Startu nové posádky k ISS se dočkáme už za týden. Toto období před startem je časem pro mnohé přípravy organismu kosmonautů na stav beztíže a závěrečné testy jejich skafandrů Sokol. A právě o těchto ruských skafandrech, které se používají během startu a přistání lodě Sojuz, bude pojednávat dnešní krátký článek. Konkrétně se zaměříme na jeho oblékání. Pomocí fotografií a doprovodného popisu vám italská astronautka Samantha Cristoforetti krok za krokem popíše, jak se takový skafandr obléká. Není to totiž úplně jednoduchá záležitost.
Pondělí 17. února 2014
„Mnohokrát mi byla položena otázka, jak se obléká Sokol. Pochopitelně, když vidíte všechny ty zipy, není úplně zřejmé, kde je vlastně vstup. Takže tady to je: fotografický návod krok za krokem na oblékání skafandru. V popisku pod každým obrázkem naleznete vysvětlení.“
Zdroj informací:
https://plus.google.com/
Zdroj obrázků:
https://plus.google.com/
Je někde detailní popis skafandru sokol ideálně v češtině?
Zajímalo by mě před čím vším dokáže ochránit.
Skafandr slouží pro start a přistání v Sojuzu. Není určen pro výstupy do volného kosmu. Sokol slouží především jako ochrana při možné dekompresi lodi (úniku vnitřní atmosféry). V takové situaci se nafoukne a poskytne tělu kosmonauta ochranu před vakuem. Od skafandrů pro výstupy do volného prostoru se tedy liší tím, že je mnohem menší, tudíž lehčí, jednodušší a má méně ochranných vrstev. Nechrání tedy například před kosmickým zářením nebo mikrometeority. Na žádný obrázek s českým popisem skafandru si momentálně nevzpomínám. Ale když na internetu budete hledat výraz „Sokol space suit“ určitě najdete mnoho odkazů.
Ale pro nouzové výstupy se může Sokol použít, nebo i v tom film Gravity kecal? 🙂
V této souvislosti si vybavuji jakýsi starý sovětský film o kosmonautech, který jsem viděl ještě jako dítě, ve kterém také přecházeli z jednoho Sojuzu do druhého v těchto skafandrech…
To by musela být totální nouze, nebo spíše zoufalství. Sokol nemá ochranu proti mikrometeorům, žádnou ochranu zraku, pro jakoukoli větší fyzickou aktivitu, kterou výstup do prostoru rozhodně je, nedostatečné chlazení (je použit pouze vzduch) a žádný autonomní systém udržení životních podmínek. Nemá zdvojené konektory, které by umožnily přepojení na další systém v podmínkách vakua. Ten film, „Návrat z kosmu“, je chvílemi hodně odvážný.
To, co předváděla Sandra Bullock v Gravity, je podle mého názoru nesmysl. Sokol je opravdu koncipovaný jako záchranný prostředek při dehermetizaci lodi, nic více.
Díky moc za vysvětlení a za připomenutí názvu toho filmu 🙂 Skafandry mě vždycky fascinovali, je to úžasné technické dílo, které musí spolehlivě pracovat v extrémních podmínkách. Proto bych byl vděčný, kdyby se někdy na kosmonautix objevil také článek věnovaný tomuto oboru, nebo alespoň nějaké zajímavé odkazy na weby které se skafandry kosmických mocností zabývají.
Ruský skafandr ve filmu Gravity ale není normální Sokol. Je to jakýsi zřejmě nereálný hybrid s tělem ze Sokolu a oddělitelnou přílbou ze skafandru Orlan – proto vypadá alespoň částečně jako vhodný pro výstup do volného prostoru. Už si nepamatuji, jak byla řešena ventilace, tuším hadicí…
http://whirledaffairs.com/wp-content/uploads/2013/11/gravity-movie-review-sandra-bullock-suit1.jpg
http://www.spiegel.de/fotostrecke/photo-gallery-gravity-and-real-space-travel-fotostrecke-102902.html
To máte pravdu. Netuším ale, jakým způsobem to souvisí s tímto článkem. Pokud ale mohu trochu prozradit, v budoucnu na našem portálu vyjde rozsáhlý článek o filmu Gravitace, který Samantha Cristoforetti podrobně rozebere. Možná se dostane i na skafandr 😉
Dovolil jsem di přeložit jednu infografiku.
http://i.imgur.com/B41EX3a.gif
Bohužel, nikde jsem nenašel to to co zajímá nejvíce – jak konkrétně je vlastně kosmonaut uvnitř oddělený od případného vakua. Kdyby mi to někdo uměl jednoduše vysvětlit, byl bych rád. Nejde mi prostě do hlavy, kam se poděla ta vnitřní membrána, kterou si Saamantha na jednom snímku omotává gumičkou a na dalším už nikde nejde vidět + jak tenhle systém v případě nouze udrží tlak?
Děkuji za infografiku.
Kosmonaut je oddělený samotným skafandrem, který je naprosto vzduchotěsný a neprodyšný. Membrána, která se uzavírá gumičkami slouží k neprodyšnému uzavření „vstupu“ do skafandru. Zipy přeci jen nijak netěsní. Membrána je tedy napojená na skafandr po obvodu jeho otvoru a po jejím poskládání je skafandr uzavřen (je-li uzavřeno také hledí helmy). Na fotkách výše to jde krásně vidět (zejména na fotce „Potom provléknete ruce skrz rukávy.“ a dalších dvou následujících). Membrána se pak jednoduše schová pod vnější vrstvu skafandru, která se uzavře zipem. Doufám, že je můj popis trochu srozumitelný.
Takže skafandr si udrží tlak, jen tím, že ona membrána je poskládaná? Čekal jsem nějaký složitý mechanismus na vzduchotěsné uzavření, nenapadlo mě že to jde i takhle 😀 Ale furt přemýšlím, jestli když se skafandr ve vakuu „nafoukne“ tak jestli to nerozmotá tu membránu.
Očividně nerozmotá, když jim to funguje 🙂 Myslím si, že tam hraje roli vnější vrstva skafandru, která udrží tlak vzduchu uvnitř, který na poskládanou membránu tlačí, a tak se membrána má do čeho opřít a nerozmotá se. To je ale jen můj osobní názor.
Podle popisu na viky sem pochopil že nechrání proti požáru.To my přijde jako poněkud krátkozraké, chrání proti nehodě kterou už sověti zažily ale neposkytuje ochranu proti jiným ohrožením konkretně mě teď napadá požár.
Ba naopak! Chrání. Je to ale nepřímá ochrana. Požár v Sojuzu se řeší úplně „jednoduše“ – z lodi se vypustí vzduch a díky nedostatku kyslíku jakýkoli požár uhasne. V ten moment je však potřeba mít právě skafandr, aby vás namísto požáru nezabilo vakuum. Zrovna o požáru v Sojuzu a jeho řešení byl dodatek k prvnímu dílu Deníku astronautky z minulého týdne.
Že by sourozenec od Superrapita? Tolik hrubek v pár větách…
Ještě mi tam chyběla zmínka o tom, „jak to dělaj kosmonauti?“ Mají ve skafandru pleny?
Ano, pleny v Sokolech KV-2 používány jsou. Ale není to až tak úplně třeba, ti drsnější Rusové před startem praktikují (nebo alespoň v minulosti aplikovali) klystýr a po navedení na orbit se zprovozňuje toaleta v orbitální sekci. Navíc k příletu na stanici při nynějších procedurách zbývá pouze 6 hodin. To už se při troše úsilí vydržet dá.