Motory pro vylepšený Antares

Raketa Antares zatím musí čekat v hangáru

Po říjnové havárii rakety Antares se firma OSC rozhodla, že opustí motory AJ-26 (přestavěné sovětské NK-33) a najde pro svou raketu Antares nový pohonný agregát. Tajenka, jaké motory nakonec firma vybere, byla rozluštěna před pár dny. Jisté náznaky sice přišly už v prosinci, ale teprve až nyní bylo vše stvrzeno podpisem. Firma Orbital Sciences Corporation podepsala smlouvu na dodávku 60 motorů RD-181. Podle ruských médií se cena kontaktu pohybuje okolo miliardy dolarů. Firma OSC to ale dementovala s tím, že celková cena je výrazně nižší, ale částku neupřesnila.

Motor RD-181

Motor RD-181
Zdroj: http://www.b14643.de/

Dodávka je rozdělena na tři etapy. V první fázi firma dostane 20 motorů, přičemž na další dvě dvacítky jsou podepsané opce. Na prvním stupni se použije vždy dvojice motorů RD-181, které spalují letecký petrolejkapalný kyslík. Díky tomu je zajištěno, že nebude potřeba provádět výrazné úpravy na prvním stupni rakety. I dříve používané motory AJ-26 totiž spalovaly stejné palivo.

Výsledný tah nových motorů bude vyšší než u AJ-26. Konstrukčně jsou podobné motorům RD-191 pro rakety Angara a také RD-151 z jihokorejské rakety Naro-1. Obecně můžeme konstatovat, že motory RD-181 patří do velké rodiny motorů firmy Eněrgomaš podobných motoru RD-170. Do této skupiny řadíme (kromě výše jmenovaných) motory RD-175, 171, 171M, 180, 180M, 191 a 193.

Důležité je, že půjde o nové motory, které vzniknou ve výrobní hale ve městě Chimki, kde už se vyrábějí motory RD-180. V létě by mohly být hotové první exempláře a na podzim se můžeme těšit na kvalifikační zkoušky při půlminutových statických zážezích.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://www.energia.ru/
http://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://1.bp.blogspot.com/-8vySej7bKhQ/UsG3kQinPwI/AAAAAAABDFU/tUvNBfIg6po/s1600/Antares.jpg
http://www.b14643.de/Spacerockets_1/Diverse/Russian_Rocket_engines/RD-181.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

4 komentářů ke článku “Motory pro vylepšený Antares”

  1. Mojmir Byrtus napsal:

    Držím firmě OSC i Antaresu palce. OSC dokázala, že dokáže dělat věci jinak. Dokáže se k problému postavit čelem a to se velice cení…

  2. Sparky napsal:

    Tuší někdo proč 2x RD-181 místo jednoho RD-180? Jestli to dobře chápu, tak 181 je stejně půlka 180, nebo ne?

  3. asdf napsal:

    Tušil jsem to, že to bude nějaký jiný ruský motor. Ono se v podstatě ani nic jiného nenabízelo. Vždyť v současnosti jediný americký motor na kerolox je Merlin od SpaceX a to byla nereálná varianta. A Rusové i přes silné prohlášení Rogozina nakonec velice rádi Orbitalu motory prodá. Jednak je to soukromá firma, takže tam geopolitika nehraje zase tak velkou roli a jednak Rusko potřebuje dnes valuty jako sůl.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.