sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Testy ramen pro horní stupeň SLS

Na Kennedyho středisko dorazilo zařízení se zkratkou ICPSU (Interim Cryogenic Propulsive Stage Umbilical). Jde o zařízení, které bude před startem spojovat mobilní odpalovací plošinu a horní stupeň rakety SLS. Přes ICPSU budou do horního stupně proudit nejen pohonné hmoty, ale postará se i o tlakování, či zásobování elektrickou energií. Kromě toho jsou na těchto pohyblivých ramenech umístěny i senzory, které hlídají případný únik plynů a měří i další veličiny v okolí horního stupně. V dalších týdnech by mělo celé zařízení podstoupit důkladné zkoušky, než začne plnit své úkoly na mobilní odpalovací rampě ve výšce 73 metrů.

Jeřáb vykládá jednotku ICPSU
Jeřáb vykládá jednotku ICPSU
Zdroj: http://blogs.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2012/11/Z111.jpg
http://blogs.nasa.gov/kennedy/wp-content/uploads/sites/246/2015/09/2015-2855.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
g.g
g.g
9 let před

A tím „interim“ se myslí, že to použijí jen při tom jediném startu SLS s ICPS a pak to zase rozmontují? 😀

Lukáš Houška
Editor
9 let před
Odpověď  g.g

Stupeň EUS má stejný průměr jako první stupeň SLS, zatímco ICPS je menší, navíc ještě bude víš. Horní část rampy proto bude muset být upravena. Třeba se ale ještě uskuteční ještě jeden start s ICPS na misi EM-2.

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  g.g

ano. kvantovo jeden/dvakrat to pouziju. potom startovaciu plosinu (a mozno aj SLS) kupi nejaky sukromnik a zacne sa k tomu spravat normalne, nie ako NASA, bez vizie. necudo, ze im senat nedava peniaze, ked ich takto ‚efektivne‘ minaju.

Samo
Samo
9 let před
Odpověď  vedator

Hovoríš že nasa nemá vízie a čo je podľa teba ARM Skylab2 a Mars ? A SLS súkromník určite neutiahne 500 miliónov za štart to si môže dovoliť len USA !!!

Racek
Racek
9 let před
Odpověď  Samo

Vizí má až příliš, ale občas dost nejasných. Zato v automatických sondách jsou opravdu dobří. Ale v té pilotované, bohužel, do toho mluví politici a jak je vidět, co dva roky úplně jinak. Politici mají přece stanovit cíl a toho se pak držet, jako byla cesta na měsíc, nakonec i ISS. Ale ono se to nějak děje všude, že se vše mění dle toho kdo je právě u moci a pak zas jde vše naopak.
Ale jsou to jejich prachy, takže co můžeme říci.

g.g
g.g
9 let před
Odpověď  Samo

No tak soukromník se v první řadě snaží postavit „SLS“ s cenou spíš kolem 50 milionů za start, že… 😀 Kdežto „USA“ k něčemu takovému žádnou motivaci nemá, šetření negeneruje pracovní místa v klíčových volebních okrscích…

Ale v jednom se skutečně mýlí, peníze, které Senát dává NASA, jsou předem určené na jasně definované věci, takže pokud jim Senát nějaké peníze nedá, těžko to bude proto, že jimi plýtvají – vždyť NASA penězi plýtvá na SLS na výslovný příkaz Senátu! Spíš jim tedy plýtváním potěšený Senát dá ještě více peněz na další jasně definované zbytečnosti.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.