sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

DARPA

Zástupce DARPA uvedl, že agentura zrušila projekt vesmírného jaderného pohonu DRACO, který vyvíjela společně s NASA. Důvodem je částečně analýza, která ukázala, že vývoj byl předběhnut pokrokem v konvenčních nosných systémech.

Národní geoprostorová agentura

Americká Národní geoprostorová agentura 2. července oznámila, že v rámci svého programu Luno, iniciativy zaměřené na rozšíření integrace umělé inteligence a komerčních dat do operací národní bezpečnosti, udělila zakázky komerčním firmám zabývající se družicovými snímky a analýzou v hodnotě přes 70 milionů dolarů.

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Srazily se dva satelity Iridium s kosmickým smetím?

Satelity telekomunikační sítě Iridium krouží na polární oběžné dráze a jeden potvrzený střet s kosmickým smetím už za sebou mají – v únoru 2009 se satelit Iridium 33 srazil s vysloužilou ruskou družicí Kosmos 2251, čímž vzniklo mnoho úlomků, které ohrožují další družice. Nyní se objevily informace, že z dosud nevysvětlitelných důvodů pozemní operátoři ztratili další dva satelity – Iridium 47 a Iridium 91. Jednou z možností, která mohla za jejich destrukci je právě drobné kosmické smetí.

7. června 2014 se na oběžné dráze družice Iridium 47 podařilo nalézt zhruba deset objektů, z nichž některé se vzdalovaly od ideální dráhy rychlostí až 80 m/s. Některé objekty byly od původní dráhy 350 kilometrů daleko. Pozemní operátoři nenašli v získaných datech žádné signály, které by naznačovaly, že družici postihla exploze. Impuls tedy pravděpodobně přišel zvenčí.

30. listopadu se objevil podobný případ – na oběžné družice družice Iridium 91 byly 4 objekty. Ani v tomto případě nejsou žádné důkazy pro vnitřní explozi. Malý rozptyl úlomků by mohl naznačovat, že došlo ke srážce v malé vzájemné rychlosti. Náraz sice způsobil poškození družice, ale nerozstřelil ji, lidově řečeno, na cucky.

Dráhy družic Iridium
Dráhy družic Iridium
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Momentálně odborníci monitorují pohyb zhruba 23 000 objektů s velikostí dostatečnou na zaměření (rozlišovací schopnost není ostře ohraničená, ale jedná se zhruba o něco menší úlomky než basketbalový míč). Tyto katalogizované objekty ale tvoří podle odhadů pouze 5% celkového kosmického odpadu. Menší kousky zatím nedokážeme detekovat. Na důležitosti proto budou nabírat projekty, které si kladou za cíl vyčistit oběžnou dráhu – například evropská iniciativa CleanSpace, které se na našem blogu budeme určitě v dalších měsících věnovat.

EDIT: 25.1.2015 11:26
Odstraněna informace o tom, že by satelity nárazem zničeny. Družice fungují i přes poškození nadále.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/01/312934main_image_1283-946.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/01/irdm.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
asdf
asdf
10 let před

čím víc takovýchhle srážek, tím víc smetí a tím víc dalších srážek. Aby to nakonec nenabralo lavinovitou podobu, skoro jako ve filmu Gravitace 😉

Tomas Hacek
Tomas Hacek
10 let před

Ahoj. Vas web miluju a patri mezi me pravidelne navstevovane stranky. Jsem rad ze zde uvedene informace jsou objektivni a technicky presne a ne burlvarni ci politicky afektovane.
Ale jenom drobnou opravu tohoto clanku – puvodni zdroj jako i jine (napr. http://spacenews.com/42864iridium-says-satellite-working-fine-despite-usaf-debris-sighting/ ) uvadeji ze oba satelity zustaly plne funkcni, z telemetrie nedokazali urcit co bylo pricinou ulomku ktere se od satelitu oddelily. Tj. predpokladam ze se kontroloval stav vsech nadrzi na palube, zda nekde nepoklesl tlak, ci zda neprestalo fungovat nejake cidlo.
Jinak je pravda ze Space debris je problem a osobne mne prekvapuje ze se s tim nezacalo uz davno neco radikalniho delat – tedy krome docela dobreho filmu „Gravitace“ 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Tomas Hacek

Hezký den,
děkuji za upozornění, článek jsem opravil.

zvejkal
zvejkal
10 let před

A ako to chcu cistit? To by ma zaujimalo a preto sa tesim, ze sa tomu budete venovat v nejakom clanku.
P.s. vasa stranka je super. Po xx rokoch ma kozmonautika zacala opat fascinovat.

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  zvejkal

V první fázi by se to mělo týkat ničení velkých kusů – vysloužilé „zombie“ družice, případně velké úlomky. Teprve později se technologie aplikují na menší kousky, kterých je víc.
P.S. Velmi si ceníme toho, že se Vám náš portál líbí. Doufám, že si i do budoucna udržíme kvalitu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.