Den práce na ISS a přípravy na odlet

Mezinárodní vesmírná stanice

Mezinárodní vesmírná stanice – momentálně jediný nonstop obydlený objekt ve vesmíru a zároveň i největší lidský výtvor mimo povrch Země. V jejích útrobách vedle sebe žije a pracuje šest astronautů, kteří mají své dny pečlivě rozplánované. Mají na starosti jak nejrůznější vědecké experimenty, tak i běžnou rutinu, která souvisí s provozem stanice. Musí procvičovat své svaly, ale najdou si čas i na oslavu státních svátků. Pro alespoň krátký pohled do jejich povinností jsme pro Vás připravili dnešní článek.

Během víkendu se posádka zaměřila hlavně na rozbitý skafandr, ve kterém se Luca Parmitano málem utopil. Karen Nyberg a Chris Cassidy se ve spolupráci s pozemním řídícím střediskem snažili vyzkoušet podezřelé systémy a případně je opravit, aby se únik vody již nemohl opakovat. S jakým výsledkem se oprava podařila zatím nevíme. Jisté je, že při ostré zkoušce během minulého týdne došlo znovu k úniku vody do helmy. Pokud by se posádce nepodařilo závadu odstranit, je řídící středisko připraveno naložit podezřelé součástky do lodi Sojuz, která je dopraví na Zemi.

V sobotu se navíc na tři a půl minuty zažehly motory evropské lodi ATV. Tento zážeh urychlil stanici zhruba o 0,3 m/s, což se může zdát málo, ale i takto drobná změna byla potřebná – blíží se totiž odlet lodi Sojuz TMA-08M a krátce poté ke stanici zamíří Sojuz TMA-10M. Je proto potřeba vhodně vyladit oběžnou dráhu.  Kromě toho se z útrob ATV přečerpalo do staničních nádrží 84 litrů vody a také vzduch.

Posádka tvořící 36. dlouhodobou expedici v japonském modulu Kibó.

Posádka tvořící 36. dlouhodobou expedici v japonském modulu Kibó.
Zdroj: http://l1.yimg.com/

Každé první pondělí v září se Američané těší na státní svátek pojmenovaný Den práce (Labor day). Na ISS momentálně pobývají dva zástupci s nášivkami NASA na skafandrech – Karen Nyberg a Chris Cassidy. I oni si státní svátek užili – řídící středisko jim naplánovalo volnější program a zvolněný rytmus, takže zbylo dost času i na povídání s příbuznými na Zemi. Ovšem astronauti mají službu 24 hodin denně. Takže svátek nesvátek, Karen a Luca Parmitano museli nacvičovat postupy pro přílet zásobní lodi Cygnus, která by k ISS mohla vyrazit už za pár dní. Stejně tak není možné ošidit ani pravidelné posilovací procedury, které pomáhají minimalizovat dopad mikrogravitace na lidské tělo.

Posádka se také připravuje na již zmiňovaný odlet lodi Sojuz TMA-08M. Především se to týká trojice Pavel Vinogradov, Chris Cassidy a Alexandr Misurkin, kteří se v tomto korábu vrátí domů. Odlet je naplánovaný na 10. září a do té doby je potřeba provést celou řadu úkonů – namátkou třeba kontrola systémů lodi, nebo zkoušky skafandrů Sokol, ve kterých se kosmonauti nasoukají do Sojuzu a vydrží v nich až do přistání. Ještě před odletem ale současný velitel 36. dlouhodobé expedice, Pavel Vinogradov, předá pomyslné žezlo svému krajanovi, Fjodoru Jurčichinovi, který bude velet 37. dlouhodobé expedici.

Na ISS tedy zůstane trojice ve složení Karen Nyberg, Fjodor Jurčichin a Luca Parmitano. Ti ale dlouho nezůstanou sami. Na Zemi se už na svůj start připravuje posádka Sojuzu TMA-10M ve složení Oleg Kotov, Sergej Rjazanskij, Michael Hopkins. Pokud se nestane nic mimořádného, vyrazí toto trio do vesmíru 25. září. Ještě než tato trojice odstartuje na svůj bezmála půlroční pobyt ve stavu beztíže, najdete na našem blogu článek, který se bude jednotlivým účastníkům věnovat podrobněji. Následující video ukazuje aktuální přípravy s posádkou, včetně krátkých rozhovorů a nácviku v lodi Sojuz.

Včerejší den byl ve znamení odletu lodi Kounotori-4 od ISS. Posádka musela nejprve dobře utěsnit průlez mezi lodí a modulem Harmony, ke kterému byla připojena. Pak se Karen Nyberg a Luca Parmitano pustili do jemného procesu oddělení, který zajistila staniční robotická paže. Japonský náklaďák naplněný odpadky a dalším již nepotřebným materiálem se po uvolnění od manipulátoru vzdálil od stanice a sedmého září by měl vstoupit do atmosféry, kde shoří. Na palubě Kounotori bychom ale našli i experimentální zařízení i-Ball, které by mělo přečkat průchod atmosférou. Více se o něm dočtete v našem článku.

Jak je vidět, posádka se na ISS opravdu nenudí. Pokud by Vás zajímalo, co zrovna který kosmonaut dělá, nebo jak vypadá jejich běžný den, doporučím Vám web spacestationlive.nasa.gov – tady najdete velké množství informací o aktuálním dění na ISS. Přes tlačítka „Live data“ a „Crew timeline“ si můžete zjistit, co má zrovna teď který astronaut na starosti.  Kromě toho nabízí tento portál i další zajímavé informace. Všem zájemcům o kosmonautiku jej vřele doporučuju.

Zdroje informací:
http://news.yahoo.com/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://ospherica.es/wp-content/uploads/2013/05/iss-linux-690×394.jpg
http://l1.yimg.com/…/Labor_Day_In_Space_Astronauts

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Den práce na ISS a přípravy na odlet”

  1. Wopat napsal:

    Pěkný článek. Při jeho čtení mě napadla jedna věc. Když kosmonauti nakládají odpadky do nákladních lodí, musí je nějak kvalitně připevnit/ukotvit či něco podobného? Nebo to tam stačí naházet. Zajímá mě, jestli při manévrech volně poletující náklad nemůže mít nějaký vliv na loď kvůli nárazům do stěn.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.