Působivý časosběr z oddělení lodi Cygnus

Tento článek je prvním „krátkým“ článkem v historii našeho portálu. Jak jsme již avizovali – i nadále bude každý den vycházet jeden dlouhý článek (jako doposud) a kromě toho se během dne čas od času objeví článek krátký. Dnes se budete moci kochat krásným videem, které 15. srpna pořídil německý astronaut Alexander Gerst na palubě ISS. Metodou časosběrného snímání zachytil oddělení soukromé zásobovací lodi Cygnus od stanice. Celá několikahodinová operace se tak rázem smrskla na pár desítek sekund.

Zdroje informací:
https://www.youtube.com/

Zdroje obrázků:
https://www.youtube.com/watch?v=-dtOS-oavGg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Působivý časosběr z oddělení lodi Cygnus”

 1. Radim Redakce napsal:

  Zaujala mě dráha Cygnusu po odpoutání – nejdřív dopředu před stanici a pak nahoru nad ní. Podle logiky orbitálních manévrů by to znamenalo, že nejdřive Cygnus brzdí aby se na nižší dráze dostal dopředu před stanici a pak zrychlí aby se dostal na vyšší dráhu a postupně za ISS. A odtud, asi až jej ISS „předjede“, teprve zahájil závěrečný sestup do atmosféry.

  Chápu to správně? Pokud ano, proč nebrzdí až do sestupné rychlosti hned po odpoutání? Tedy až po odmanevrování od stanice. Tryska brzdícího motoru by přece směřovala od ISS.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   To je velmi zajímavý postřeh. Přiznám se, že jsem si toho nevšiml, ale možná to souvisí s nějakými předpisy v jakém kursu musí loď opouštět prostor u ISS. Ale jistý si nejsem.

   • Tomáš Kohout Redakce napsal:

    Nesouviselo to s tím, že byl Cygnus naveden do atmosféry tak, aby posádka ISS mohla natočit jeho vstup do atmosféry? Pokud by ISS „nepředjel“, tak by jeho vstup proběhl daleko od očí jeho pozorovatelů.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.