sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Dror-1)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Starlink

Indický regulátor vesmírného provozu schválil služby Starlinku. Společnost SpaceX však stále potřebuje schválení spektra a další regulační povolení, než bude moci poskytovat širokopásmové připojení.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly 8. července představily svou první Strategii mezinárodního partnerství , plán, jak nejnovější americká vojenská složka hodlá přejít od sporadické globální spolupráce k promyšlenější a integrovanější vesmírné koalici.

Neuraspace

Společnost Neuraspace vyvíjí s podporou Evropské kosmické agentury software založený na umělé inteligenci, který má operátorům pomoci lépe využívat navigační signály GNSS pro sledování družic a předcházení kolizím.

Maxar Intelligence

Společnost Maxar Intelligence, poskytovatel družicového snímkování a geoprostorových dat, podepsala tři smlouvy v celkové hodnotě 204,7 milionu dolarů s nezveřejněnými vládními zákazníky na Blízkém východě a v Africe.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Luca Parmitano jako velitel podvodních astronautů

Italský astronaut Luca Parmitano, který má na svém kontě 166 dní ve vesmíru se dočkal velké pocty – v rámci jubilejního dvacátého ročníku projektu NEEMO bude velitelem. NEEMO je zkratka z NASA Extreme Environment Mission Operations (volně přeloženo Operace NASA v extrémním prostředí) a vše spočívá v tom, že tým čtyř lidí zamíří do podmořské základny Aquarius na pobřeží Floridy. Kromě Parmitana se aquanauty stanou americká astronautka Serena Auñon, Američan David Coan a Japonec Norišige Kanaj. Letošní expedice bude trvat 14 dní a startuje už 20. července.

Aquanaut během výstupu na mořské dno.
Aquanaut během výstupu na mořské dno.
Zdroj: http://www.esa.int/

Součástí projektu jsou i výstupy na mořské dno v hloubce 20 metrů spojené se zkouškami různých nástrojů a postupů, které by se mohly používat i v kosmonautice. Díky možnosti ovlivňovat nadnášení skafandrů, je možné simulovat práci třeba na povrchu Měsíce, Marsu či jiných pevných těles jako jsou třeba asteroidy. Projekt NEEMO je jedním z řady projektů, které se snaží simulovat různé atributy letů do kosmu aniž bychom opustili Zemi. Dalšími projekty jsou třeba nácviky v sicilských jeskyních CAVES (viz náhledový obrázek článku – Luca Parmitano byl členem experimentu v roce 2012), nebo izolační projekty ve stylu MARS 500. Nesmíme zapomenout ani na menší alternativu projektu NEEMO a tím je český program Hydronaut.

Sám Luca Parmitano v rozhovoru ohledně svého jmenování velitelem žertovně prohlásil: „Jsou tam astronauti a voda, takže budu ve svém živlu.“ Narážel tak na nepříjemnou situaci ze srpna 2013, kdy se během pobytu na ISS zúčastnil výstupu do otevřeného kosmu. V jeho průběhu ale začala do helmy unikat voda a hrozilo, že se astronaut utopí. Jak je vidět, dnes už Luca na kritickou situaci vzpomíná s úsměvem na rtech.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/Luca_underground_caves_training_node_full_image_2.jpg
http://www.esa.int/…/Waterwalk_node_full_image_2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Honza
Honza
10 let před

Vybrali toho správného, Luca má s pobytem ve vodním prostředí velikou praxi 🙂
Ale ne, nebuďme zlí 😀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.