Kosmotýdeník 121. díl (5.11. – 11.1.2015)

Nový rok začal jen před pár dny, ale už jsme mohli v kosmonautice zažít několik zajímavých momentů, které by rozhodně neměly být zapomenuty. Nejzajímavějším momentem byl včerejší start soukromé rakety Falcon 9. Pozornost byla upřena hlavně na první stupeň, který měl poprvé v historii zkusit přistát na mořské plošině. Kromě toho nastala doslova velkosklizeň na poli planet mimo Sluneční soustavu. Zapomenout nesmíme ani na rozhodnutí amerického úřadu, který rozhodl o protestu firmy Sierra Nevada Corporation.

SpaceX téměř zachránila první stupeň

První pokus o start rakety Falcon v novém roce se nepodařil. V úterý šestého ledna mělo dojít ke startu ve 12:20 našeho času. Kvůli chybě systému, který zajišťoval naklánění trysky horního stupně rakety ale musel být odpočet přerušen. Jelikož bylo startovní okno okamžité, tedy trvalo jednu sekundu, nebylo možné start o pár minut posunout. Muselo se odkládat o několik dní. Nejprve se hovořilo o pátku, volba nakonec padla na sobotu 10. ledna. Startovní termín byl 10:47 středoevropského času.

Start se tentokrát podařil na výbornou a 160 sekund po startu dohořel první stupeň. zatímco Dragon pokračoval v cestě k oběžné dráze, na první stupeň čekaly tři zážehy, které jej měly dostat na připravenou plošinu ASDS kotvící několik set kilometrů od pobřeží. Zpočátku všechno běželo podle plánu – první zážehy upravily dráhu stupně a vyklopila se roštová kormidla. Elon Musk, zakladatel SpaceX později vyzvednul jejich bezchybnou práci při hypersonických (nad 5 mechů) až subsonických (pod 1 Mach) rychlostech. Mořský prám s palubou o rozměrech fotbalového hřiště sice přistávající stupeň zasáhl, ale rychlost přistání byla moc velká. Už po pár hodinách se ukázalo, že to bylo způsobeno nedostatkem hydraulické kapaliny – k úspěšnému dosednutí jí chybělo jen asi 10%.

První stupeň Falconu 9 při startu

První stupeň Falconu 9 při startu
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Samotný stupeň byl po dopadu zničen, loď ASDS byla poškozena jen lehce – zasažené systémy půjde opravit. SpaceX zatím neuvolnila žádné foto- ani videozáznamy z přistání. Podle oficiálního vyjádření je to proto, že v přistávací oblasti byla tma a mlha. Už za měsíc bychom se měli dočkat dalšího pokusu, přičemž Musk slibuje, že zásoba hydraulické kapaliny bude o 50% větší. Skoro se může zdát, že SpaceX s tím počítala, protože stupeň, který má letět za měsíc už disponuje větší nádržkou.

Celému přistání se podrobně věnuje náš včerejší článek. Ve výsledku ale můžeme tento historicky premiérový test označit jako úspěšný – stupeň se podařilo zbrzdit a navést velmi přesně na místo přistání. Nyní už stačí jen dostatečně snížit rychlost a budeme mít na dosah znovupoužitelné rakety, což by se mělo pozitivně odrazit na cenách startů.

Hlavním úkolem ale bylo vynést na oběžnou dráhu zásobovací loď Dragon. To se podařilo bez sebemenšího zaváhání. Dragon úspěšně rozvinul své solární panely a momentálně stíhá stanici a v pondělí okolo poledne by mělo dojít k jejímu záchytu staniční robotickou paží. Pokud Vás zajímá, co všechno Dragon veze, můžete si přečíst tento článek.

Falcon 9 při startu

Falcon 9 při startu
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Hledání obyvatelných planet nekončí

Pokud někdo chtěl lámat pomyslnou hůl nad teleskopem Kepler poté, co mu před více než rokem odešel setrvačník, ten by se hluboce mýlil. Kepler poskytuje mimořádně cenná data, která pomáhají hledat planety u cizích hvězd. V minulém týdnu jsme se dočkali dalšího přívalu nových informací.

Vesmírný teleskop Kepler

Vesmírný teleskop Kepler
Zdroj: http://img.timeinc.net/

Pro veřejnost nejatraktivnější jsou planety, které jsou podobné Zemi. Aktuálně jsme se dozvěděli třeba o planetě s označením Kepler-438 b, kterou od nás dělí 470 světelných let. Jedná se o svět, který je naší planetě ze všech dosud objevených exoplanet asi nejpodobnější. Ta je velikostí srovnatelná se Zemí, je totiž jen o 13% větší a od svého „slunce“ dostává o 40% více záření než my. Výraz slunce ale berte hodně v uvozovkách. Planeta totiž obíhá kolem červeného trpaslíka. Jeden oběh jí trvá 35 dní.

Dalším zajímavým objektem je exoplaneta označovaná jako Kepler-442 b. Ta je od nás 1 100 světelných let daleko, přesto jsme díky teleskopu Kepler zjistili, že je jen o 30% větší než Země a od své hvězdy, kterou je oranžový trpaslík, dostává jen 70% záření ve srovnání se Zemí. Jeden oběh trvá této planetě 112 dní.

Celkem Kepler objevil osm nových planet, které obíhají v takzvané obyvatelné zóně. Tento výraz se používá pro oblast kolem hvězdy, kde panují podmínky pro existenci vody v kapalném skupenství. Planety, které tu obíhají nejsou ani moc blízko k hvězdě, aby se jejich voda vypařila, ani moc daleko, aby zmrzla jako led. Samotnou obyvatelnou zónu ale musíme brát s rezervou. Neznáme totiž složení atmosféry těchto planet – skleníkový efekt tedy může s teplotami na povrchu udělat divy.

Keplerova síň slávy s objevenými planetami v obyvatelné zóně

Keplerova síň slávy s objevenými planetami v obyvatelné zóně
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Dream Chaser má smůlu

Americký federální úřad U.S. Government Accountability Office, ke kterému se odvolala firma Sierra Nevada Corporation, vydal své rozhodnutí. Firmě se nelíbilo, že byla vyřazena z projektu na dopravu amerických astronautů na oběžnou dráhu. Více zdezde.

Dream Chaser

Dream Chaser
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Úřad GAO rozhodl, že NASA při výběru neporušila žádná předem daná pravidla a výběr firem SpaceX a Boeing byl v souladu s podmínkami. Odvolání společnosti SNC bylo shledáno jako neopodstatněné. GAO de facto potvrdil to, co zaznělo z NASA při finálovém výběru. Boeing vyhrál celé výběrové řízení. Jeho loď CST-100 je ze všech návrhů v oblasti důvěryhodnosti nastavených termínů nejlepší a představuje nejmenší technologické riziko.

Souboj mezi SpaceX a SNC už byl vyrovnanější a ve prospěch SPaceX hovořila nižší nabídnutá cena. Firma SNC sice argumentovala tím, že NASA nedostatečně prověřila, zda je nabízená cena reálná, ale GAO označil tuto připomínku jako neopodstatněnou. Vývoj lodí Dragon 2 a CST-100 tedy může pokračovat.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://www.exoplanety.cz/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
https://www.youtube.com/watch?v=CfMuvsC9k2U
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/01/Scriptunas_SpaceX-9606.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/01/Scriptunas_SpaceX-6407.jpg
http://img.timeinc.net/time/daily/2012/1204/360_sci_kepler_funding_0406.jpg
http://spaceflightnow.com/…/kepler_hall_of_fame_jan2015_profile-full.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/Dream_Chaser_pre-drop_tests.6.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Jeden komentář ke článku “Kosmotýdeník 121. díl (5.11. – 11.1.2015)”

  1. Evžen napsal:

    Palec nahoru pro SpaceX, to co zkouší ještě nikdo reálně nezkoušel. Je neuvěřitelé, jak si něco „umanou“ tak je od toho nikdo a nic neodradí. Jen takových víc!

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.