sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

VIDEO: Cesta Sojuzu na startovní rampu

Vztyčování rakety Sojuz na startovní rampě

Nosná raketa Sojuz je spolu s kosmickou lodí Sojuz TMA-17M připravena ke startu. Jejím úkolem je dopravit k Mezinárodní vesmírné stanici tříčlennou posádku, která opravdu dělá čest jménu ISS, protože je skutečně mezinárodní. Kromě ruského velitele lodi – Olega Kononěnka se na půlroční pobyt na stanici vydá Američan Kjell Lindgren a japonský astronaut Kimija Jui. V tomto článku najdete sedmnáctiminutové video, které ukazuje několik zajímavých momentů – poslední inspekci posádky v montážní hale – připojování horní části s lodí k raketě, její vývoz i vztyčení na startovní rampě.

Pokud nedojde k odkladu, měli bychom se zážehu motorů dočkat zítra – 22. července ve 23:02 našeho času. Momentálně se ale řeší drobný problém na softwaru nosné raketě. Technici stav analyzují a je možné, že dojde k odkladu startu na druhý den. Pokud se program podaří včas opravit, nebude žádný odklad potřeba. Přímý přenos Vám samozřejmě zprostředkujeme formou článku s vloženým přehrávačem a v dalších dnech se můžete těšit na článek, který Vám představí všechny tři členy posádky.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.nasaspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…7544740702063949872_o.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ričrd
Ričrd
9 let před

Díky. Mám rád tyto videa. Dokonce se na ně radši podívám, než na samotný start. Mé technokratické srdce plesá. Můžu si opakovaně prohlížet detaily nejen na raketě ale i na obslužném zařízení a přemýšlet k čemu asi slouží.

Vlasně nemám rád tyto videa. 😉 X-krát si v duchu říkám: K čemu to asi je? Jak to funguje? A odpověď žádná uspokojivá…

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Ričrd

Taky jsem se několikrát přistihl, že mne zaujal nějaký technický prvek, nad kterým jsme pak dumal dalších pár minut a mezitím mi utekl kus videa 😀

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

To mi připomíná, jak jsme na výstavě GWtS stáli půl hodiny u stykovacího uzlu a dohadovali se, co k čemu slouží a jaký je postup při dokování. Až jsme začali být podezřelí ochrance, která se domnívala, že jsme uzel poškodili a snažíme se ho opravit nebo zamaskovat vadu. 😀

Steve
Steve
9 let před

Zajímavé čtení a video, denně tu čtenář najde spoustu materiálů a článků o kosmonautice, že kdo chodí do nějakého náročného třísměnného zaměstnání, tak často přes týden ani nestíhá zde všechno přečíst, ale o víkendu je více času, takže se vždycky ještě zpětně vrátím na články z celého týdne a přečtu si v klidu co mě zajímá včetně diskusí a komentářů.

DOTAZ: Zajímalo by mě, jak vlatně funguje tento web. Jsou zájmové a tématické weby, kde někdo občas něco napíše nového, většinou ve volném čase, protože dotyčný autor taky musí chodit do práce, která ho živí a web nebo nějaký blog má jen jako koníček. Kosmonautix.cz je opravdu profesionální web, kde autoři permanentně pracují a denně přinášejí nové články, není možné, abyste to dělal jen jako oddechovou činnost, přitom u toho strávíte někdy i celý (viz. reportáž z přeletu kolem Pluta), máte na starosti i videa na streamu.cz, takže pořád je co dělat. Nedovedu si představit, že byste ještě u toho stíhal normální zaměstnání, taky potřebujete pár hodin denně se věnovat rodině, nákupům, chodu domácnosti případně sekání trávy, nějaké údržbě domu ap. Jak to všechno děláte a stiháte to ?

Já kdybych se zabýval naplno nějakými internetovými projekty a i kdyby to byl můj největší koníček, z něčeho člověk taky musí žít a taková činnost by člověku musela vydělat aspoň 16.000,- Kč čistého měsíčně, po odečtu daní, zdravotního a sociálního pojištění, aby ho to uživilo, případně jeho rodinu.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Steve

Moc děkujeme za pochvaly a krásná slova. No a teď k dotazu.
Naše redakce se skládá z několika lidí. Rozhodně tu nevychází jen moje články – máme v týmu učitele, programátora, průvodce (edutainera) z plzeňské Techmanie a několik dalších zajímavých povolání. Naši autoři jsou zaměstnaní a články píší ve svém volném čase. Já osobně jsem podnikatel a jsem tedy pánem svého času. Mám ohromné štěstí, že dělám videa pro Stream. Živím se tím, co mne baví. Dobývání vesmíru a Noční obloha jsou pořady objednávané Streamem a dostávám za ně zaplaceno (ostatní videa dělám proto, že mne baví). Finance ze Streamu jsou pro mne hlavním zdrojem obživy. Kromě toho se ještě čas od času objeví nějaké další možnosti přivýdělku – někdy je třeba nějaká přednáška (ale to jsou stokoruny), nebo s kolegy kameramany natáčíme nějakou akci – například maturitní plesy, svatby, obecní slavnosti a tak dále. Letos jsem dokonce poprvé moderoval obecní slavnosti :-). Tyhle akce nebývají často, ale také z nich kápne nějaká koruna. 🙂
Sečteno a podtrženo – snažíme se náš portál dělat zajímavě pro čtenáře (což se nám doufám daří), ale přitom ho tvoříme ve svém volném čase. Některý autor ho má více, jiný méně. Někdo po večerech prohlíží sbírky známek, okopává zeleninu, nebo opravuje staré budíky. No a někdo píše články o kosmonautice. Je to svým způsobem zajímavý relax. 🙂

Mojmir Byrtus
Mojmir Byrtus
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dušane, děláte tu práci sakra dobře! Mimochodem, chtěl jsem vám poděkovat, za připomenutí GWtS, málem jsem na to zapomněl. Nakonec jsem sehnal letenku a výstavu stihnul den před ukončením. Přiznávám, nejel jsem do ČR jen kvůli výstavě 🙂 Každopádně jsem na ní vzal i přítelkyni a synka, bylo to super. Moc se jim to líbilo a mě taky, dělal jsem jim tak trochu průvodce. Jen v MIRu jsem moc dlouho nevydržel, z toho naklonění celé stanice se mi zvedal žaludek 🙁

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Mojmir Byrtus

Díky moc za pochvalu. Je to kolektivní dílo celé naší redakce a velmi nás těší, že se vám tu líbí.

Mám radost, že jste výstavu navštívil a že se Vám líbila. Já jsem z ní měl pozitivní dojmy stejně tak i další členové naší redakce. Ačkoliv šlo některé věci udělat lépe, tak si myslím, že některé hnidopišské recenze na internetu byly k výstavě až příliš kruté. Já jsem si to krásně užil a mám radost, že jsem nebyl sám. 😉
A ohledně MIRu – ano, když jsem do něj poprvé vstoupil, tak jsem málem spadl a instinktivně jsem se chytal zdí 😀

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Mojmir Byrtus

Ten MIR… Už jsem o těch divných pocitech slyšel, ale až po návštěvě výstavy. Tam jsem nic zvláštního nezaznamenal. To bude asi tím, že jsem o tom nevěděl 🙂

Mojmir Byrtus
Mojmir Byrtus
9 let před
Odpověď  Mojmir Byrtus

Já o tom neslyšel, ani jsem o tom nikde nečetl, ale dobře mi z toho nebylo. Je to zvláštní, stísněné prostory mi nevadí, kolotoče a centrifuga taky ne… Ale do MIRu jsem vstoupil dvakrát a dvakrát jsem ho zase urychleně opustil. Fakt mi z toho nebylo zrovna nejlíp. Ale to nic nemění na tom, že to byla super výstava 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.