sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Neo Space Group

Saúdskoarabská společnost Neo Space Group (NSG) podporovaná suverénním investičním fondem se snaží pronajmout kapacitu na více oběžných drahách, aby posílila své postavení na družicovém trhu, dříve než bude vlastnit a provozovat svou vlastní konstelaci.

Fúze dat

Boeing plánuje předvést technologii senzorové fúze, která by mohla zlepšit vojenské situační povědomí kombinací dat z atmosférických a vesmírných senzorů. Tato fúze dat ze senzorů by mohla být doručena operátorům na zemi nebo pilotům.

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rachot kolem SLS a Orionu

Aby mohla jednou nová americká superraketa zaburácet v plné síle, je potřeba už nyní udělat mnoho příprav, zkoušek a měření. Amerika se připravuje na svou novou éru průzkumu vesmíru, jejíž vlajkovou lodí bude raketa SLS a loď Orion. Jenže člověk se může v tom velkém množství jednotlivých testů ztratit a proto je čas od času potřeba udělat rekapitulaci posledních týdnů a třeba ve videu shrnout dosažené pokroky. Poslední dobou se zkoušky zaměřovaly hlavně na pohonný systém a proto NASA pojmenovala souhrnné video z posledních týdnů „Ready to rumble“, což můžeme přeložit jako „Připraveni na rámus“, nebo volněji „To bude rachot“. Pokud máte tři minuty volného času a chcete si prohlédnout pokroky v přípravě nové techniky, je pro Vás aktuální video jako stvořené.

Zdroje obrázků:
http://www.sitemason.com/files/ctaCL6/Fig3_SLS.jpg/main.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
gg
gg
9 let před

Myslím, že ten překlad asi nebude to pravé ořechové. 😉 Třebas Merriam-Webster definuje „rumble“ mj. jako „to travel with a low reverberating sound „*. Je to taková pěkná slovní hříčka.

gg
gg
9 let před
Odpovědět  gg

Ehm, ukouslo to zobáčky – byl k tomu ukázkový citát „wagons rumbled into town“.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpovědět  gg

Je pravda, že ne vše se dá přeložit snadno a jednoznačně. Tohle budiž krásným příkladem:-)

roman hronza
roman hronza
9 let před

SLS, Orion to mají být Průkopníci. Video pěkné, ale nějak mi tam chybí zmínka o eropském přínosu spočívajícím v modulu MPCV. Nevíte co je v této záležitosti nového?

roman hronza
roman hronza
9 let před
Odpovědět  roman hronza

Nněco jsem našel na:

http://www.space-airbusds.com/en/programmes/mpcv-esm-v15.html

Evropský modul je tam označován jako MPCV – ESM (multipurpose crew vehicle – european service module ) a že let má být v roce 2017. Toť vše.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpovědět  roman hronza

Evropa má lehký skluz v přípravě servisního modulu. Ale snad to nebude nic extrémního.

Karel
Karel
9 let před

Při tom testu solid boosteru nakonec, nebojí se kluci z Nasa, že změní rychlost rotace země? :)))))

https://kosmonautix.cz/2015/05/15/rachot-kolem-sls-a-orionu/