Srazily se dva satelity Iridium s kosmickým smetím?

Satelity telekomunikační sítě Iridium krouží na polární oběžné dráze a jeden potvrzený střet s kosmickým smetím už za sebou mají – v únoru 2009 se satelit Iridium 33 srazil s vysloužilou ruskou družicí Kosmos 2251, čímž vzniklo mnoho úlomků, které ohrožují další družice. Nyní se objevily informace, že z dosud nevysvětlitelných důvodů pozemní operátoři ztratili další dva satelity – Iridium 47 a Iridium 91. Jednou z možností, která mohla za jejich destrukci je právě drobné kosmické smetí.

7. června 2014 se na oběžné dráze družice Iridium 47 podařilo nalézt zhruba deset objektů, z nichž některé se vzdalovaly od ideální dráhy rychlostí až 80 m/s. Některé objekty byly od původní dráhy 350 kilometrů daleko. Pozemní operátoři nenašli v získaných datech žádné signály, které by naznačovaly, že družici postihla exploze. Impuls tedy pravděpodobně přišel zvenčí.

30. listopadu se objevil podobný případ – na oběžné družice družice Iridium 91 byly 4 objekty. Ani v tomto případě nejsou žádné důkazy pro vnitřní explozi. Malý rozptyl úlomků by mohl naznačovat, že došlo ke srážce v malé vzájemné rychlosti. Náraz sice způsobil poškození družice, ale nerozstřelil ji, lidově řečeno, na cucky.

Dráhy družic Iridium

Dráhy družic Iridium
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Momentálně odborníci monitorují pohyb zhruba 23 000 objektů s velikostí dostatečnou na zaměření (rozlišovací schopnost není ostře ohraničená, ale jedná se zhruba o něco menší úlomky než basketbalový míč). Tyto katalogizované objekty ale tvoří podle odhadů pouze 5% celkového kosmického odpadu. Menší kousky zatím nedokážeme detekovat. Na důležitosti proto budou nabírat projekty, které si kladou za cíl vyčistit oběžnou dráhu – například evropská iniciativa CleanSpace, které se na našem blogu budeme určitě v dalších měsících věnovat.

EDIT: 25.1.2015 11:26
Odstraněna informace o tom, že by satelity nárazem zničeny. Družice fungují i přes poškození nadále.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/01/312934main_image_1283-946.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/01/irdm.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

5 komentářů ke článku “Srazily se dva satelity Iridium s kosmickým smetím?”

 1. zvejkal napsal:

  A ako to chcu cistit? To by ma zaujimalo a preto sa tesim, ze sa tomu budete venovat v nejakom clanku.
  P.s. vasa stranka je super. Po xx rokoch ma kozmonautika zacala opat fascinovat.

 2. Tomas Hacek napsal:

  Ahoj. Vas web miluju a patri mezi me pravidelne navstevovane stranky. Jsem rad ze zde uvedene informace jsou objektivni a technicky presne a ne burlvarni ci politicky afektovane.
  Ale jenom drobnou opravu tohoto clanku – puvodni zdroj jako i jine (napr. http://spacenews.com/42864iridium-says-satellite-working-fine-despite-usaf-debris-sighting/ ) uvadeji ze oba satelity zustaly plne funkcni, z telemetrie nedokazali urcit co bylo pricinou ulomku ktere se od satelitu oddelily. Tj. predpokladam ze se kontroloval stav vsech nadrzi na palube, zda nekde nepoklesl tlak, ci zda neprestalo fungovat nejake cidlo.
  Jinak je pravda ze Space debris je problem a osobne mne prekvapuje ze se s tim nezacalo uz davno neco radikalniho delat – tedy krome docela dobreho filmu „Gravitace“ 🙂

 3. asdf napsal:

  čím víc takovýchhle srážek, tím víc smetí a tím víc dalších srážek. Aby to nakonec nenabralo lavinovitou podobu, skoro jako ve filmu Gravitace 😉

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.