sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nix a Hydra divoce rotují

My na Zemi bereme jako samozřejmost, že Slunce vychází vždy nad jednou světovou stranou a pokud jeden den vyjde v určitý čas, tak ani neuvažujeme nad tím, že by zítra mohl být východ slunce nějak výrazně odsunutý. Nedávno jsme tu psali o saturnově měsíci Hyperion, který má chaotickou rotaci, která se nedá dopředu odhadnout. Nejnovější měření pomocí Hubbleova teleskopu ale naznačují, že by dva měsíce trpasličí planety Pluto – Nyx a Hydra mohly mít také chaotickou oběžnou dráhu. Potenciální obyvatelé těchto světů by tak nemohli počítat s tím, kde a ani kdy slunce vyjde.

Za všechno může Pluto a jeho největší měsíc Cháron. Jelikož jsou jejich hmotnosti podobné, obíhají kolem společného barycentra mimo povrch Pluta. Tím pádem ale nepravidelně ovlivňují oběžné dráhy dalších měsíců, které obíhají blízko. A právě to se týká Nix i Hydry. Perličkou je pak úvaha o tom, že oba měsíce nemají kulatý, ale spíše šišatý tvar.Světlo do celé problematiky jistě přinese i americká sonda New Horizons, která by kolem trpasličí planety měla proletět už 12. července.

Počítačová simulace měsíce Nix
Počítačová simulace měsíce Nix
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Vizualizace předpokládané rotace měsíce Nix.

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-111.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/15-111c.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
charlie
charlie
9 let před

kam poletí špunt ze šampaňského?

Milan Štrup
9 let před

Připomíná mi to librační pohyby našeho Měsíce. Uznávám – obludně zvětšené a asi i krapet složitější.

Kenny007
Kenny007
9 let před
Odpovědět  Milan Štrup

Souhlasím, dost dlouho mě jako astronoma amatéra bavilo nakukovat na odvrácenou stranu Měsíce. Jestli si dobře pamatuju tak ta librace je opticky v rozsahu asi 6 až 7 stupňů v obou osách 🙂 Málo, ale i tak to bylo zajímavé.

gg
gg
9 let před
Odpovědět  Milan Štrup

Viděl bych to na nízký moment hybnosti a moment síly indukovaný v šišoidu gravitačním gradientem naší milé dvojplanetky. Kdyby do toho ještě kvůli tvaru toho šišoidu ještě nějak vstoupil Džabenikovův jev, tak to už by muselo být teprv veselo, ale to by ten šišoid musel být asi pěkně trojosý. No, bez ohledu na to budou mít astrodynamici asi druhé vánoce. 😀

https://kosmonautix.cz/2015/06/04/nix-a-hydra-divoce-rotuji/