sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Rheinmetall

Německý dodavatel obranných technologií Rheinmetall plánuje zahájit příští rok stavbu družic se syntetickou aperturou pro radarové systémy ve spolupráci s finským provozovatelem konstelací SAR Iceye.

Neutron

Raketa Neutron nové generace od společnosti Rocket Lab byla vybrána pro experimentální misi amerického letectva k otestování schopností rychlé globální přepravy nákladu.

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

AKTUALIZOVANÉ: Google investoval do SpaceX miliardu dolárov

Zdá sa, že plán SpaceX na vytvorenie vysokorýchlostného internetového pripojenia z vesmíru má dôležitého podporovateľa. Technologický gigant Google totiž podľa všetkého plánuje do plánov SpaceX investovať nemalou čiastkou. O novom projekte SpaceX sme vás už minule na našej stránke informovali.

Americká spoločnosť v podstate plánuje vstúpiť do sveta satelitov, a to vo veľkom štýle. Elon Musk sa vyjadril, že by pre začiatok rád vyrobil 4025 družíc. Cena jednej bude vďaka sériovej výrobe niekoľko miliónov dolárov, pričom vážiť bude iba niekoľko stoviek dolárov. Ak by sa skutočne podarilo dosiahnuť tieto ciele, bola by to taká menšia revolúcia a hlavne veľký biznis pre SpaceX.

To sa veľmi páči Googlu. Chcete vedieť, prečo sa internetová spoločnosť zaujíma o družice? Nuž, ako som spomenul, plánom Spacex je poskytnúť ľuďom skvelé pripojenie. To sa týka aj odľahlých oblastí, do ktorých sa neoplatí ťahať káble alebo v nich stavať vysielače. Objekty vo vesmíre však niečo podobné nezaujíma. Oni jednoducho nad daným miestom preletia.

Už dlhšiu dobu je z času na čas počuť o snahe pripojiť k internetu ďalšiu miliardu. Ide hlavne o ľudí v nerozvinutých krajinách. Výpočtová technika je dnes už tak lacná, že takmer každý si môže dovoliť smartfón, prípadne lacný tablet. Google v podstate zarába na takmer každom používateľovi internetu. Celá firma žije z reklamy, ktorá sa zobrazuje v prehliadači alebo vrámci programu AdSense doslova na každej komerčnej stránke. Rovnica je jednoduchá. Čím viac používateľov internetu, tým väčšie zisky z reklám pre Google.

Doterajšie pokusy s balónmi alebo dronmi neposkytli veľmi dobré výsledky. Za to družice vo vesmíre, tie by skutočne mohli zahltiť celú Zem internetom. Kto vie? Možno o desať rokov vymeníme optické káble za jednoduchú anténu, zaplatíme si niekoľko stokorún a budeme sa môcť pripojiť kedykoľvek a kdekoľvek.

_______________________________________________________________

AKTUALIZOVANÉ:

Google podľa všetkého už do SpaceX investoval jednu miliardu dolárov. Stalo sa tak 20. januára 2015.

Zdroj informácií:
http://androidportal.zoznam.sk/
http://forum.kosmonautix.cz/viewtopic.php?f=51&t=1496&start=40

Zdroj obrázku:
http://cdn.slashgear.com/wp-content/uploads/2015/01/elon-musk-satellite-swarm-google-800×420.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
13 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Miroslav Uhlíř
Miroslav Uhlíř
10 let před

Vzpomínám si na prohlášení jednoho ze základatelů Googlu, že kdyby zemřel, tak by peníze odkázal SpaceX 🙂

asdf
asdf
10 let před

Dle mě Sergej Brin a Larry Page jsou na podobné úrovně vizionářství jako Elon Musk, jen díky tomu že většinou moc mediálně nevystupují, tak není o nich tolik slyšet. Naproti tomu Steve Jobs se dle mě až příliš přeceňuje a IMHO výše zmíněným pánům nesahá ani po kotníky.

geal
geal
10 let před
Odpověď  asdf

„IMHO výše zmíněným pánům nesahá ani po kotníky.“

Tak to se z pozice „six feet under“ dělá dost těžko. 😀

Faktem je, že Sergej a Larry mají poněkud náskok – jednak začali trošku dřív, jednak v oboru, kde se podniká přeci jen poněkud snáze (nebo aspoň podnikalo, před příchodem Googlu. ;-))

asdf
asdf
10 let před
Odpověď  geal

Začali dřív než Jobs? No to snad nemyslíte vážně, vždyť Jobs byl mnohem starší a navíc on začala v Applu už někdo v 80. letech. A v oboru, kde začínal Apple s Jobsem, se taky tehdy podnikalo jako po másle 😉

geal
geal
10 let před
Odpověď  asdf

Co jsem schopen dohledat, tak v oboru information retrieval před nástupem Googlu pracovali v Apple jen na AppleSearch, ale to bylo zřejmě uzavřené řešení, které se zřejmě ve své původní funkci moc nerozšířilo, rozhodně ne na veřejném webu. Totéž se týká internetových reklam, které tvoří druhý hlavní zdroj googlích peněz. V obojím se (určitě aspoň před příchodem Googlu) podnikalo lépe než ve výrobě počítačů, protože garážovou firmičku na software nebo softwarové služby založíte levněji než továrnu na nový typ počítačů, nebo ne?

geal
geal
10 let před
Odpověď  asdf

A mimochodem, já měl na mysli, že v oboru internetových vyhledávačů a reklam se Pageovi a Brinovi muselo podnikat jednodušeji než Muskovi v návrhu a marketingu nového raketového nosiče. Teď jsem si všiml, kde došlo k tomu nedorozumění.

Quardok
Quardok
10 let před
Odpověď  asdf

Tak na to doporučuji jeden ted talk s Larry Pagem, ke směřování ke Googlu (i proto ho dávám do souvislosti se Skynetem)

http://www.ted.com/talks/larry_page_where_s_google_going_next

marduk
marduk
10 let před

Tak od nás používateľov adblocku a podobných alternativ googlu pšenka nekvitne

asdf
asdf
10 let před
Odpověď  marduk

I díky vám bude mít Google méně peněz na investice do zajímavých projektů 😉

Radoslav Packa
Radoslav Packa
10 let před
Odpověď  asdf

aj v adblocku si môžeš určiť ktorej stránke povolíš reklamu

Jakub
Jakub
10 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Brr! A proč bych to dělal?
Něco jako mít vakcínu proti všem nemocem, ale dobrovolně dovolit chřipce, abych ji chytil…

Michal
Michal
10 let před
Odpověď  Radoslav Packa

Jakub: Protože některé weby žijí pouze z reklamy a podporu, alespoň v této formě si zaslouží…

webmáster
10 let před

Ono to pro Google dává smysl poskytovat internet. Získají tak více dat a mohou zlepšovat vyhledávání. Na druhou stranu když to pomůže lidstvo posunout dál, tak proč ne?

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.