sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

ANKETA: Jak hledáte na našem portálu starší články?

Logo kosmonautix.cz

Milí čtenáři, jednou za čas na našem blogu vydáme malý článek, jako je tento. Nečekejte žádné novinky z kosmonautiky, které Vám obvykle přinášíme. Dnes to bude naopak. Vy můžete pomoci nám. Díky Vám můžeme získat cennou zpětnou vazbu, jak se Vy, návštěvníci, cítíte na našem portálu a jakým způsobem jej využíváte. Ankety jsou pro nás velmi důležitým prostředkem vzájemné komunikace mezi uživateli a redakcí. V každém článku jako je tento, proto najdete nejen vyhlášení nové ankety, ale i rozbor výsledků předešlého průzkumu. Považujeme to za slušnost – za ukázku toho, že nám na Vašich hlasech záleží.

Dnes jsme spustili novou anketu, která by nám měla prozradit, jak čtenáři na našem článku hledají starší články. Znáte to jistě sami. Vzpomínáte si, že jste u nás četli nějaký zajímavý článek a chtěli byste si jej přečíst znovu – třeba kvůli dohledání informací. Je mnoho možností, jak se ke staršímu článku dostat. Nás by zajímalo, kterou z nich využíváte právě Vy. Na základě toho zjistíme, jak web funguje a jaké formy návštěvníci využívají.

Jednou z možností je využít externích služeb vyhledávačů. stačí zadat adresu našeho portálu, klíčová slova a vyhledávač vám ukáže odkazy na vybrané články. Jsou tu ale i další možnosti. Náš portál má na každé stránce vpravo nahoře vyhledávací políčko, do kterého můžete zadat svůj dotaz. Ke každému článku navíc přidáváme klíčová slova, která mají spojitost se článkem. Výpis těch nejpoužívanějších štítků najdete na každé stránce našeho portálu v pravém sloupci.

Možná používáte nějakou jinou možnost – pokud zvolíte tento hlas, poprosím Vás, abyste do komentáře pod tímto článkem napsali, o jakou konkrétní možnost se jedná. Poslední volnou, která v anketě je, ta, že jste zatím nikdy nepotřebovali hledat starší články. Všem, kdo v anketě zahlasují předem velmi děkujeme. jak už jsme psal, je to pro nás velmi cenná možnost, jak nahlédnout do chování uživatelů na našem blogu. Anketu jsme spustili dnes odpoledne a necháme ji v provozu do doby, než nasbírá minimálně 250 hlasů, aby měla nějakou vypovídací hodnotu.

Pojďme se nyní podívat, jak dopadla minulá anketa, jejíž otázka zněla: „Které dvě části portálu kosmonautix.cz máte nejraději?“ Dohromady hlasovalo 285 návštěvníků, přičemž každý mohl hlasovat pro dvě možnosti. Toho ale nevyužili všichni. Průměrně tedy každý hlasující udělil 1,529 hlasu.

Výsledky ankety: "Které dvě části portálu kosmonautix.cz máte nejraději?"
Výsledky ankety: „Které dvě části portálu kosmonautix.cz máte nejraději?“
Zdroj: Autor

Velmi potěšující je, že nejvíce hlasů získal náš blog, který považujeme za výstavní skříň celého našeho portálu. Hlasovalo pro něj 87% všech lidí, kteří se do ankety zapojili, což je mimořádný výsledek. Souboj o druhé místo byl velmi vyrovnaný. Nakonec zvítězily pořady na Streamu, tedy Dobývání vesmíru, Vesmírné výzvy a další – Noční obloha, Vesmírné dotazy a přednášky. Je potěšující vidět, že se nám podařilo vytvořit společnou komunitu, která není separovaná. Těší mne, že diváci, kteří sledují videa navštěvují i náš portál a obráceně – že čtenáři našeho blogu sledují naše videa. Pomyslný bronz si odnáší naše fórum, kterému udělilo hlas 28% hlasujících. Fórum, které de facto zahájilo celou historii portálu kosmonautix.cz.

Lehkým outsiderem byla (podle očekávání) subdoména s termíny přeletů Mezinárodní vesmírné stanice sídlící na adrese iss.kosmonautix.cz. Výsledek nás nepřekvapil, protože tato subdoména není příliš navštěvovaná, což je vzhledem k jejímu jednosměrnému zaměření poměrně pochopitelné. Zbývající 4 hlasy pak získala možnost, že se tu hlasujícímu nelíbí nic. Jelikož tento prázdný výkřik do tmy nebyl podpořen žádným komentářem, mailem, nebo něčím podobným, můžeme tyto hlasy považovat za bezpředmětné s nálepkou „hater“.

Přesto neusínáme na vavřínech. Pokud se Vám u nás něco nelíbí, napište nám to. O věcnou kritiku stojíme, protože ji považujeme za nezbytnou součást tvůrčího procesu. Pokud byste měli nějaké konstruktivní připomínky k článkům, neváhejte se ozvat – buďto v komentářích, nebo přímo autorům, jejichž mailové kontakty jsou uvedené v sekci Redakce.

Pokud si najdete pár sekund času a zahlasujete v naší anketě, budeme Vám vděční. Pomůžete nám lépe spravovat náš portál.

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Rubrika:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
18 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
slappy
9 let před

Ke starším článkům se dostávám z odkazů v článcích nových, což tímto oceňuji 🙂 Jediné starší články, které jsem cíleně hledal, byly seriály, k nimž se dá snadno dostat odkazem nahoře, že ano… 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpovědět  slappy

Díky za zpětnou vazbu!

Yuhů
9 let před

Chybí vám tam ve té anketě možnost „rád bych hledal, ale nejde mi to“.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpovědět  Yuhů

To je zvláštní. Co přesně Vám nejde?

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpovědět  Yuhů

A ještě jsme zapomněli na jednu skupinu návštěvníků (záměrně nepíšu čtenářů), kteří by určitě rádi v anketě měli možnost „Hledání určitě nestojí za nic, ale stejně jsem tu nikdy nic nechtěl hledat, natož najít“. 😀 Pokud chcete hlasovat pro tuto možnost, učiňte tak pod tímto komentářem. Hlasy samozřejmě započteme v příštím vyhodnocení.

Steve
Steve
9 let před

Dříve jsem použil přímo vyhledávač, když mě něco konkrétního zajímalo z letů do vesmíru, ten mě nakonec dostal až k vašemu webu Kosmonautix, o kterém jsem dříve ani nevěděl, ale velmi rychle jsem si ho oblíbil pro velmi hodnotné a zajímavé články, které jdou více do hloubky narozdíl od obecných zpravodajských webů. Takže váš web mám nyní v Záložkách a často hledám přímo z něj, buď v interním vyhledávači Najdi nebo ve Štítkách, které jsou velice praktické.

Velice se přimlouvám, abyste vedle čisté kosmonautiky i nadále zařazovali články o vesmíru, o nových teleskopech a dalších sondách a přístrojích ve vesmíru a co vlastně tyto přístroje a sondy zkoumají a jaké jsou poslední výsledky. Já domnívám, že i teleskop patří do kosmonautiky, taky byl vynesen raketou a má nějaké poslání, jako nedávno se teď mluvilo o mapovací sondě (jméno si teď nevzpomínám), která má za úkol zmapovat cca 1 miliardu hvězd (což je sice jen malý zlomek z naší galexie, ale přesto úctyhodné číslo) v našem nejbližším galaktickém okolí a sestavit poprvé v historií zpřesnění 3D galaktickou mapu. Jsou zde sondy, které zase zkoumají úplný střed naší galaxie, centrální černou díru ap. Tyhle informace mě velmi zajímají a věřím, že i ostatní. Těším se na teleskop Jamese Webba, který má nejhlouběji dosud zkoumat vesmír a měl by pomoci lépe pochopit jeho strukturu, podstatu a zákonitosti.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpovědět  Steve

Díky za informace i za pochvalu. Teleskopům se samozřejmě věnujeme. Třeba tady jsou články s tagem „Gaia“, což je ta družice, která mapuje miliardu hvězd v naší Galaxii – https://kosmonautix.cz/tag/gaia/.
Tady jsou naše články o Hubbleovu teleskopu: https://kosmonautix.cz/tag/hst/
Tady jsou články o teleskopu Jamese Webba: https://kosmonautix.cz/tag/jwst/
Zde jsou články o teleskopu Chandra: https://kosmonautix.cz/tag/chandra/

Jak je vidět, tak na teleskopy nezapomínáme. 😉 A i do budoucna se budeme snažit o nich informovat. Jenom je problém, že z nich nejsou informace uvolňovány tak často.

Steve
Steve
9 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Děkuji pane Majer za odkazy.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpovědět  Steve

Není zač, rádo se stalo.

Michael Voplatka
9 let před
Odpovědět  Steve

Když Vás zajímají ty teleskopy, ještě si dovolím přidat odkazy na ty evropské – Hershel, PlanckNewton.

Petr Dolejsi
Petr Dolejsi
9 let před

diky za odkaz na subdomenu http://iss.kosmonautix.cz/ o ktere jsem vubec nevedel – mozna nejsem sam a mozna proto neni tak navstevovana
Dovoluji si zaroven upozornit, ze v odkazu v clanku mate chybu.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpovědět  Petr Dolejsi

Rádo se stalo a děkuji za upozornění – opraveno.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpovědět  Petr Dolejsi

Upozornit na všechny části portálu včetně iss.kosmonautix.cz bylo jedním z cílů ankety.

Pedro
Pedro
9 let před

Řekl bych sám za sebe, že používám jak odkazy pod článkem, tak i štítky, nebo jdu do cíleně kategorie. Takový mix odpovědí.

Díky za vše a přeji i nadále tolik elánu a chuti jako dosud.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpovědět  Pedro

Díky za informaci i za přání. Budeme se snažit. 😉

tomasa
tomasa
9 let před

Kedze v ankete mozem vybrat len jednu moznost napisem to radsej aj tu.
Ja pouzivam prevazne tieto tri moznosti: 1.Interním políčkem Hledat, 2.Pomocí štítků s klíčovými slovy, 3. odkazy pod clankami alebo v clanku, 4. kategorie.

Musim vas pochvalit v poslednej dobe sa vyhladavanie velmi zlepsilo a to ako aj rychlo reagujete na aktualne udalosti.

Ak by som mohol navrhnut casto sa mi stane ze chcem zisti nejake technicke informacie o technike (rakety, motory, kozmodromy …) nebolo by dobre to vsetko dat do jednej kategorie „Technika“ alebo nieco take. Priklad seria clankov „Kozmická Strojovňa“ sa asi nehodi do Technologicke novinky. Niekde kde to je vsetko pekne pokope.

Dakujem ze robite tento web uz to chodim skoro kazdy den.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpovědět  tomasa

Děkujeme za velmi podrobný rozbor. Ceníme si toho.
Ohledně Vašeho tipu – popřemýšlíme o tom. Prostor menu není nafukovací. Zvážíme to.

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
9 let před
Odpovědět  tomasa

Velmi dobrý nápad s tou kategorizací kosmické techniky. Díky. Taky už nás to napadlo, ale zároveň si uvědomujeme, jaký rozsah prací se za tím skrývá. Pokud byste nechtěl čekat, až se zde dostaneme k realizaci, doporučím vám zdroj, který už danou tématiku léta a velmi kvalitně zpracovává : http://mek.kosmo.cz/

https://kosmonautix.cz/2014/11/25/anketa-jak-hledate-na-nasem-portalu-starsi-clanky/