AKTUALIZOVÁNO: Sojuz dovezl posádku k ISS

Posádka Sojuzu TMA-17M - zleva Jui - Kononěnko - Lindgren

Po několika měsících opět přichází chvíle, kdy nás čeká start pilotované kosmické lodě. Na kosmodromu Bajkonur již stojí raketa Sojuz,, pod jejímž aerodynamickým krytem se ukrývá loď Sojuz TMA-17M. Ve 23:02 našeho času by mělo dojít k zážehu motorů a nosič se vydá k ob loze. Jelikož loď poletí po takzvané rychlé dráze, měla by se ke stanici připojit zhruba šest hodin po startu. Rus Oleg Kononěnko, Američan Kjell Lindgren a Japonec Kimija Jui tak doplní 44. dlouhodobou expedici. V našem článku máte možnost sledovat celý start živě, přičemž přenos začne pár desítek minut před startem.

Okno NASA TV jsme nahradili záznamem startu

Téměř dvouhodinový záznam z dokování a následného vstupu posádky Sojuzu na palubu ISS

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/m15-108_0.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

15 komentářů ke článku “AKTUALIZOVÁNO: Sojuz dovezl posádku k ISS”

 1. zvejkal napsal:

  Dakujem za odpoved,
  Michael a nebolo by lepsie pouzit dalekohlad? (akykolvek, bez stativu) – alebo to uz neudrzis?

 2. Dušan Kovářík napsal:

  Myslím, že jsem to viděl. ISS a za ní sice slabě, ale viditelnou tečku pohybující se po stejné dráze a stejnou rychlostí za ní. Nedokázal jsem určit, jak jsou oba objekty na obloze od sebe daleko, ale řádově to odhaduji na jednotky úhlových stupňů.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Gratuluji, já jsem si sice přivstal, ale celá obloha byla pokryta jemnými mraky, takže jsem byl rád, že jsem viděl ISS, která vypadala jako rozmazaný jasný flek :-).

   • Michael Voplatka napsal:

    Tak to já jsem měl štěstí. Oblohu jsem měl naprosto jasnou. Nad západním obzorem jsem viděl ISS i Sojuz ihned. Nad východním už bylo znát blížící se slunce a tak se Sojuz vytratil, ale v zenitu to byla paráda. Pěkně si to svištěli 🙂 Při takovém pozorování mám nejradši, když si uvědomím, že někde tam v tom neskutečně rychle letícím světelném bodu jsou lidé.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Tak to upřímně gratuluju. Musel to být super zážitek.
    Já si doteď pamatuju několik let staré pozorování, kdy jsem viděl záblesk STS-133 po oddělení od stanice, když se vraceli domů. 😉

   • zvejkal napsal:

    A pozerate to volnym okom?

    Inak – nespominali nahodou, ze sa nevysunul solarny panel?

   • Michael Voplatka napsal:

    Ano, pozoroval jsem pouze očima. A co týče solárních panelů, levé křídlo se skutečně nejdřív nerozložilo a došlo k tomu až přibližně 5 metrů od stanice.

   • Dušan Kovářík napsal:

    Ano, taky jsem to viděl pouze očima. A jak psal zkušenější kolega, taky mě překvapilo, že ten Sojuz byl za ISS docela daleko. Na druhé straně ale při výšce cca 400 km nemusí odchylka v řádu jednotek úhlových stupňů představovat nijak velkou vzdálenost. A to jsem se díval z centra Brna, kde bydlím. Bylo to pro mě ale na hranici pozorovatelnosti. Musel jsem trochu mhouřit oči a soustředit se 🙂

  • AloisJanicek napsal:

   Taky jsem jej viděl. Měli jsme tu (kousek od Šternberku u Olomouce) skoro čistou oblohu a když se teď dívám zpětně do Stellaria, tak když se ISS dostala zhruba nad 40 stupňů, tak byla bez pochyb jasně vidět tečka v závěsu, ale poměrně dost daleko, to mě překvapilo.
   Jak byla ISS na vrcholu pomyslného oblouku, nebylo pouhým okem (ano, pozoroval jsem bez dalekohledu a ještě navíc na dvorku svítící vesnice) vůbec pochyb, že za ní něco malého letí stejným směrem. A dokonce si dovolím tvrdit, že bylo zřetelné, že to není úplně na stejné dráze jako ISS, ale trochu pod ní.
   Pak se ale ISS dostala zpět tak na 50 stupňů a Sojuz během pár vteřin „zhasl“.
   Shrnuto, po cca 80 vteřin ten Sojuz byl dobře pozorovatelný.
   Že to udělalo radost mě je jasné. Ale co teprve můj otec! Dívali jsme se spolu na start z Bajkonuru, vysvětloval jsem mu věci okolo, ukázal mu dráhu ISS, tlumočil jsem mu video o přiblížení Sojuzu k ISS z YouTube kanálu ESA a ejhle, za 4,5 hodiny se mohl na vlastní oči přesvědčit, že tam ten Sojuz nahoře doopravdy letí, udělalo to na něj velký dojem 🙂
   Večer to určitě zakončíme záznamem dokování a otevření Sojuzu.

 3. rado napsal:

  Budík budem mať aj ja. Teším sa, že Sojuz opäť nesklamal a drží si vysoké percento úspešnosti..Posádke držím palce 🙂

 4. AloisJanicek napsal:

  Nepůjde dnes vidět nad ránem z Česka Sojuz jak dohání ISS?
  Dokování by mělo proběhnou pokud správně počítám ve 4:46 ráno našeho času a ve 3:37 přes 3:41 na 60 stupních až po 3:44 by měla být z ČR vidět ISS…
  Máme nějakou šanci, že uvidíme z ČR Sojuz jako malé světélko kousíček za ISS?
  Nemám vůbec představu jak daleko bude Sojuz od ISS hodinu před spojením (pár set metrů?) a jestli ty jeho tmavé „tepláky“ a malé solární panely vůbec v dostatečném množství odrazí světlo k nám na zem.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.