Pluto konečně v barvách

V dnešní době většinou lidé obdivují jen fotky s velkým rozlišením a mnoha detaily. Co myslíte, může si velkou pozornost zasloužit i snímek s rozlišením 200 x 200 pixelů. Zcela jistě může, jen musí zachycovat něco úžasného. Třeba první barevné zachycení trpasličí planety Pluto sondou New Horizons. Fotka vznikla 9. dubna v době, kdy sondu a Pluto dělilo zhruba 115 milionů kilometrů, což odpovídá vzdálenosti Venuše od Slunce. Snímek byl pořízený palubní kamerou Ralph a kromě Pluta zachycuje také největší měsíc – Cháron. V dalších týdnech a měsících se bude rozlišení už jenom zlepšovat. Máme se na co těšit.

První barevná fotka Pluta ze sondy New Horizons - vyfoceno 9. dubna, vzdálenost 115 milionů kilometrů

První barevná fotka Pluta ze sondy New Horizons – vyfoceno 9. dubna, vzdálenost 115 milionů kilometrů
Zdroj: http://pluto.jhuapl.edu/

Zdroje informací:
http://pluto.jhuapl.edu/

Zdroje obrázků:
http://www.iflscience.com/…/blog/%5Bnid%5D/new%20horizons.jpg?itok=RuOXWNhP
http://pluto.jhuapl.edu…/pics/20150414_First_Color_Image_Ralph.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

14 komentářů ke článku “Pluto konečně v barvách”

 1. Steve napsal:

  Nevím, proč Rosseta neudělala jedinný barevný snímek komety ? Ani nevíme, jakou má kometa barvu.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   To, že nejsou venku žádné fotky neznamená, že je sonda neudělala. Je pravděpodobné, že je zatím prozkoumávají odborníci zapojení do projektu. Je to poměrně běžná praxe – nejprve jsou data analyzovány ústavy, které se na misi podílejí. Teprve až když uznají, že mají dostatečný náskok, tak data zveřejní – aby se předešlo situaci, kdy data analyzuje dříve jiný ústav, který např. Vydá nějakou studii a tím pádem slízne smetanu.
   Zatím se zdá, že kometa 67P by měla mít lehce nahnědlou barvu. Ale jen velmi slabě.

 2. Adhara napsal:

  Snímky Pluta z HST zatiaľ vedú, ale dlho už nebudú. 🙂 Ešte šťastie, že v dnešnej dobe už sondy nemávajú vo zvyku odmlčať sa tesne pred dosiahnutím cieľa. 🙂

 3. zvejkal napsal:

  Je to kazdopadne vzrusujuce … ale, bude tam vobec dost svetla na nejake pekne fotky? (ehm, asi trochu amaterska otazka, ale napadla ma).

  • Vojta napsal:

   Světla je tam asi tolik jako na Zemi v noci, když svítí měsíc v úplňku. Žádná sláva, ale v takových světelných podmínkách se dá fotit i amatérsky. Kamery DH jsou na to samozřejmě připravené lépe.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Kdepak, na Plutu je více světla. Slunce na obloze bude cca 450x jasnější než náš Měsíc za noci. Slunce má na Zemi magnitudu -27, úplněk -13. U Pluta by mělo mít Slunce magnitudu -20.

   • Kenny007 napsal:

    Pokud je magnituda Slunce u Pluta -20 a náš měsíc v úplňku má -13, vychází mi při rozdílu dvou magnitud 2,5x Slunce u Pluta 610x jasnější než pozemský úplněk, takže světla bude dost. Jen pro zajímavost i Venuše s magnitudou pouhých -4,6 což je asi 1500x menší než má Měsíc v úplňku dokáže za zimní tmavé noci vrhat stín předmětu na bílou zeď (vyzkoušeno vlastní rukou). O dostatek světla se neboj, konstruktéři na to určitě mysleli 🙂 Vždyť sonda bude pokračovat k dalším tělesům a tam bude světla ještě o něco méně.

 4. Dušan Oravec napsal:

  Spomeňme si aké zábery sme videli pri približovaní Rossety ku kométe Churyumov – Gerasimenko a pozrite, čo vidíme dnes. Všetko chce svoj čas.

 5. Evžen napsal:

  Nejsem sám kdo se nemůže dočkat. Jestli bude mise úspěšná jak nedávný gigantický úspěch evropských borců u komety, máme se na co těšit. Jednoznačně událost roku.

 6. roman hronza napsal:

  Nechal jsem se namlsat upoutáFkou :-))

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Dlouho jsem přemýšlel, jaký obrázek požít pro náhled. Hlavní obrázek má jen jednu verzi a tu jsem si chtěl pošetřit do článku. Nakonec jsem se rozhodl takto, ačkoliv to není ideální 🙂

   • Vesmírné ilustrace jsou úžasné, i když nejsou ideální. U mně podporují představivost a dost se těším na reálné fotky. Už při představě té vzdálenosti mě mrazí (a tam je fakt kosa) :).
    Dřív jsem hodně šmírovala na streamu a sledovala vesmírné pořady :). Po úpravách se mi to furt seká, takže to neřeším a raději si čtu tady. Díky za bezva práci, Jana

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Dobrý den,
    díky za pochvalu. Pokud mohu doporučit – zkuste pro přehrávání Streamu jiný prohlížeč – já používám Chrome a jede to bez problémů, případně si zkontrolujte ovladače na svém počítači, nebo flash player. Tím by se mohly problémy odstranit. Držím palce a jsem rád, že se Vám tu líbí.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.