden/dvakrat to pouziju. potom startovaciu plosinu (a mozno aj SLS) kupi nejaky sukromnik a zacne sa k tomu spravat normalne, nie ako NASA, bez vizie. necudo, ze im senat nedava peniaze, ked ich takto ‚efektivne‘ minaju.

   • Samo napsal:

    Hovoríš že nasa nemá vízie a čo je podľa teba ARM Skylab2 a Mars ? A SLS súkromník určite neutiahne 500 miliónov za štart to si môže dovoliť len USA !!!

   • Racek napsal:

    Vizí má až příliš, ale občas dost nejasných. Zato v automatických sondách jsou opravdu dobří. Ale v té pilotované, bohužel, do toho mluví politici a jak je vidět, co dva roky úplně jinak. Politici mají přece stanovit cíl a toho se pak držet, jako byla cesta na měsíc, nakonec i ISS. Ale ono se to nějak děje všude, že se vše mění dle toho kdo je právě u moci a pak zas jde vše naopak.
    Ale jsou to jejich prachy, takže co můžeme říci.

   • g.g napsal:

    No tak soukromník se v první řadě snaží postavit „SLS“ s cenou spíš kolem 50 milionů za start, že… 😀 Kdežto „USA“ k něčemu takovému žádnou motivaci nemá, šetření negeneruje pracovní místa v klíčových volebních okrscích…

    Ale v jednom se skutečně mýlí, peníze, které Senát dává NASA, jsou předem určené na jasně definované věci, takže pokud jim Senát nějaké peníze nedá, těžko to bude proto, že jimi plýtvají – vždyť NASA penězi plýtvá na SLS na výslovný příkaz Senátu! Spíš jim tedy plýtváním potěšený Senát dá ještě více peněz na další jasně definované zbytečnosti.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.