Nejsilnější raketa současnosti čeká na Orion

Saturn V je už dávno jen vzpomínkou, raketoplány dolétaly, takže titul nejsilnější rakety současnosti patří americké raketě Delta IV Heavy. Starty tohoto těžkotonážníka nejsou příliš časté – většinou startuje jednou do roka. Ostatně není se co divit – cena za start atakuje půl miliardy dolarů. Nicméně pro některé náklady není možné použít slabší nosič – jedním takovým nákladem je i první exemplář nové americké lodi Orion, která se již zanedlouho – letos v prosinci vydá na svůj první let. Raketa Delta IV Heavy pro tuto misi je již téměř dokončená.

Výroba raketových stupňů začala ve městě Decatur v americkém státě Alabama zhruba 20 kilometrů od Huntsville. Zde stojí výrobní hala společnosti United Launch Alliance, která zajišťuje produkci raket Delta IV a Atlas V. Do jejich dokončení je technici naložili na loď, která přes Mexický záliv doplula až k přístavu u floridského kosmodromu.

Tři základní raketové bloky pro první stupeň rakety Delta IV Heavy.

Tři základní raketové bloky pro první stupeň rakety Delta IV Heavy.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Prvním krokem na Floridě bylo spojení dvou prvních stupňů běžné rakety Delta IV. K tomu došlo už během června. Technici provedli tuto operaci v hale Horizontal Integration Facility (HIF), která leží v těsné blízkosti startovního komplexu 37, odkud se nosič v prosinci vznese k obloze.

Ke dvojici těchto stupňů se na začátku září připojil ještě třetí exemplář, čímž vznikl charakteristický tvar Delty IV Heavy – tři navzájem spojené raketové stupně, které běžně fungují samostatně při startech raket Delta IV. Tentokrát ale jejich trojitý svazek tvoří jeden velký první stupeň.

Samotné spojení raketových stupňů není snadné na výšku měří 40 metrů a v průměru mají 5 metrů – jejich raketové motory RS-68 spalující kapalný kyslík a kapalný vodík intenzivně působí na celou konstrukci během startu. Je tedy potřeba důkladně spojit oba boční urychlovací bloky s centrálním. Vše se pro větší bezpečnost provádí v horizontální poloze.

Dokončený první stupeň

Dokončený první stupeň
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Technici ale museli kromě prvního, řešit i stupeň druhý – ten po příjezdu na Floridu zamířil do haly Delta Operations Center a 29. srpna pak do výše zmíněné haly HIF.  Tady se v prví polovině září připojil k již dokončenému prvnímu stupni. Druhý stupeň rakety Delta IV Heavy měří na délku 14 metrů a jeho průměr je také 5 metrů.Používá jeden motor RL-10-B2, který také spaluje směs kapalného vodíku s kyslíkem.

Druhý stupeň v hale Delta Operations Center

Druhý stupeň v hale Delta Operations Center
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Za zmínku stojí, že stejný horní stupeň, který poletí na Deltě IV Heavy se použije také pro první dva lety nové americké supertěžké rakety SLS, která po Deltě převezme titul nejsilnější raketa současného světa.

Sestavování rakety Delta IV Heavy zatím běží přesně podle plánu a technici nemuseli řešit žádný výrazný problém. „Všechny práce pokračují vstříc prosincovému startu,“ prohlásila Merri Anne Stowe, která zodpovídá za integraci nosných raket pro NASA. Dalším krokem bude příprava prvního kola testů téměř zkompletované rakety. Bude se zjišťovat, zda všechny palubní systémy pracují tak, jak mají.

Po dokončení zkoušek se raketa vydá na odpalovací rampu. K přesunu by mělo dojít 29. září. Tady ji technici o den později pomocí speciálního podstavce vztyčí do vertikální polohy. Po sérii nezbytných testů přijede k rampě i připravená a plně natankovaná loď Orion. Technici ji pomocí jeřábu vytáhnou nahoru a připojí k hornímu stupni rakety. Ale to je zatím ještě daleko. Nicméně můžete se spolehnout, že Vás o všech dalších pokrocích budeme na našem portálu informovat.

Usazování druhého stupně k prvnímu

Usazování druhého stupně k prvnímu
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://www.spaceref.com/
http://www.kosmo.cz/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/ksc-2014-3688_0.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/2014-2559a.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/ksc-2014-3681.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/2014-3157b.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/2014-3904.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Nejsilnější raketa současnosti čeká na Orion”

  1. Honza napsal:

    Neodpustím si rejpnutí. Delta IV Hevy je v současnosti raketa s nejvyšší nosností na LEO.

    Nejsilnější aspoň co se týče tahu prvního stupně je díky boosterům na pevné palivo Ariane 5.

    Každopádně díky za článek.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.