sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ANKETA: Co Vás nejvíce láká k přečtení článku?

Logo kosmonautix.cz

Vážení čtenáři, několik týdnů uplynulo jako voda a v poslední anketě se nahromadilo už téměř 400 odpovědí. Chtěli bychom tímto velmi poděkovat všem, kdo se do hlasování zapojili. Právě díky Vašim hlasům se může naše redakce dozvědět mnoho zajímavých informací o chování našich vzácných návštěvníků. Rovnou Vám tedy předkládáme anketu novou, která se bude na našem blogu ukazovat několik týdnů.

Dnes se na Vás obracíme s poměrně zajímavou anketou – na našem blogu vychází denně jeden velký článek, v některých dnech jej navíc doplňuje i článek malý. Jak se k článkům stavíte Vy, návštěvníci? Co rozhoduje o tom, jestli si článek přečtete, nebo ne? Co Vás na článku nejvíce zaujme? Je to samotné téma článku, náhledová fotka, nebo úvodní text? A nebo mezi tím nerozlišujete a čtete všechny naše články?

V aktuální anketě hledáme odpovědi na tyto otázky – jak jsou naši návštěvníci strukturovaní a co je nejvíce zajímá. Výsledky anket nám pomohou dělat blog v budoucnu ještě lépe. Již mnohokrát jsem v těchto článcích napsal, že zpětná vazba od čtenářů je pro naši redakci velmi důležitá a považujeme ji za jeden z pilířů našeho fungování. Články píšeme hlavně pro Vás a je proto přirozené, že Vám chceme vycházet vstříc a proto sledujeme trendy Vašeho zájmu.

A teď se podíváme, jak dopadla minulá anketa, jejíž otázka zněla: „Jak hledáte na našem portálu starší články?“ Celkem nám přišlo 370 hlasů, přičemž každý mohl mezi 25. listopadem a 17. únorem hlasovat pouze pro jedinou možnost. Ještě jednou všem hlasujícím děkujeme.

Výsledky ankety "Jak hledáte na našem portálu starší články?"
Výsledky ankety „Jak hledáte na našem portálu starší články?“
Zdroj: Autor

„Vítězství“ možnosti „Dosud jsem zde nepotřeboval hledat“ se dalo očekávat. Přecijen je velká skupina lidí, kteří na blog přijdou pouze jednou, protože je zaujme například odkaz na portálu scienceweek. Tito lidé logicky vyhledávat nepotřebují. Další možnosti už vypovídají více. Osobně jsem velmi potěšen tím, že druhé místo (navíc se ztrátou pouhých 2% hlasů na první místo) skončily štítky s klíčovými slovy. Už když náš blog vznikal, dávali jsme si na štítcích hodně záležet. Razíme teorii, že je to ta nejjednodušší možnost, jak spojit tématicky související články dohromady. Velmi nás proto těší, že návštěvníci štítky využívají.

Interní políčko Hledat skončilo na třetím místě a i když občas tato funkce není úplně spolehlivá, velmi nás těší, že ji využívá více čtenářů, nebo externího vyhledávání přes vyhledávače. Do budoucna se pokusíme systém interního vyhledávání vylepšit aby poskytoval relevantnější výsledky. Na posledním místě pak skončila možnost „jiným způsobem“. Nikdo z 22 hlasujících nám nenapsal jaký je ten jiný způsob, takže můžeme pouze usuzovat, že jde třeba o proklikávání přes podobné články na konci každého článku.

Pokud si i nyní najdete pár sekund času a zahlasujete v naší anketě, budeme Vám vděční. Pomůžete nám lépe spravovat náš portál.

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
23 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Adhara
9 let před

Ťažko vybrať len jednu z možností. Vaše články sú veľmi podrobné, čo si cením. Častokrát ale nemám na ich čítanie dosť času. Väčšinou sem preto prídem len vtedy, keď hľadám konkrétne informácie o nejakej téme. Občas sa ale začítam aj do niečoho iného. A do čoho? Niekedy zaujme názov, reklama, téma,… mám svoje obľúbené témy, na ktoré si viem nájsť čas ľahšie než na iné. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Adhara

Díky za názor 🙂

Oldřich Drtil
Oldřich Drtil
9 let před

Čtu všechny články, takže má odpověď v anketě není až tak přinosná. Obvykle se ale nedostanu na web ihned, jakmile něco vyšlo. Takže ostatní body ankety pak spíše určují pořadí přečtení. Ale nemůžu říct jednoznačně, co mě nejvíc přiláká. Obvykle je první aktuální díl seriálu. A často u jiných článků mě zaujme téma a končím prohledánim co největšího počtu souvisejících článků.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Oldřich Drtil

Děkujeme, že jste se s námi podělil o informace. Těší nás, že se k nám vracíte.

Kenny007
Kenny007
9 let před

Mám tom obdobně jako Oldřich, čtu všechno. Server jako je tento mi dlouho chyběl, je vidět že Vás to baví a na článcích je to opravdu znát. Perfektní práce.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Kenny007

Děkujeme za pochvalu a doufáme, že si kvalitu udržíme i do budoucna.

Daniel Mencl
Daniel Mencl
9 let před

Taky čtu všechno, na hledání mi stačí štítky, od toho přeci jsou. Autorům palce hore 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Daniel Mencl

To nás těší. Díky moc za důvěru, snad ji nezklameme.

Tomáš Kinšt
Tomáš Kinšt
9 let před

Nejvíce téma článku, no a potom asi zajímavost úvodního odstavce. Faktem ale zůstává, že na všem v anketě zmíněném záleží, i na dobré úvodní fotografii, tak nepolevujte a udržujte jejich skvělou kvalitu. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Tomáš Kinšt

Díky, budeme se snažit. Díky za Váš názor. 😉

spodní voda
spodní voda
9 let před

Moje volba „Název článku“ není moc častá ale může za to RSS. Přes RSS filtruju tucet webů a tak vyzobávám zajímavé tituly. Vím, že to je bulvární nešvar tvořit a pak naskakovat na účelově stvořené titulky ale tak to prostě je.
Naštěstí u Kosmonautixu volím většinou Open All in Tabs, jen když je časová tíseň, vyhrává Titulek, případně očekávaná událost (SpaceX) a hlavně Samantha Cristoforetti.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  spodní voda

Děkujeme, že jste nám poskytl takto detailní rozbor. Těší nás, že se Vám náš portál líbí.

slappy
9 let před

Čtu všechny články, ale nestíhám to hned, takže si vybírám nejdříve články zabývající se aktuálními tématy a pak se vracím k obsáhlejším článkům a seriálům. I když zrovna Deník astronautky je taky aktuální. Sakra 🙂
Dělám si srandu. Odvádíte skvělou práci, jen tak dál! Kosmonautix nemá na českém webu ve svém oboru obdoby. Od zavedení krátkých článků vaše kvalita ještě vzrostla 🙂 Kosmonautix si řadím hned vedle UniverseToday či AmericaSpace. Doufám, že takové srovnání neurazí..

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  slappy

Fíha, takového srovnání si opravdu vážíme. Moc děkujeme! Na českém webu existují i jiné kvalitní portály, rozhodně si nemyslím, že by naše kvalita byla bezkonkurenční ;-).
Že nám krátké články otevřely nové možnosti víme, je proto potěšující mít to potvrzené od čtenářů.
Moc díky za informace k anketě. 😉

Steve
Steve
9 let před

Kosmonautix, ale i všechny pořady Dobývání vesmíru na Streamu.cz, kde třešničkou na dortě jsou bonusové díly si získaly mojí velkou oblibu. Ať na Streamu.cz, tak na kosmonautixu, tak hlavním tak tahounem a podnětem k přečtení a shlédnutí je bezesporu sympatický pan Majer, který kosmonautiku i otázky kolem vesmíru dovede srozumitelně a pěkně vysvětlit hlavně nám laické čtenářské obci. Samozřejmě i další autoři na Kosmonautixu mají zajímavé články a d chutí čtu články nejen od pana Majera, ale i od dalších autorů.

Bohužel někdy jsem pracovně vytížený, tak nemohu být na webu každý den, ale nejvíc času má člověk o víkendu, takže často procházím celý týden zpět, co zajímavého bylo za ten týden napsáno, proto i vítaným článkem bývá i to týdenní shrnutí. Hlavní upoutávka je pro mě vystižný titulek o tématu, který mě zajímá a když vidím v článku i zajímavé obrázky nebo infografiku, o to větší je to lákadlo to přečíst. Baví mě témata, kde kosmonautika souvisí s vědou o objevování nepoznaných končin vesmíru, viz. přistání na kometě, v současnosti nás čeká vzrušující poznávání Pluta. Miluju články typu – Jak daleko do vesmíru doletěly signály vytvořené lidmi, mám moc rád i články o astronomií, studium galaxii, hluboké vesmíru, temné hmoty a energie. Zajímá mě podrobnější mapování naší galaxie i naší sluneční soustavy, nové technologie SpaceX i dalších, úvahy jak by šlo ještě více zrychlit cestování vesmírem.

Návrh č.1: Přimlouvám se za samostatný štítek – Astronomie, kam by byly zařazené všechny články o nových aktuálních objevech při výzkumu sluneční soustavy, naší galaxie i vesmíru.

Návrh č.2: Novým prvkem, který by mohl přitáhnout laickou veřejnost a fanoušky by mohla být nová rubrika Dotazy, co mě zajímá – kde by bylo možné vložit zajímavý dotaz a odborníci z redakce, pokud by se našel čas, by na něj fundovaně odpověděli. Přispělo by to ke vzdělávání veřejnosti, když si další stovky lidí přečte, jak např funguje nebeská mechanika, co to je librační bod ap. budou příště už v obraze při pročítání dalších nových článků Kosmonautixu.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Steve

Hezký den,
jejda, tolik chvály! To si snad ani nezasloužím! Chtěl bych říct, že si Vašich slov velmi cením, ale jak jste sám napsal, kosmonautix nejsem jenom já, ale celá redakce super lidí. Za sebe mohu říct, že jsem hrdý na to, jaké lidi mám v redakci. Stát v čele tak úžasného týmu je skvělý pocit. Vždy proto budu razit myšlenku, že kvalita našeho portálu je společným dílem všech členů redakce. Opravdu si cením toho, že se Vám naše aktivity líbí.
K návrhům:
1) To není špatný nápad. Prozatím tu máme štítek Rentgenová astronomie, který se týká stejnojmenného seriálu. Dáme v redakci hlavy dohromady a myslím, že tomuhle nápadu dáme zelenou.
2) To je velmi zajímavá myšlenka. Už dříve jsme na Facebooku několikrát vyzvali fanoušky, aby nám posílali tipy na témata, která by u nás rádi viděli. Z těchto tipů jsme později zpracovali samostatné články a de facto se dá říct, že jeden z těchto nápadů naťukl cestu, ze které nakonec vznikl seriál Vesmírné osudy. Vámi navrhovaný formát článku, který by se podobal videoprojektu Vesmírné dotazy, je zajímavý, ale nejsem si jistý, zda by byl mezi čtenáři atraktivní. Ale já zastávám myšlenku, že žádný nápad v životě (až na některé extrémní výjimky) není v zásadě špatný a když jej člověk trochu zpracuje, upraví a předělá, může z toho něco vzejít. Jak Vám teď píšu odpověď, vyskočilo mi v hlavě něco v tomto stylu – na blog (třeba do pravého sloupce) bychom přidali výzvu, ať nám lidé posílají různé tipy na články. Čistě teoreticky to mohou být i dotazy, jen bychom ve výsledném článku neuváděli, že se jedná o dotaz, ale téma bychom běžně rozpracovali. Obecně mohu říct, že nemáme problém nějaké téma zpracovat. Problémem často bývá téma najít, případně vymyslet. Občas přijde okurková sezóna, kdy se nic aktuálního neděje a pak si lámeme hlavu, do jakého tématu se pustit. Takováto databáze tipů by nám mohla vytáhnout trn z paty. Díky za tip, probereme to v redakci.

Mimochodem, pokud se Vám líbí vysvětlovací články (jako byly například ty signály, které jste zmínil), pak Vás upozorním na seriál určený pro začátečníky, který před několika měsíci vycházel na našem blogu – https://kosmonautix.cz/tag/pro-zacatecniky/
Ještě jednou Vám mnohokrát děkuji za krásná slova. Velmi si cením toho, že se Vám naše projekty líbí a doufám, že si kvalitu zachováme i do dalších měsíců a snad i let. Vytvořit si čtenářskou základnu není snadné, ale ještě těžší je udržet si ji.

Mroks
Mroks
9 let před

Na Váš web som narazil „náhodou“ asi pred pol rokom a hneď ma zaujal. Nastavil som si RSS čítačku a tak neprídem o žiadnu horúcu novinku. Odvádzate perfektnú prácu a články sú pútavo napísané a prešpikované zaujímavosťami. U mňa na plnej čiare vyhráva „Samanta“ a jej denník a perfektné boli aj „Kritické momenty …“. Snažím sa spätne prečítať všetky články a pri tom som narazil na jednu drobnosť – pri odkazoch za článkom nie je vždy odkaz na predchádzajúci a nasledujúci diel seriálu (na väčšine weboch to tak je). Bola to veľká výhoda, čítať seriály takto „neskoro“, keď uz boli všetky napísané (bolo to vidieť pri komentároch -kedy už bude další diel …) a viackrát som sa na ďalší diel dostal cez odkaz pod článkom, ale niekedy som sa musel vrátiť až na zoznam článkov v seriáli a až z tadial na ďalší diel. Uvítal by som, keby napríklad 3-4 odkazy boli v chronologickom poradí a ostatné podľa krúčových slov.
Ešte raz vďaka za kvalitné a zaujímavé čítanie …

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Mroks

Hezký den,
velmi si ceníme toho, že Vás náš portál zaujal a že se k nám rád vracíte. Váš návrh v redakci promyslíme a zkusíme jej realizovat. Zatím jsme to řešili, jak správně píšete, odkazem na výpis všech dílů seriálu.

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před

Ja čítam všetky články a 99% aj dočítam :). Objavil som Vás úplne náhodou pri poslednom lete STS, odvtedy som sa veľa dozvedel a som tu skoro každý deň, samozrejme aj na fóre. Predtým som sa venoval astro.cz ale tam to má iné smerovanie a čítal som super blog pána T.B.
A mám jeden návrh: chýba mi tlačidlo, ktoré by ma „vyhodilo“ na hornú lištu keď dočítam dlhý článok s dlhým komentárom.

Mroks
Mroks
9 let před
Odpověď  Radoslav Packa

… a čo takto použiť klávesu „Home“ ???

Radoslav Packa
Radoslav Packa
9 let před
Odpověď  Mroks

pozrel som sa na klávesnicu, je tam a funguje to. ďakujem.

Racek
Racek
9 let před

Články jsou sepsány většinou velmi čtivě, řazení je přehledné a aktualizace velmi rychlá. Opravy překlepů ev. nepřesností, kterým se při složitost tématu nelze vyhnout, jsou opraveny ihned a na připomínky je reagováno.
Takže proto Vás nesmírně rád čtu! Fanouškem kosmonautiky a astronomie jsem asi tak od startu Sputniku, takže hodně pamatuji, naopak až dnes se dozvím věci, o kterých jsme tehdy neměli ponětí, díky utajování, nakonec bylo z obou stran. Ty seriály o historii jsou opravdu dobré. Redakci přeji, aby jim nedošla síla a erudice a silné nervy se šťouraly (třeba se mnou) :-)).

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Racek

Velmi děkujeme za pochvalu. Ceníme si toho, že se k nám rád vracíte. Budeme se snažit i do budoucna udržet nasazenou kvalitu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.