sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Kosmotýdeník 41. díl (24.6. – 30.6.2013)

S nedělním polednem přichází již tradiční kosmotýdeník. V jeho čtyřicátém prvním vydání se podíváme na nejzajímavější události posledního červnového týdne. Shrneme si start teleskopu IRIS, který je unikátním přístrojem, slibujícím velký vědecký přínos za rozumnou cenu. Dalším dnešním tématem bude přistání lodě ShneZhou 10, která uskutečnila druhý čínský pobyt na orbitální stanici Tiangong 1. Poslední zpráva se bude týkat ruské vesmírné vycházky na ISS, která přichystala prostor pro nový ruský modul.

IRIS z podvěsu do vesmíru

IRIS při dokončení
IRIS při dokončení
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Ultrafialový teleskop IRIS (Interface Region Imaging Spectrograph) má za sebou svůj start. 28. června v brzkých ranních hodinách se odpoutala raketa Pegasus od nosného letadla, které jí vyneslo nad troposféru do výšky 12 km. Raketa pak zažehla svůj motor a postarala se o to, aby se teleskop dostal na LEO.

Význam teleskopu IRIS je dalekosáhlý. Bude to po neuvěřitelných čtyřiceti letech první stroj, který se zaměří na studium chromosféry a koróny Slunce. Tento výzkum povede hlavně k pochopení vzniku slunečních erupcí, které mají velký vliv i na samotnou Zemi.

Celý teleskop včetně startu vyšel jen na 40 milionů dolarů. IRIS je totiž součástí projektu SMEX (Small Exploration). V rámci tohoto programu NASA podporuje až středně velké družice se zaměřením na astrofyziku. Maximální cena takové družice nesmí být větší než 120 milionů dolarů a důležitou podmínkou je také levný provoz.

Božská loď bezpečně přistála

ShenZhou 10 přistála
ShenZhou 10 přistála
Zdroj: https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/

Čínská mise ShenZhou 10 – Tiangong 1 skončila. Po dvoutýdenním pobytu posádky na stanici, přistál jejich návratový modul lodě ShenZhou 10 bezpečně na severu Číny v provincii Vnitřní Mongolsko. Přistání proběhlo 26. června v 00:07 UT. Během letu se posádka věnovala různým vědeckým experimentům včetně přímého přenosu fyzikálních experimentů pro čínské středoškolské studenty. Během letu došlo také k experimentálnímu odpojení lodě od stanice a jejímu opětnému připojení, tentokrát bez automatiky – opětovné připojení řídila posádka přímo z lodě ShenZhou 10.

Jednalo se tak už o druhou misi čínské pilotované lodě ke stanici Tiangong 1. Tato mise byla poslední a stanici nyní čeká zánik v hustých vrstvách atmosféry. Čína má v plánu vyslání podobné stanice Tiangong 2 v následujících třech letech a do budoucna plánuje stanici Tiangong 3, která již bude složena z několika modulů a její podoba bude zřejmě hodně připomínat bývalou sovětskou a později ruskou stanici MIR.

Ruská vesmírná vycházka na ISS

Fjodor během kosmické vycházkyFyodor během kosmické vycházky
Fjodor během kosmické vycházky
Zdroj: https://lh6.googleusercontent.com/

24. června v 15:31 SELČ začala na Mezinárodní kosmické stanici připravovaná kosmická vycházka v podání dvou ruských kosmonautů Fjodora Jurčichina a Alexandra Misurkina. Hlavním úkolem byla instalace kabelů a příprava na připojení nového ruského modulu Nauka. Tento víceúčelový modul je prozatím poslední část kosmické stanice a stanice po jeho připojení bude víceméně hotová. Start Nauky je plánován na duben příštího roku. Aktuální stav modulu je k vidění třeba zde. Dalším z úkolů kosmické vycházky byla výměna ventilů, instalace nových madel, úklid zařízení Vinoslivost a Foton-Gamma.

Kosmonauti zvládli vše v časovém předstihu a vypořádali se všemi úkoly. Zde najdete záznam z vycházky.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://en.wikipedia.org/
http://science1.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/images/content/719974main1_IRIS-solarwings-deployed-670.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/styles/1024x768_autoletterbox/public/2013-2962-full.jpg?itok=l7rDTvyj
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/943504_556841177710221_1837832414_n.jpg
https://lh6.googleusercontent.com/-qIUl9W5ZZY0/UcjbLTz9NdI/AAAAAAAA0Xw/ptPFlXk_hRs/w940-h625-no/Fyodor.jpg

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
dd
dd
11 let před

Pěkné shrnutí Lakely 🙂

https://kosmonautix.cz/2013/06/30/kosmotydenik-41-dil-24-6-30-6-2013/