sociální sítě

Přímé přenosy

Starship (IFT-7)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Farnborough

Vedoucí představitelé NASA, Babcock International Group (Babcock), Lockheed Martin, BAE Systems, britského ministerstva obrany a vlády USA byli potvrzeni jako řečníci na Mezinárodní vesmírné výstavě ve Farnborough.

NOAA

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) plánuje přikoupit k nákupu globálních datových souborů i službu pozorování ropných skvrn nebo jiných událostí.

SpaDeX

Indické družice SDX01 a SDX02 demonstrační mise SpaDeX se přiblížily z 230 metrů na 15 metrů a následně až na 3 metry. Poté se družice vrátily zpět do bezpečné vzdálenosti. Při dalším přiblížení by mělo dojít už i ke spojení.

Rozpočet ESA

Generální ředitel ESA Josef Aschbacher na briefingu 9. ledna uvedl, že rozpočet ESA na rok 2025 bude činit 7,68 miliardy eur. To je asi o 1,4 % méně ze 7,79 miliardy eur, které měla agentura v roce 2024.

Astranis

Společnost Astranis 10. ledna uvedla, že všechny čtyři jeho nedávno vypuštěné širokopásmové družice prošly testy a s využitím svého elektrického pohonu mění svou oběžnou dráhu na geostacionární.

Maxar Intelligence

Americký poskytovatel družicových snímků, společnost Maxar Intelligence, oznámil smlouvu s nizozemským ministerstvem obrany v hodnotě 14,4 milionů dolarů. Čtyřletá dohoda oznámená 9. ledna poskytuje nizozemským vojenským uživatelům přístup k funkcím Maxaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktualizovaná mapa robotických průzkumníků

Zřejmě jste se už někdy na internetu setkali s různými obrázky, na kterých jsou vyznačeny lidmi vyrobené sondy, které operují v různých částech Sluneční soustavy. Díky Planetary society je tato infografika postupně aktualizována,takže Vám nyní můžeme představit její nejnovější verzi. Najdeme v ní třeba sondu Dawn u trpasličí planety Ceres, ale i další mise, které se v posledních měsících povedly. Vlekou výhodou této infografiky je i to, že ve spodní části najdeme výhled na další měsíce a roky, kde jsou vyjmenované nejdůležitější události, na které se můžeme těšit. nezanedbatelnou výhodou je i to, že celá infografika nepotřebuje překlad.

Kosmické sondy ve Sluneční soustavě - březen 2015
Kosmické sondy ve Sluneční soustavě – březen 2015
Zdroj: http://planetary.s3.amazonaws.com/

Zdroje obrázků:
http://calgary.rasc.ca/images/iau0603Orbiters.jpg
http://planetary.s3.amazonaws.com/…/20150227_solar-system-missions2015-03.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
rhronza
rhronza
9 let před

Skvělý přehled. Moc děkuji. Všiml jsem si jedné skutečnosti. V meziplanetárním prostoru má sondy USA, Čína, Indie. Ale nikde jsem nenašel ruské. Je to jenom opomenutí nebo holý fakt ?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  rhronza

Inu, taková je realita. Rusové momentálně nemají v meziplanetárním prostoru žádnou misi. Jejich aktivitu měl v roce 2011 obnovit program Fobos-Grunt, která měla letět k Marsu. Ta ale selhala ještě na oběžné dráze. Ruské sondy a družice proto v posledních letech operují pouze na oběžné dráze Země. Je to smutný obrázek ruské kosmické reality. Co se dopravy lidí týče, tam všechna čest. Ale po vědecké stránce je to velká bída.

rhronza
rhronza
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji za upřesnění. Osobně si myslí, že i v dopravě osob to není žádná sláva. Sojuzy vychází z neúspěšného projektu přistání na Měsíci někdy ze 60-tých let. Nosiče jsou z téže doby (proto nejpoužívanější a také nejspolehlivější). Byť obé zřejmě modenizované. Provoz je možný jen díky zakázkám NASA. Raketoplán jim letěl jen jednou (v dobách SSSR) v automatickém režimu. O vícenásobně použitelných kosmických lodích (a nosičích) zatím jen přemýšlejí. Žijí z minulosti.Angara to „nezachrání“. Vědce mají zřejmě vynikající. Ale ta společenská realita…

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  rhronza

Sojuzy (jak lodě, tak rakety) prošly za poslední desítky let výraznou modernizací a s původními předchůdci mnoho společného nemají. Čest jim patří především za to, jak jsou spolehlivé. Při stavu, v jakém je ruský kosmický průmysl je to opravdu mimořádná spolehlivost.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.