Kosmotýdeník 80. díl (24.3. – 30.3.2014)

K nedělnímu poledni už patří kosmotýdeník a není třeba pochybovat o tom, že tento týden by tomu bylo jinak. Dnešní kosmotýdeník shrnuje tři důležité zprávy a přidává i několik dalších menších zpráv navrch. Tento týden se nesl v pozorování letu Sojuzu TMA-12M, který během svého příletu k ISS se o dva dny opozdil. Podíváme se i na první oficiální video z testu druhého exempláře zařízení Grasshopper a velké zprávy uzavřeme na Marsu u vozítka Opportunity. Během tohoto týden se však ještě objevilo několik dalších zajímavých informací, které si shrneme na konci kosmotýdeníku. Přeji příjemné čtení a užijte si neděli. A nezapomeňte, že se dnes změnil čas o hodinu dopředu.

ISS v plné sestavě, i přes potíže

Sojuz odstartoval

Sojuz odstartoval
Zdroj: http://l.yimg.com/

26. března odstartovala z kosmodromu Bajkonur kosmická loď Sojuz TMA-12M, která na své palubě nesla druhou polovinu 39. dlouhodobé expedice, jmenovitě Rus Alexandr Skvorcov, Rus  Oleg Artěmjev a Američan Steven Swanson. Raketa Sojuz zapálila své motory přesně dle plánu ve 22:15 SEČ a vyrazila vstříc stanici. V plánu bylo, že za přibližně šest hodin, někdy kolem půl páté ráno se měla spojit s ISS. Avšak let se nevyvíjel dle plánu. Raketa Sojuz totiž loď poslala na vyšší orbitu, než měla a to vedlo k problémům s počítačem a systémy lodi.

Takzvaný rychlý profil letu totiž potřebuje, aby navedení na orbitu bylo, co nejpřesnější, aby se pak čtyřmi korekcemi dostal během šesti hodin až k ISS. Tentokrát však přesnost rakety byla špatná a loď byla mnohem výš, než měla. Palubní počítač sice provedl dva první korekční manévry správně, ale při třetím zjistil, že je loď už dost vysoko a hlavní motor Sojuzu by nebyl schopen udělat tak nepatrný zážeh, proto počítač vybral jen korekční motorky pro úpravu dráhy, to však vedlo ke kolizi jiných systémů, které vyhodnotily, že hlavní motor je na urychlení lodě příliš silný a proto hlásili chybu. Vzhledem k tomu, že se Sojuzu nepodařilo včas správně upravit dráhu, přešla loď na klasický profil letu, kdy se k ISS připojí po dvou dnech.

28. března se skutečně Sojuz přiblížil k ISS a u modulu Pojsk následně zakotvil. Posádka tak neplánovaně musela ve stísněných podmínkách Sojuzu vydržet déle, než posádka předchozí. Nyní už je posádka stanice kompletní 39. dlouhodobá expedice se může naplno pustit do své práce.

Sojuz u ISS

Sojuz u ISS
Zdroj: http://www.americaspace.com/

Grasshopper 2 zažehl motor

Zařízení Grasshopper od společnosti SpaceX má umožnit znovupoužitelnost prvního stupně jejich rakety Falcon 9v1.1. S tímto zařízením jsme se setkali už dříve, šlo o první exemplář, který ještě využíval nižší první stupeň rakety Falcon 9 a s jeho úspěchy nás může seznámit například toto, nebo toto video. Nyní už Grasshopper využívá vyšší první stupeň rakety Falcon 9v1.1 a má dokonce letový model nožiček, které jsou schopny se zaklopit a vyklopit.

Dlouho se nevědělo, kdy první test druhého exempláře proběhne, byl avizovaný už na prosinec, ale nic se nedělo. V únoru uniklo několik fotografií, které zdálky ukázaly zčernalý spodek nového Grasshopperu, ale SpaceX stále mlčela. Až tento týden se objevilo video prvního statického zážehu GH2, které naleznete zde. Uvidíme, kdy se objeví první letový test, ale držíme SpaceX palce.

Spodní ožehnutá část Grasshopperu po statickém zážehu

Spodní ožehnutá část Grasshopperu po statickém zážehu
Zdroj: https://lh4.googleusercontent.com/

Grasshopper 2

Grasshopper 2
Zdroj: https://lh4.googleusercontent.com/

Opportunity má zase štěstí

Rover Opportunity, který už od roku 2004 brázdí povrch Marsu a nedávno slavil desetileté výročí, je zčásti závislý na náhodných větrných podmínkách na planetě, které se čas od času postarají o vyčištění jeho solárních panelů, které jsou dlouhodobě zanášeny marsovským prachem a dochází tak k postupnému snižování dodávek energie. Kdyby nedošlo čas od času k očištění panelů větrem, byl by dnes Opportunity takřka bez energie. A tento týden došlo opět ke kýženému očištění jeho solárních panelů.

Deset let na Marsu

Deset let na Marsu
Zdroj: http://marsmobile.jpl.nasa.gov/

Dodávky energie se po posledním očištění zvedly o deset procent s tím, že v minulých dnech došlo k něčemu podobnému a navíc na jižní polokouli Marsu pomalu přichází jaro a slunečního světla na jeho povrch dopadá stále více. Díky všem těmto událostem se dodávky roveru zvýšily o sedmdesát procent oproti stavu, který panoval před dvěma měsíci. Vozítko tak opět získalo další možnost svého předlouhého života na Marsu.

Vozítko Opportunity krom jiného objevilo důkazy, že ve výhledu několika miliard let po marsovském povrchu tekla tekutá voda. Za svoji více jak desetiletou službu objevilo mnoho dílčích poznatků o Rudé planetě a napomohlo nám ujasnit si několik důležitých otázek a poznat jednu z oblastí Marsu. Do roku 2010 mu byl na druhé straně planety i rover Spirit, který však uvízl v písku a už se z něj nevyhrabal.

Opportunity na Marsu

Opportunity na Marsu
Zdroj: http://apod.nasa.gov

Kosmické mini-zprávy

Přistávací modul EDM, který má v rámci mise ExoMars přistát na Marsu má jméno – byl oficiálně pokřtěn jako Schiaparelli – po italském astronomovi Giovanni Schiaparellim, který žil na přelomu 19. a 20. století.

V současnosti je velice očekávaná a často diskutovaná takzvaná ARM mise, při které má dojít k odchycení asteroidu, dopravení na orbitu Měsíce a kolem roku 2024 k němu má být vyslána posádka v lodi Orion. Během diskuzí o této misi přišly na přetřes i alternativní pohledy, například tento navrhuje pouze odebrání části většího asteroidu a jeho dopravení na orbitu Měsíce. Tato mise bude ještě hodně diskutovaná a my jí i nadále budeme sledovat.

Tento týden se také objevilo video od ESA, které která ukazuje, jak by se mělo vyvíjet rozlišení snímků jádra komety během přibližovací fáze sondy Rosetta ke kometě.

Zároveň NASA zveřejnila i animaci, která ukazuje, jak bude probíhat sestavování rakety SLS, její operační užívání a většina úkonů spojena se startovní i přistávací fází. Rozhodně zajímavá animace, která ukazuje, jak složitý stroj to bude.

Loď Orion a mise k asteroidu

Loď Orion a mise k asteroidu
Zdroj: https://kosmonautix.cz/

 

Zdroje informací:
http://news.discovery.com/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://www.nasaspaceflight.com/
http://www.jpl.nasa.gov/news/

Zdroje obrázků:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Mars_Spirit.jpg
http://l.yimg.com/bt/api/res/1.2/pu0ylLWVfxXw61II4SXwVw–/YXBwaWQ9eW5ld3M7Zmk9ZmlsbDtoPTc2ODtweW9mZj0wO3E9NzU7dz01OTg-/http://media.zenfs.com/en_us/News/afp.com/0ab5074dd829bdad92317891b0590560beac4576.jpg
http://www.americaspace.com/wp-content/uploads/2014/03/soyuz-tma-12m.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/NfqD0RvD9pwncnQ2fGnW0hRwo4RPuVZdi5TgtgkP7d2am75Gjhz-PgGYUDzJKX41DA=w1803-h830
https://lh4.googleusercontent.com/EgtFjOUFuejP4mqqSRkVDH9dOpmD3EEz_C7Dpvni7UkZP7n_pjWY7XgqPJYvwv0KlQ=w1803-h830
http://marsmobile.jpl.nasa.gov/mars2020/images/10yearsOnMarsHmpg1-hpfeat.jpg
http://apod.nasa.gov/apod/image/1101/OpportunitySol2476_Kremer.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

3 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 80. díl (24.3. – 30.3.2014)”

  1. Havi napsal:

    10 rokov a mne baterka v notebooku odišla už po 2 rokoch 😀

  2. Aleš Hrdina napsal:

    Dobrý den, děkuji za čtení na neděli. Informací dost. 🙂 Mám jednu prosbu. Nedávno se na tomto webu objevilo video cca 16minutové, které bylo nafilmováno z nitra návratového modulu a ukozovalo vstup do atmosféry a přistání na Zemi. Můžete mě na něj prosím nasměrovat? Nemůžu ho najít… Děkuji 🙂

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.