sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

TraCSS

Koalice zástupců průmyslu žádá vedení podvýborů pro rozpočtové prostředky Sněmovny reprezentantů a Senátu aby financovaly systém koordinace vesmírného provozu (TraCSS) Úřadu pro vesmírný obchod (Office of Space Commerce).

Neptun

Čínští vědci navrhují první čínskou misi k Neptunu v roce 2033. Cílem je vypustit sondu s radioizotopovým pohonem na oběžnou dráhu Neptunu a studovat i jeho měsíc Triton.

European Launcher Challenge

Evropská agentura ESA 7. července oznámila, že společnosti Isar Aerospace, MaiaSpace, Orbex, PLD Space a Rocket Factory Augsburg postoupily do soutěže European Launcher Challenge. Každá společnost bude mít nárok na kontrakty v hodnotě až 169 milionů eur na vynesení institucionálních užitečných nákladů.

PTS-R

Americké vesmírné síly zrušily soutěž mezi společnostmi Boeing a Northrop Grumman na stavbu nové třídy komunikačních družic odolných proti rušení. Zrušený program, známý jako Protected Tactical Satellite Communication-Resilient (PTS-R), byl spuštěn v roce 2020.

Johnston

Americké letectvo odložilo návrh na výstavbu dvou raketových přistávacích ploch na atolu Johnston, odlehlém ostrově ve střední části Tichého oceánu. Důvodem jsou obavy o životní prostředí. Dne 5. července o tom informoval americký vojenský deník Stars and Stripes.

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Počítače na ISS

Vzpomínky na výcvik

„Počítače, počítače, počítače! S tím jak s Butchem pokračujeme v našem výcviku specialistů modulu Columbus, strávili jsme také nemálo času s naším instruktorem Berndem, který nás učil některé úkony spojené s hlavním počítačem Columba. Na ISS máme opravdu mnoho, mnoho a mnoho počítačů a ne všechny jsou určeny ke stejným věcem.

Středa 11. září 2013

Některé počítače, kterým říkáme PCS, jsou připojeny na ovládací bus ISS a mají všude rozmístěny displeje umožňující posádce monitorovat stav palubních systémů a zadávat různé příkazy. Musím ale přiznat, že většinu ovládání stanice zajišťují pozemní specialisté sedící za konzolemi různých řídících středisek. Jako členové posádek jsme trénováni převážně pro procedury, které by byly kritické v případě nouzové situace nebo při ztrátě spojení.

Pokračujeme s Butchem v našem výcviku specialistů modulu Columbus.
Pokračujeme s Butchem v našem výcviku specialistů modulu Columbus.
Zdroj: https://plus.google.com/

Modul Columbus stejně jako japonská laboratoř JEM má svůj vlastní počítač pro telemetrii a řízení, který nazýváme PWS. Doufám, že už nezačínáte být ze všech těch zkratek unavení. Tohle je totiž teprve začátek!

Dále máme počítače SSC, které nejsou připojeny na ovládací bus stanice a obsahují aplikace a software pro plánování, prohlížení procedur a postupů, inventární management a také pro videokonference a IP telefonní hovory.

No a nakonec máme ještě počítače CSL pro přístup k internetu a několik dalších různých aplikací.

Málem bych zapomněla! Mnoho skříňových experimentů má také své vlastní počítače!

Pondělí 21. října 2013

Právě jsem absolvovala velice zajímavou lekci týkající se systému řízení vesmírné stanice. Konkrétně jsme se zaměřili na následky přechodů mezi C&C a MDM. To jsou počítače, které řídí ISS, což znamená, že jsou na vrcholu počítačové hierarchie na stanici.

Jak si jistě dokážete představit, tyto počítače jsou velice důležité. Proto je máme pro všechny případy hned tři. V závislosti na možných ztrátách těchto počítačů a zpětném získání jejich funkčnosti, po nás může být vyžadována rekonfigurace komunikačního systému, abychom obnovili možnost spojit se se Zemí a komunikovat s řídícími středisky. A právě to jsem dnes procvičovala.“

Zařízení, které vidíte na této fotografii je simulátor americké laboratoře Destiny. Fyzicky to není příliš přesný model (existují mnohem přesnější makety), ale je tak promyšlený, že funguje úplně stejně jako modul na ISS.
Zařízení, které vidíte na této fotografii je simulátor americké laboratoře Destiny. Fyzicky to není příliš přesný model (existují mnohem přesnější makety), ale je tak promyšlený, že funguje úplně stejně jako modul na ISS.
Zdroj: https://plus.google.com/

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázků:
https://plus.google.com/

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.