V úterý odstartuje nový seriál

Zajímá Vás historie? Máte rádi techniku? Chtěli byste se dozvědět detaily o stroji, který se stal legendou? Pak Vás jistě potěší zpráva o tom, že už v úterý najdete na našem portálu první díl nového seriálu. Jeho název je stručný, jednoduchý a přitom všeříkající – Sojuz. Autor Radim Fedič Vás v několika dílech seznámí s historií lodi, která měla původně dopravit sovětské kosmonauty k Měsíci. Jednotlivé kapitoly se budou věnovat postupným vylepšením, které Sojuz potkaly a nezapomeneme ani na plány do budoucna.

Už jen samotná geneze toho, jak vznikla myšlenka na seriál stojí za zveřejnění. „Před nějakou dobou, mi bylo navrhnuto zpracovat článek na téma Sojuz TMA-M. Bezpochyby je to samo o sobě zajímavé téma, ale když jsem se jím začal probírat, objevovalo se stále víc a víc souvislostí s předchozími verzemi tohoto velmi zajímavého stroje. Po nějaké době již bylo jasné, že tohle se do jednoho článku nevleze. Rozhodl jsem se z toho zpracovat seriál zabývající se právě touto (mojí oblíbenou) lodí,“ vysvětluje autor Radim Fedič.

V celkem osmi článcích budou na čtenáře čekat také popisy nejdůležitějších misí. Kdo se ale bojí, že budou z textu pršet historická data a technická čísla, toho uklidníme – seriál se sice věnuje technice, ale autor se jej snažil pojmout volnější, čtivou formou. Tak nezapomeňte, že už od příštího úterý u nás na blogu startuje seriál Sojuz.

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

15 komentářů ke článku “V úterý odstartuje nový seriál”

 1. rorejs napsal:

  Tak bezva, nechám už zbytečného tlachání, a přecházím na e-mail abychom se dohodli konkrétně. A mimochodem, díky za vaše odpovědi.

 2. rorejs napsal:

  Paráda, už se těším. Sojuz je nepochybně jedním z nejdůležitějších projektů dosavadní kosmonautiky a bude skvělé dozvědět se o něm víc.

  Portál Kosmonautix už sleduji nějakou dobu… a stále žasnu!
  Každý článek zde je poutavý, čtivě napsaný a obsahuje spoustu zajímavých a hlavně přesných informací. Asi neznám web z oboru popularizace vědy a techniky, který by se vám kvalitativně rovnal.
  Ani si nedovedu představit, jaké množství práce za tím stojí.
  Mimochodem, jak je vlastně Kosmonautix financován? Je nějaká možnost jej podpořit?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Moc děkujeme za Vaše krásná slova. Velice nás těší, že se k nám rád vracíte a že tu nacházíte články, které se Vám líbí. Pochvala od čtenářů je pro nás tou největší odměnou, protože právě pro čtenáře to všechno děláme.
   Co se financování týče – děláme to na dobrovolnické bázi – naši autoři nejsou placení, stránky se snažím držet bez reklam. Co se možnosti podpory týče, tak to hlavní už děláte – čtete nás a vracíte se sem. To je pro nás opravdu mimořádná pocta. Existuje i možnost podpořit nás finančně, ačkoliv na to nikde neupozorňujeme – pouze pokud se někdo zeptá, tak mu odpovíme. Mám totiž názor, že jakýkoliv banner, nebo zmínka o možnosti přispět naší redakci by vypadala neprofesionálně – jako kdybychom k tomu čtenáře tlačili a jak jsem říkal – největší odměnou je spokojený čtenář.
   Pokud byste nás chtěl podpořit nějakého konkrétního redaktora, navštivte naši sekci Redakce (odkaz v horním menu) – zde jsou uvedeny kontakty na všechny naše autory a pak stačí poslat mail tomu, kterého byste chtěl podpořit a on už s Vámi probere detaily – třeba sdělí číslo účtu a podobně. Pokud byste chtěl podpořit portál obecně ve smyslu placení nákladů na hosting a podobně, pak kontaktujte mne (opět v sekci Redakce).
   Znovu ale opakuji, že finanční prostředky nás pochopitelně potěší, ale neděláme to kvůli nim. Největší odměnou je spokojený čtenář. 😉 Opravdu nás velice těší, že se Vám náš portál líbí. Máme radost, že naše práce má smysl.

   • Adhara napsal:

    Toto ma teší, máte naozaj sympatický prístup. Pred mnohými rokmi jeden astronomicko-kozmonautický server skolaboval práve na tom, že sa pokúsil vymáhať si od čitateľov peniaze. Tým stratil všetku moju priazeň. A aby to nevyzeralo, že len rada mlsám zdarma – napokon, to asi každý rád 🙂 – tak ja tiež už mnoho rokov pracujem zadarmo, píšem popularizačné články a ďalšie texty bez nároku na odmenu a jedinou odmenou sú mi spokojné reakcie a ďalšie dôkazy toho, že moja práca má zmysel. O to väčšmi poteší, že takých „naivných nadšencov“ je nás viac. 🙂

   • rorejs napsal:

    Adhara má pravdu, že striktní zpoplatnění (skoro jakéhokoli webu) je cesta do pekel. Na druhou stranu si myslím, že skromně formulovaná poznámka „někde v rohu“, ve smyslu „pokud byste nás chtěli podpořit, …“ by nemusela vypadat neprofesionálně a věřím že spousta čtenářů by ráda přispěla. Prostě si myslím, že kvalitní a smysluplná práce si zaslouží nějakou odměnu. A i kdyby podpora stačila třeba jen na provoz webu, tak se to taky počítá, ne?
    Pokud jde o smysluplnost vaší práce, vidím to takhle (snad to nevyzní moc pateticky.):
    Možná, že podpora Kosmonautixu bude nejlepší investicí mého života 🙂
    Protože věřím, že vědecké poznání a technologický rozvoj jsou dva nejdůležitější a nejpřínosnější aspekty současnosti lidstva.
    A popularita znamená prostředky, tak potřebné pro každou (i potenciální)misi, nebo projekt.
    Nadneseně: kdyby věda měla popularitu třeba jako vrcholový sport, už by bezpilotní sondy létaly kolem Saturnových měsíců jako komáři.
    Přeháním? Jeden letošní špičkový zápas v boxu vyprodukoval za nějakých 50 minut obrat kolem 400 milionů dolarů, jen na vstupenkách a poplatcích za televizní přenos…
    Zpátky na zem: takhle to samozřejmě nefunguje, ale věřím že popularizace vědy ovlivňuje názor veřejnosti a tím i postoje politiků, kteří o financování rozhodují.
    Vaše práce má určitě smysl, díky za ni a těším se na další články.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Moc díky za krásná slova. Velmi nás těší, že se Vám náš portál líbí.
    Víte, já jsem původně neuvažoval vůbec o žádné podpoře. Až jednou mi na mail napsal jeden čtenář o tom, že by nás rád podpořil. Tím mi došlo, že tohle bude asi ta nejlepší cesta – nikde nic nevyhlašovat, ale kdo bude mít opravdu zájem, ten si cestu najde. Ale jak jsem už řekl, hlavní odměnou je pro nás spokojený čtenář, který se k nám rád vrací.
    Máme velkou radost, že se Vám náš portál líbí.

   • Racek napsal:

    Jo, dobrý nápad. Alespoň na náklady bych přispěl a to rád.

 3. Adhara napsal:

  Na seriál sa teším. Vždy som mala pocit, že o Sojuzoch sa toho píše nejako málo vzhľadom na to, aký dlhotrvajúci je to program. No možno je toho málo len v zdrojoch, na ktoré sa zameriavam. 🙂

 4. Racek napsal:

  Uvědomujete si, přátelé, že od prvního letu (bohužel tragického) zanedlouho uplyne už 50 let? Zvláštní, v oboru co representuje největší pokroky lidstva.A rozhodně se do důchodu nechystá.

 5. Petr Hájek napsal:

  Už aby bylo úterý ……………

 6. rado napsal:

  Paráda. Teším sa. Dúfam, že tam bude aj veľa zaujímavostí a technických riešení.

 7. Evžen111 napsal:

  Tak to bude neskutečná paráda. Předem děkuji a těším se
  E

 8. Petr B. napsal:

  Tak na to se opravdu těším, ta loď má neuvěřitelně bohatou historii a velké množství variant a modifikací. Perfektní prázdninové čtení !

 9. Coffin Corner napsal:

  Paráda, tak to se moc těším 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.