sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Teleskop Swift zachytil Siding Spring na cestě k Marsu

Swift http://swift.gsfc.nasa.gov/

Koncem května se na kometu C/2013 A1 Siding Spring zaměřil detektor Swift. Ta proletí v druhé půli roku kolem planety Mars a dostává se proto stále častěji do hledáčku astronomů. Swift snímkoval v ultrafialové oblasti a pomohl astronomům prokázat k jak překotnému úniku vody z jádra dochází. Tím je možné zároveň lépe odhadnout její velikost.

„Siding Spring proniká hlouběji do naší sluneční soustavy poprvé, bude tedy hodně zajímavé sledovat, co s ní udělá zahřívání slunečním zářením“, vysvětluje astronom Dennis Bodewits z University of Maryland College Park (UMCP).“Tato pozorování jsou součástí dvouletého pozorovacího programu, což je dostatečně dlouhá doba na to, abychom mohli pozorovat spoustu zajímavých detailů.“

Pevné jádro komety obsahuje prvotní a nemetamorfovaný materiál ze kterého se tvořila naše sluneční soustava. jeho uvolňování z povrchu (sublimace) intenzivním slunečním zářením umožňuje vědcům stát se kosmickými archeology. Až se kometa přiblíží na vzdálenost 2,5 AU ke Slunci, její povrch se zahřeje natolik, že voda bude jedním z hlavních složek plynů, jenž se budou uvolňovat na různých místech povrchu s rozdílnou intenzitou.

Kompozitní snímek C/2013 A1 (Siding Spring) palubním detektorem UVOT pořízený mezi 27. a 29. květnem 2014. Odražené slunečnísvětlo na prachových částicích komety je kolorováno do žluté, UV fotony (vyzařované molekulami hydroxylu) do fialové barvy. kredit: NASA/Swift/D. Bodewits (UMD), DSS
Kompozitní snímek C/2013 A1 (Siding Spring) palubním detektorem UVOT pořízený mezi 27. a 29. květnem 2014. Odražené slunečnísvětlo na prachových částicích komety je kolorováno do žluté, UV fotony (vyzařované molekulami hydroxylu) do fialové barvy.
kredit: NASA/Swift/D. Bodewits (UMD), DSS

Swiftův palubní detektor Ultraviolet/Optical Telescope (UVOT) zachytil řadu snímků mezi 27. a 29. květnem, kdy se C/2013 A1 promítala do dlouhého souhvězdí Eridanus na jižní obloze. V té době se nacházela 2,46AU (368 milionů km) od Slunce. I když zařízení UVOT nemůže přímo detekovat vodní molekuly, je schopen zachytit fotony vyzářené povrchem, když ultrafialové sluneční záření naruší vazby molekul vody.

„Z výsledků našich pozorování jsme vypočítali, že v době, kdy jsme kometu sledovali, se z ní uvolňovaly dvě miliardy miliard miliard vodních molekul, to se rovná necelým padesáti litrům vody za sekundu“, vysvětluje Tony Farnham z vědeckého týmu UMCP. „Takovým tempem by kometa naplnila sportovní plavecký bazén za 14 hodin. Zní to sice velmi expresivně, ale jde o nevelké uvolňování vody ve srovnání s jinými kometami, které Swift pozoroval v minulosti.“

Zde může být zajímavé srovnat míru sublimace Siding Spring s další kometou, která bude bezesporu letos tou nejsledovanější – 67P Čurjumov-Gerasimenko, ke které se blíží sonda Rosetta s landerem Philae. V pondělí 30. června publikovala agentura ESA výsledky posledních měření palubním detektorem MIRO (Microwave Instrument for Rosetta Orbiter) z počátku června, kdy sondu a kometu dělila vzdálenost 350 000 km. Sonda Rosetta zjistila, že množství vody uvolňující se z jádra komety 67P je ekvivalentní dvěma sklenicím vody za vteřinu (asi 400 ml). Tímto tempem by naplnila výše zmiňovaný plavecký bazén zhruba za sto dní. V porovnání se Siding Spring jde o zanedbatelné množství.

Snímek detektoru Wide Field Camera 3 Hubbleova teleskopu z 11. března letošního roku Image Credit: NASA, ESA, and J.-Y. Li (Planetary Science Institute)
Snímek detektoru Wide Field Camera 3 Hubbleova teleskopu z 11. března letošního roku
Image Credit: NASA, ESA, and J.-Y. Li (Planetary Science Institute)

Prozatimní odhady posledních pozorování naznačují, že velikost ledového jádra se pohybuje kolem sedmiset metrů, což je spodní odhad předchozích pozorování jinými kosmickými a pozemními teleskopy. Nejblíže k planetě Mars se dostane C/2013 A1 19. září letošního roku a to na vzdálenost 138 000 km, tak blízko, že bude docházet k interakcím mezi částicemi komy a atmosférou planety. Pro srovnání: největší přiblížení komety k Zemi bylo zaznamenáno v případě dnes již neaktivní komety Lexell 1 července 1970. Vzdálenost činila 2,3 milionu kilometrů, celý šestinásobek vzdálenosti Země-Měsíc. Siding Spring se dostane k rudé planetě na jednu šestnáctinu této vzdálenosti. Podle posledních vyjádření vědců by nemělo dojít k ohrožení marsovských umělých satelitů na oběžné dráze ani roverů na povrchu. Sondy budou sice v dočasném bezpečnostním režimu, budou ale přesto pořizovat snímky, protože taková příležitost se nebude jen tak opakovat.

Pozorování Hubbleova teleskopu z března letošního roku:

Zdroj informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroj obrázků:
http://swift.gsfc.nasa.gov/inc/img/Swift.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/c2013a1_v_uw1_2.46au_2.46au_labels.jpg
http://mars.nasa.gov/images/14-090-hubble-comet_0-br2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.