sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktualizovaná mapa robotických průzkumníků

Zřejmě jste se už někdy na internetu setkali s různými obrázky, na kterých jsou vyznačeny lidmi vyrobené sondy, které operují v různých částech Sluneční soustavy. Díky Planetary society je tato infografika postupně aktualizována,takže Vám nyní můžeme představit její nejnovější verzi. Najdeme v ní třeba sondu Dawn u trpasličí planety Ceres, ale i další mise, které se v posledních měsících povedly. Vlekou výhodou této infografiky je i to, že ve spodní části najdeme výhled na další měsíce a roky, kde jsou vyjmenované nejdůležitější události, na které se můžeme těšit. nezanedbatelnou výhodou je i to, že celá infografika nepotřebuje překlad.

Kosmické sondy ve Sluneční soustavě - březen 2015
Kosmické sondy ve Sluneční soustavě – březen 2015
Zdroj: http://planetary.s3.amazonaws.com/

Zdroje obrázků:
http://calgary.rasc.ca/images/iau0603Orbiters.jpg
http://planetary.s3.amazonaws.com/…/20150227_solar-system-missions2015-03.png

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
rhronza
rhronza
10 let před

Skvělý přehled. Moc děkuji. Všiml jsem si jedné skutečnosti. V meziplanetárním prostoru má sondy USA, Čína, Indie. Ale nikde jsem nenašel ruské. Je to jenom opomenutí nebo holý fakt ?

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  rhronza

Inu, taková je realita. Rusové momentálně nemají v meziplanetárním prostoru žádnou misi. Jejich aktivitu měl v roce 2011 obnovit program Fobos-Grunt, která měla letět k Marsu. Ta ale selhala ještě na oběžné dráze. Ruské sondy a družice proto v posledních letech operují pouze na oběžné dráze Země. Je to smutný obrázek ruské kosmické reality. Co se dopravy lidí týče, tam všechna čest. Ale po vědecké stránce je to velká bída.

rhronza
rhronza
10 let před
Odpověď  Dušan Majer

Děkuji za upřesnění. Osobně si myslí, že i v dopravě osob to není žádná sláva. Sojuzy vychází z neúspěšného projektu přistání na Měsíci někdy ze 60-tých let. Nosiče jsou z téže doby (proto nejpoužívanější a také nejspolehlivější). Byť obé zřejmě modenizované. Provoz je možný jen díky zakázkám NASA. Raketoplán jim letěl jen jednou (v dobách SSSR) v automatickém režimu. O vícenásobně použitelných kosmických lodích (a nosičích) zatím jen přemýšlejí. Žijí z minulosti.Angara to „nezachrání“. Vědce mají zřejmě vynikající. Ale ta společenská realita…

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  rhronza

Sojuzy (jak lodě, tak rakety) prošly za poslední desítky let výraznou modernizací a s původními předchůdci mnoho společného nemají. Čest jim patří především za to, jak jsou spolehlivé. Při stavu, v jakém je ruský kosmický průmysl je to opravdu mimořádná spolehlivost.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.