sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nix a Hydra divoce rotují

My na Zemi bereme jako samozřejmost, že Slunce vychází vždy nad jednou světovou stranou a pokud jeden den vyjde v určitý čas, tak ani neuvažujeme nad tím, že by zítra mohl být východ slunce nějak výrazně odsunutý. Nedávno jsme tu psali o saturnově měsíci Hyperion, který má chaotickou rotaci, která se nedá dopředu odhadnout. Nejnovější měření pomocí Hubbleova teleskopu ale naznačují, že by dva měsíce trpasličí planety Pluto – Nyx a Hydra mohly mít také chaotickou oběžnou dráhu. Potenciální obyvatelé těchto světů by tak nemohli počítat s tím, kde a ani kdy slunce vyjde.

Za všechno může Pluto a jeho největší měsíc Cháron. Jelikož jsou jejich hmotnosti podobné, obíhají kolem společného barycentra mimo povrch Pluta. Tím pádem ale nepravidelně ovlivňují oběžné dráhy dalších měsíců, které obíhají blízko. A právě to se týká Nix i Hydry. Perličkou je pak úvaha o tom, že oba měsíce nemají kulatý, ale spíše šišatý tvar.Světlo do celé problematiky jistě přinese i americká sonda New Horizons, která by kolem trpasličí planety měla proletět už 12. července.

Počítačová simulace měsíce Nix
Počítačová simulace měsíce Nix
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Vizualizace předpokládané rotace měsíce Nix.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-111.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-111c.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
charlie
charlie
9 let před

kam poletí špunt ze šampaňského?

Milan Štrup
9 let před

Připomíná mi to librační pohyby našeho Měsíce. Uznávám – obludně zvětšené a asi i krapet složitější.

Kenny007
Kenny007
9 let před
Odpověď  Milan Štrup

Souhlasím, dost dlouho mě jako astronoma amatéra bavilo nakukovat na odvrácenou stranu Měsíce. Jestli si dobře pamatuju tak ta librace je opticky v rozsahu asi 6 až 7 stupňů v obou osách 🙂 Málo, ale i tak to bylo zajímavé.

gg
gg
9 let před
Odpověď  Milan Štrup

Viděl bych to na nízký moment hybnosti a moment síly indukovaný v šišoidu gravitačním gradientem naší milé dvojplanetky. Kdyby do toho ještě kvůli tvaru toho šišoidu ještě nějak vstoupil Džabenikovův jev, tak to už by muselo být teprv veselo, ale to by ten šišoid musel být asi pěkně trojosý. No, bez ohledu na to budou mít astrodynamici asi druhé vánoce. 😀

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.