sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Ukrajinská krize ohrožuje nové vojenské satelity USA

Ukrajinská krize, která už několik měsíců stále narůstá, se dotýká už i kosmického průmyslu. Zatímco prohlášení ruského vicepremiéra Dmitrije Rogozina z minulého týdne, kde vzkázal Američanům, ať si své astronauty vozí na ISS třeba trampolínou, je do značné míry jen silácké prohlášení politika a tudíž jako takové nemá takřka žádný význam, úspěšná žaloba, kterou podala společnost SpaceX na společnost United Launch Alliance (ULA), která je jediným dopravcem amerických špionážních satelitů, už významná je. O jakou žalobu jde, proč ji podala SpaceX a jak Rogozinovo prohlášení souvisí s americkými špionážními satelity, to se pokusíme objasnit v článku.

Nejdříve si je však potřeba ujasnit několik věcí. Předně tu, že společnost ULA je skutečně v současnosti výhradním a jediným dopravcem vojenských satelitů s nejvyšším stupněm utajení pro americké ministerstvo obrany. Tato společnost provozuje jak rodinu raket Delta, tak i raket Atlas. A právě zejména rakety Atlas 3 a Atlas 5, které létají s motory RD-180, stojí na pozadí této žaloby.

RD-180
RD-180
Zdroj: http://danielmarin.naukas.com/

Motory RD-180 ruské provenience jsou totiž motory, které využívají výše zmíněné Atlasy. ULA má smlouvu s ruskou společností Energomaš, která tyto motory vyrábí a má každoročně dodat až šest těchto motorů do USA. A to byl hlavní důvod žaloby, kterou podala SpaceX. Elon Musk, ředitel SpaceX, se totiž domníval, že pokračováním tohoto obchodu jsou narušovány sankce, které USA uvalilo na Rusko poté, co anektovalo Krym a dále vojensky operuje na území Ukrajiny. Soud v minulém týdnu této žalobě dal za pravdu a ULA bude muset zastavit dodávku dalších motorů z Ruska.

Proč vznikla taková situace? A proč zrovna SpaceX takto torpéduje americký vojenský průmysl? Mohlo by se zdát, že záměrem bylo poškodit USA a znevýhodnit je vůči Rusku, protože nebude moct vyslat další špionážní družce, které hlídají třeba právě i to, co se aktuálně děje na hranicích Ruska a Ukrajiny. K tomu, abychom to pochopili, se podíváme na dění několika posledních měsíců.

Elon Musk
Elon Musk
Zdroj: http://static3.businessinsider.com/

Asi před více jak půl rokem se poprvé na veřejnost dostala debata, kde Elon Musk kritizoval monopol společnosti ULA na vynášení amerických špionážních družic. Bylo to poté, co vylepšená raketa Falcon 9v1.1 poprvé úspěšně vynesla satelit na geostacionární oběžnou dráhu a společnost SpaceX se tak zařadila mezi nemnoho společností a agentur, které jsou schopny vynést satelit na tuto z vojenského i komerčního hlediska velice preferovanou oběžnou dráhu. Asi nemusíme připomínat, že peníze, které proudí ve vojenském průmyslu, jsou velice lákavé a je jich opravdu hodně. Proto se nelze divit, že SpaceX chce také získat část těchto financí. Navíc, jak tvrdí Elon Musk, dlouhodobé monopolní postavení společnosti ULA vede k tomu, že družice vynáší draho a neefektivně, zatímco jeho společnost by je mohla vynášet znatelně levnějí a navíc by tyto peníze ještě byly zužitkovány pro vývoj nových technologií a podporu hospodářské soutěže v tomto odvětví. Mezitím se na toto téma rozhořela debata i v americkém kongresu, kde mnozí politici poukazují na to, že závislost na ruských motorech u tak citlivých zakázek, jako je vynášení špionážních satelitů je špatná a bylo by lepší, kdyby se podpořil vývoj nového ryze amerického motoru, který by byl využíván u raket Atlas, a nebo se dovolilo právě SpaceX soutěžit o tyto vojenské zakázky. Mezitím zástupci ULA poukazovali na to, že Falcon 9 není dostatečně ozkoušený nosič proto, aby dopravoval na orbitu tak cenný náklad, jako je vojenská špionážní družice. Elon Musk reagoval, že Falcon to zvládne. Zároveň hned doplnil, že nechápe, proč by neměly v rámci dopravy vojenských družic na orbitu panovat otevřené soutěžní podmínky, tak, aby bylo možno nastolit konkurenční prostředí a v důsledku šetřit peníze amerických daňových poplatníků.

Celá tato debata, která byla živá právě i na půdě kongresu, vyvrcholila žalobou, jež zastavila dodávku motorů RD-180. Faktem však zůstává, že ULA má k dispozici ještě dostatek motorů k uskutečnění dalších několika startů.

Sídlo společnosti United Launch Aliance
Sídlo společnosti United Launch Aliance
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Ale vraťme se k Dmitriji Rogozinovi a jeho prohlášení o dovážení amerických astronautů na ISS pomocí trampolíny. Konkrétně jeho se totiž žaloba týká. SpaceX jí podala s odůvodněním, že právě závod Energomaš je pod vedením zmíněného ruského vicepremiéra, jenž je na seznamu těch, na které dopadly hned jedny z prvních cílených sankcí. Což soud uznal jako právě jeden z hlavních důvodů pádnosti žaloby.

A právě Rogozin na to reagoval na svém twitteru, že je směšná ta představa, že by peníze plynoucí do Energomaše šly do jeho soukromých fondů. O hodinu později pak ještě dodal to citované prohlášení o trampolíně dopravující astronauty na ISS.

Zástupci společnosti ULA zase po nařízení soudu pozastavit dodávku motorů RD-180 deklarovali, že budou rozhodnutí respektovat, ale určitě se ještě odvolají. Zároveň považují za nesmysl, že by dodávání motorů z Ruska, respektive jeho zastavení, mohlo nějak ovlivnit to, co se děje na Ukrajině. Zároveň také dodali, že ULA má dostatek motorů RD-180 na objednané mise na příští dva roky. Společně s tím se začala rozvíjet i debata o skutečné ceně jednoho startu rakety Falcon a zda Elon Musk neoperuje s příliš podhodnocenými čísly, což by ve výsledku mohlo znamenat, že ušetřené náklady by v budoucnu nemusely být tak citelné.

Jak vidíte, celá situace kolem vynášení amerických špionážních družic je zamotaná a málo přehledná. Uvidíme, kam se bude posouvat a jistě ani u nás na Kosmonautixu nezůstanete ochuzeni o aktuální dění v tomto tématu.

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://www.washingtonpost.com/

Zdroje obrázků:
http://media.defenceindustrydaily.com/images/SPAC_EELV_Atlas-V_Launches_AEHF-1_lg.jpg
http://danielmarin.naukas.com/files/2014/05/rd-180_large.jpg
http://static3.businessinsider.com/image/5279325769bedd7c3a41ccc2/16-genius-quotes-from-eccentric-billionaire-elon-musk.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c3/United_Launch_Alliance_headquarters.JPG

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Josef
Josef
11 let před

Fajn článek, ale je tam dost pravopisných chyb. Chtělo by to korektora:-)

Tomáš Kohout
Tomáš Kohout
11 let před
Odpověď  Josef

Opraveno. Pravopisná chyba tam byla pouze jedna a to velmi drobná. Spíše se jednalo o překlepy. Bohužel se to stává.
Mně se to u vlastních článků stává také. Mozek totiž má zafixovaná správná slova a pokud si článek neprohlížíte s časovým odstupem, tento druh chyb odhalíte velmi špatně. Jeden z autorů blogu to trefně nazval „provozní slepotou“.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.