Cygnus poletí na Atlasu V

Po explozi rakety Antares oznámila firma OSC, že skončí s používáním motorů AJ-26, které doposud poháněly první stupně raket Antares a urychlí vývoj nových pohonných jednotek (viz náš článek). Už tehdy tvrdila, že dokud neupraví své rakety pro jiné motory, bude své zásobovací lodě vypouštět na cizích raketách. Vše bylo doplněno úctyhodnou poznámkou, že veškeré náklady navíc bude firma hradit ze své kapsy a NASA, jakožto konečný zákazník, nebude muset platit nic navíc. Od té doby uplynulo několik týdnů a firma začíná přistupovat od slov k činům. Pojďme se tedy podívat, co zajímavého nás v tomto oboru čeká.

Start rakety Atlas V se sondou New Horizons

Start rakety Atlas V se sondou New Horizons
Zdroj: http://www.patrick.af.mil/

Příští loď Cygnus bude startovat ve čtvrtém kvartálu roku 2015 na raketě Atlas V, která je proslulá svou spolehlivostí. Díky síle nosné rakety a kapacitě kosmické lodi bude možné při tomto startu dopravit na stanici o 35% více nákladu, než se původně počítalo pro mise chystané na rok 2015.  Start na konec roku 2015 je již objednaný a firmy OSC a ULA navíc dohodly, že v případě potřeby je možné zajistit jeden start i pro rok 2016.

V polovině roku 2015 dorazí na kosmodrom MARS první exempláře nových pohonných jednotek pro modernizované rakety Antares. Technici je začnou testovat a budou zkoušet i jejich integraci na existující struktury nosiče. V prvním, druhém a čtvrtém kvartálu roku 2016 chce OSC uskutečnit tři lety modernizované rakety Antares. Díky silnějšímu nosiči bude možné naložit do útrob lodi o 20% více nákladu, což v souvislosti s použitím jedné rakety Atlas V znamená, že místo pěti plánovaných startů budou potřeba pouze čtyři.

Kosmodrom MARS podstoupil základní úklid po nehodě a nyní probíhají první opravy a rekonstrukce, které potrvají několik měsíců. Úplně hotovo bude na podzim 2015, přičemž opětovná certifikace startovní rampy a okolních systémů má skončit před koncem roku. OSC stále drží slovo a tvrdí, že tyto náklady nebude muset NASA hradit.

Zdroje informací:
http://www.parabolicarc.com
http://spaceflightnow.com

Zdroje obrázků:
http://elgondolkodtato.com/wp-content/uploads/2014/09/MAVEN_Mars_launch_NASA.jpg
http://www.patrick.af.mil/shared/media/photodb/photos/060123-F-0000S-001.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Cygnus poletí na Atlasu V”

 1. Amper napsal:

  RD-180 je sice luxusni motor ale vzhledem k tomu co Rusko v posledni dobe predvadi a prohlasuje to je jiste take slusny „generator neklidneho spani“ pro vsechny v ULA/NASA i americkych armadnich slozkach

 2. Milan Kudrhalt napsal:

  Takhle to vždycky dopadá, když si manažer-ekonom spočte, že když je na nějaký projekt vyčleněno X dotací, tak z nich zbyde nejvíc, když se použije technologie z dob začátků dobývání vesmíru. A je úplně jedno od koho.
  Všechna čest, Koroljov a ostatní dokázali za poněkud neadekvátních podmínek dostat maximum z toho, co měli k dispozici (s nožem na krku) a Američani by si od nich měli vzít příklad, některé jejich programy jsou opravdu předražené, a Kolumbus taky nedojel do Ameriky rovnou s galérama pro převoz stříbra. Ale teď už ty galéry potřebujeme.

  Proto je naprosto pozitivní správa o tom, že se společnost zaměří na vývoj nových pohonných jednotek.
  Což měli udělat rovnou od začátku.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Na druhou stranu firma OSC už dříve velmi úspěšně uplatňovala formu „recyklace“ starých technologií. A to nemyslím vůbec hanlivě. Třeba jejich raketa Minotaur C (dříve Taurus) byla de facto odvozená z vyřazovaných armádních raket Peacekeeper. Je škoda, že tahle raketa 2x ze čtyř startů selhala. Mohl to být nízkonákladový nosič.
   U rakety Antares se tato strategie ukázala v plné síle, ale bohužel ani zde neslavila firma úspěch. Motory AJ-26 (budované jako NK-33) jsou super stroje, jen se na nich bohužel podepsal zub času.

   • Milan Kudrhalt napsal:

    Těch motorů je škoda. Ale při úrovni obrábění v tehdejším SSSR… Ve chvíli, kdy SpaceX experimetnuje s 3d tiskem je to tak trochu ruská ruleta.

    Přitom zrovna SpaceX potřebuje konkurenci jako sůl. Zatím to vypadá spíš jako taková hračka jednoho miliardového vizionáře. Jestliže se ovšem té jejich rakety s návratovým prvním stupněm chopí Čína, tak to bude jak konkurence z hlediska finančních nákladů, tak i konkurence z hlediska národní hrdosti. Což tu bylo naposled při dobývání Měsíce. A když do toho začne šlapat i OSC, tak za deset let…
    No, buhví, co bude za deset let.

   • Racek napsal:

    Nemyslím si, že ty motory budou zrovna méně spolehlivé, jak ostatní tehle kategorie. Ostatně, Atlas 5, zminovaný jako velmi spolehlivý, používá, no, jistě, ruské motory.
    Antares musel přejít na jiné motory stejně, už se totiž nevyrábějí a v zásobách jich moc nebylo. Navíc, příčina výbuchu byla zřejmě v potrubí, prý nově vyrobeném kdesi na Ukrajině. Ale jak to bylo opravdu, se snad brzo dozvíme, ale ono je to už stejně jedno. Holt rakety ze šrotiště nejsou opravdu to pravé.

   • Dušan Majer Administrátor napsal:

    Pokud si dobře pamatuju, tak firma OSC koupila 26 těchto motorů NK-33 (Aj-26), takže na zásobování ISS by jim vystačily. O tom, že RD-180 na Atlasu je luxusní motor nemusíme diskutovat, to je jasná věc. 🙂
    Také se těším na konkrétní a hlavně kompletní výsledky vyšetřování.

  • Jaromír Urbanek napsal:

   No chlapci, zda se, ze jine vhodne motory nez ruske Amerika nema. Viz podpis kontraktu na RD 181:
   ВАШИНГТОН, 17 дек — РИА Новости. Американская космическая компания Orbital подтвердила факт заключения контракта с российским НПО „Энергомаш“ на закупку ракетных двигателей РД-181.

   „Мы подтверждаем статью Aviation week, двигатель РД-181 соответствует (нашим) временным и техническим требованиям, другие (рассматриваемые варианты двигателей) — нет“, — сообщила компания в своем Twitter.

   „Первые поставки новых двигателей РД-181 состоятся в середине 2015 года для первого полета ракеты Antares в начале 2016 года“, — сообщает Orbital. Ранее на прошлой неделе компания заявила, что запуск обновленной Antares состоится в первом квартале 2016 года. Официального заявления пресс службы корпорации пока не было, комментарием РИА Новости не располагает.

   По информации источника в Роскосмосе, сумма контракта близка к 1 миллиарду долларов, по которому российская сторона обязуется обеспечить поставку двигателей, летную подготовку, инсталляцию двигателя на ракету и проведение испытаний. Использование новых российских двигателей компанией Orbital ограниченно только гражданской сферой.

   Ракета-носитель Antares с космическим грузовиком Cygnus, который должен был доставить более двух тонн груза к МКС, взорвалась в конце октября в момент старта на космодроме Валлопс (штат Виргиния). Причины катастрофы официально объявлены не были, однако эксперты указывают на то, что авария могла быть вызвана проблемами в двигателе. Antares комплектуется двигателями AJ-26, сделанными на основе советских НК-33, законсервированных еще со времен незавершенной лунной пилотируемой программы.

   РИА Новости http://ria.ru/world/20141217/1038805337.html#ixzz3MAi9PUIy

 3. Radoslav Packa napsal:

  Koľko letov mali na pláne v roku 2015 a 2016 z AJ26 ? A čo sa nedostane na ISS podľa plánu?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.