Kontrola nového Sojuzu

Vzpomínky na výcvik

„Můj třítýdenní tréninkový blok ve Hvězdném městečku začal docela zajímavě! Společně s mým velitelem Antonem jsme uskutečnili ověřování a akceptaci nového Sojuzu 713. To je vesmírná loď kolegy Alexe, který v ní poletí jako v Sojuzu TMA-13M na ISS příští rok v květnu společně s Maxem a Reidem. Moci se něčeho takového zúčastnit byla nečekaná odměna. Velice často se totiž stává, že tyto kontroly provádějí jen ruští kosmonauti, protože harmonogram výroby Sojuzů a rozvrh našeho výcviku nemusí být nutně sladěny.

Pondělí 2. prosince 2013

V tomto případě však sladěny byly, a tak jsme s Antonem strávili dopoledne uvnitř orbitálního a návratového modulu, které jsou připojeny jeden k druhému ve výrobní hale firmy Eněrgia v Koroljevu nedaleko Moskvy. S pomocí specialistů jsme prošli dlouhým seznamem kontrol, abychom zkontrolovali popruhy pro připevnění nákladu, mnoho ventilů s rozličnými funkcemi, přístupnost zásobníků na odstraňování CO2, které jsou pod pravým sedadlem atd. Anton je samozřejmě veteránem, který už v Sojuzu letěl, ale pro mě to byla první příležitost „cítit“ skutečný, zcela nový a opravdový Sojuz, který se vydá do vesmíru!

Později dopoledne se k nám připojili specialisté ze Zvězdy, výrobce anatomicky tvarovaných sedadel. Zajistili pyrotechnické nálože sedadel a připojili externí dodávku stlačené vzduchu. To zajistí, že posádka zažije zvednutí sedadla z jeho obvyklé pozice. Během letového profilu Sojuzu jsou sedadla takto odjištěna a zvednuta před přistáním, aby poskytla ztlumení tvrdého dopadu.

Bohužel nám nebylo dovoleno pořizovat fotografie, ale na webových stránkách Eněrgie jsem našla tyto dvě fotky z podobné akceptace v minulém roce. Všimněte si zejména módních pokrývek hlavy!

Ruští kolegové kontrolují, je-li v novém Sojuzu všechno tak, jak má být.

Ruští kolegové kontrolují, je-li v novém Sojuzu všechno tak, jak má být.
Zdroj: https://plus.google.com/

Konstrukce v hale firmy Eněrgija, ve které se schovává zcela nový Sojuz.

Konstrukce v hale firmy Eněrgija, ve které se schovává zcela nový Sojuz.
Zdroj: https://plus.google.com/

Čtvrtek 24. dubna 2014

Možná si vzpomínáte, že jsem v prosinci minulého roku s Antonem vyrazila do Eněrgije, abychom uskutečnili ověření a akceptaci Sojuzu, který doveze Maxe, Reida a mého kolegu Alexe do vesmíru koncem května. Jak jsem tehdy napsala, je poměrně mimořádnou odměnou, když se tohoto procesu může zúčastnit neruský astronaut. No… stalo se to znovu!

Anton, Terry a já jsme se jako celá posádka dostali dnes dopoledne k ověření a akceptaci našeho vlastního Sojuzu! Jak nám bylo řečeno, něco takového se nestalo už roky.

Musím vám ale říci, že i když byly naše úkoly stejné, byl to úplně jiný pocit být uvnitř své vlastní vesmírné lodi. Jak se jen může člověk bezprostředně zamilovat do změti kabelů, hadic a kovu! Je prostě nádherná.“

Zdroj informací:
https://plus.google.com/

Zdroj obrázků:
https://plus.google.com/

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Kontrola nového Sojuzu”

  1. Tomas Hacek napsal:

    Nechci to nejak zakriknout, ale ta zenska ma teda stesti na takove nahody 🙂 Doufam ze budou jen prijemne, aby pak nepsala o balistic re-entry.
    Ale fajn ze o tom pise a ze to tu tak prima prekladate.
    Preklad je velmi dobry a ctivy (coz neni az tak samozrejme) a zdejsi format je mi mnohem sympatictejsi nez Google+ 🙂
    Diky za clanek!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.