sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Další posílení systému GPS

Raketa Delta IV by měla v tomto týdnu vynést na oběžnou dráhu další družici navigačního systému GPS. Konkrétně se jedná o šestou družici z vylepšené série IIF, která se má stát páteří navigačního systému v příštích letech. Satelit má za sebou finální výstupní kontrolu a pokud bude počasí příznivé, odstartuje z floridského mysu Canaveral na cestu do vesmíru v pátek 16. května.

Meteorologové zatím předvídají dobré počasí – pravděpodobnost vhodných podmínek je momentálně 70%. Zbytek si meteorologové nechávají v záloze – od Baham by se mohla přiblížit tropická vlna a z jihovýchodu USA zase může zahrozit frontální systém. Pokud by k odkladu došlo, tak i za 24 hodin by měly být podmínky na 70% vhodné.  Startovní okno trvá 18 minut a otevírá se ve 2:08 ráno našeho času.

Grafika k aktuálnímu startu.
Grafika k aktuálnímu startu.
Zdroj: http://www.ulalaunch.com/

Raketa Delta IV ve střední konfiguraci Medium+ (4,2) vynese svůj náklad na kruhovou oběžnou dráhu ve výšce 20 459 km skloněnou vůči rovníku o 55°. Od startu do uvolnění satelitu od horního stupně uplyne zhruba tři a čtvrt hodiny. Po dosažení oběžné dráhy bude na satelit čekat několik týdnů trvající série zkoušek a přesun na správné místo v celé síti navigačních družic.

Pojďme si ale říct pár slov o vynášené družici. Systém GPS funguje už od roku 1978. Družice jednak nemohou pracovat na oběžné dráze donekonečna a navíc i vinou technického pokroku zastarávají. Objevují se stále výkonnější družice, které postupně nahrazují své starší kolegyně. Vůbec první série družic nesla označení Blok I (1978–1985). Následoval Blok II (1989–1990) a z něj byly odvozeny všechny další bloky – IIA (1990–1996), IIR (1997–2004), IIR-M (2005–2009) a konečně IIF, který začal fungovat v roce 2010. V dalších letech by se měly do vesmíru dostat nové vylepšené typy – Blok IIIA, IIIB a IIIC.

Aktuálně vynášený satelit patří do bloku  IIF, který má celkem tvořit dvanáct družic. Jelikož je tento satelit šestým letovým exemplářem této série, patří mu označení IIF-6. Stejně jako ostatní družice z bloku IIF jej vyrobila společnost Boeing. Základem je konstrukce AS-4000, ke které se připojí solární panely, elektronika a přístroje, takže finální satelit váží 1 630 kg. Se složenými solárními panely má tvar kvádru o rozměrech 249 x 203 x 224 centimetrů.

Navigační satelit GPS IIF-6
Navigační satelit GPS IIF-6
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

Solární panely mají výkon 1 900 Wattů a energie z nich získaná se ukládá do nikl-vodíkových akumulátorů. Ty přijdou ke slovu když družice vstoupí do zemského stínu. Satelit je stabilizovaný ve třech osách tak, aby stále mířil pracovní plochou k Zemi. K drobným korekcím oběžné dráhy slouží 16 malých tryskových motorů na hydrazin. Konkrétně se jedná o 12 trysek s tahem 4,5 N a o 4 trysky s tahem 22,2 N. Pro korekce dráhy je na palubě připraveno 145 kilogramů paliva.

Srdcem celé družice je dvojice superpřesných rubidiových hodin, které doplňují jedny hodiny cesiové. Díky nim pracuje družice s naprosto přesným časem, který je pro správnou funkci navigačního systému naprosto klíčový. Signály z družic bloku IIF dosahují dvojnásobné přesnosti oproti předchozím verzím. Kromě toho tato série poskytuje i možnost kódovaných signálů, které může využívat například armáda. Družice IIF-6 by měla na oběžné dráze fungovat po dobu 12 let a má nahradit dosluhující satelit z bloku IIA.

Zdroje informací:
http://www.spaceflight101.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.spaceflightnow.com/delta/d365/ula/04.jpg
http://www.ulalaunch.com/uploads/images/GPSIIF6_Sticker.jpg
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/180566_orig.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
https://kosmonautix.cz/2014/05/14/dalsi-posileni-systemu-gps/