sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Znovuzrození jaderného paliva pro vesmírné sondy

Jestli se kosmické aparáty bez něčeho neobejdou, pak je to zdroj elektrické energie. Ano, okolo Země je to snadné – na družici se připojí solární panely a nemusíme nic řešit. I u Marsu je můžeme použít, ale jelikož jsme dál od Slunce, bude jejich účinnost nižší než na naší planetě. Pokud bychom šli do větších hlubin Sluneční soustavy, už nám Slunce nebude stačit. Na druhou stranu čest výjimkám – třeba americká sonda JUNO letí k Jupiteru jen se solárními panely. Pokud chceme zásobovat sondy energií, musíme vsadit na jaderné palivo.

Není to tak, že by do vesmíru startovaly klasické jaderné reaktory, jaké známe z jaderných elektráren. V přístrojích, které létají do kosmu nenajdeme žádné uranové palivo, ani regulační tyče. Kosmické sondy využívají takzvaného radioizotopového termoelektrického generátoru (RTG). Za tajemně znějícím názvem si můžeme představit poměrně jednoduchý systém, který využívá radioaktivního rozpadu a přímo jej převádí na elektřinu. O samotnou přeměnu se starají termoelektrické články, které využívají termoelektrického efektu (Seebeckův jev). Výhodou takového systému je snadná a hlavně bezpečná obsluha. U RTG nemůže nikdy dojít k jadernému výbuchu. Pozitivní je i to, že celý generátor váží jen několik desítek kilogramů. Potěšující je i trvanlivost takového zdroje – s dodávkami stejnosměrného proudu můžeme počítat po dobu mnohem let.

Plutonium 238 jako energetický zdroj používá i sonda New Horizons (zde vyfocená ještě během přípravy). MMRTG je vidět na levé straně. Je to ten černý válec.
Plutonium 238 jako energetický zdroj používá i sonda New Horizons (zde vyfocená ještě během přípravy). MMRTG je vidět na levé straně. Je to ten černý válec.
Zdroj: http://upload.wikimedia.org/

Pro potřeby RTG nejlépe vyhovuje plutonium ve formě oxidu plutoničitého (PuO2). Konkrétně jeho izotop plutonium 238. Poločas jeho rozpadu je 87,7 roku a typické je pro něj vyzařování alfa částic (jádra hélia), čímž se rozpadá na uran 234. Alfa částice bez problémů zastaví jakýkoliv tenký plech a jejich kinetická energie přemění na teplo. To se dá využít pro ohřívání vědeckých přístrojů sondy, která by jinak trpěla vesmírným chladem. Alfa částice navíc díky jednoduchému stínění nemůže poškodit palubní elektroniku. Problém ale je, že Spojené státy ukončily výrobu plutonia 238 ještě v minulém století. A zásoby se začaly tenčit. Vždyť jen pro MMRTG na vozítku Curiosity padlo 4,8 kilogramu oxidu plutoničitého. Jen tak pro zajímavost – podle výpočtů vygeneruje plutoniový zdroj vozítka každou sekundu 2,7 x 1015 alfa částic!

Kromě již míněného roveru bychom RTG našli třeba na některých vědeckých přístrojích, které na Měsíci zanechali astronauti v rámci projektu Apollo. Plutonium zásobuje energií i sondy Cassini (u Saturnu), Voyager 1 i 2, Pioneer 10 i 11, (všechny čtyři sondy na únikové dráze ze Sluneční soustavy), Galileo (Jupiter), Ulysses (Slunce) či New Horizons (na cestě k Plutu, pak opustí Sluneční soustavu).

NASA proto velmi usilovala o to, aby se znovu nastartovala výroba plutonia 238. Ve spolupráci s americkým ministerstvem energetiky se to nakonec podařilo. Ve státě Tennessee se po čtvrt století rozběhl zkušební provoz na výrobu tohoto izotopu. Závod Oak Ridge počítá s tím, že by od poloviny letošního roku rozjel výrobu naplno. Podle odhadů by měla roční produkce kolísat mezi 1,5 a 2 kilogramy plutonia 238. Díky tomu by v roce 2016 mělo být dostatek paliva pro konstrukci dvou generátorů nové generace. Ty se označují zkratkou ASRG – Advanced Stirling Radioisotope Generator – přeloženo do češtiny pokročilý Stirlingův radioizotopový generátor. Název přitom odkazuje na tzv. Stirlingův motor, který ke svému pohybu využívá rozdílů teplot ve dvou pístech a je mu jedno, z jakého zdroje to teplo je. Nabízí se proto jeho využití u plutoniových generátorů.

Díky tomu, že bude mít NASA k dispozici dostatek plutonia, bude s ním muset šetřit mnohem méně než dnes, kdy metaforicky řečeno zvažuje použití každého gramu. Až doposud se plutoniové zdroje používaly jen pro skutečně velké projekty, ale v dalších letech by se mohly dočkat nasazení i na některých menších sondách – třeba z programu Discovery, který cílí na nízkorozpočtové vysoce vědecky zaměřené kosmické mise. Z těch nejznámějších sond, které byly v programu Discovery realizovány můžeme jmenovat třeba projekty Stardust, Kepler, GRAIL, nebo MESSENGER.

A jak vlastně výroba plutonia 238 probíhá? Jako cíl použijeme uran 238 a bombardujeme jej jádry deuteria (těžký vodík, který má v jádře jeden neutron navíc). Dočasným výsledkem reakce je neptunium 238 a dva neutrony. Neptunium 238 má poločas rozpadu pouhé dva dny a vyzářením částice beta (tedy pozitronu) se rozpadá na požadované plutonium 238. Celou reakci ukazují přehledně tyto rovnice.

23892U + 21D → 23893Np + 2 10n

23893Np → 23894Pu + 0-1e

Rozpálená peletka plutonia 238 - pro lidské zdraví nepředstavuje žádnou velkou hrozbu.
Rozpálená peletka plutonia 238 – pro lidské zdraví nepředstavuje žádnou velkou hrozbu.
Zdroj: http://atominfo.cz/

Na závěr článku ještě jedno uklidnění – to, že do kosmu startují rakety, které mají na palubách sondy s několika kg plutonia není nebezpečné. I kdyby naneštěstí došlo k výbuchu při startu, nedošlo by k obecnému ohrožení ani by se nad kosmodromem neudělal atomový hřib. Do kosmu už startovalo celkem 25 sond s radioizotopovým zdrojem. Pouze ve třech případech došlo k havárii rakety. Pouze v jediném případě došlo k uvolnění radioaktivity do okolí. Ale tohle množství bylo prakticky zanedbatelné. Plutonium v generátoru má z bezpečnostních důvodů podobu keramických ohnivzdorných peletek. Ty se nerozpouští ve vodě a reagují pouze se silnými kyselinami. Po nárazu se z nich neuvolňuje žádný oblak jemného prachu – peletka pouze praskne a rozlomí se na poměrně velké objekty.

Na úplný závěr tu mám uklidnění pro odpůrce válek. Není jediný důvod se domnívat, že by vyrobené plutonium 238 mohlo skončit v jaderných bombách. Pro jejich výrobu se hodí plutonium 239. Nastartování výroby proto bude opravdu sloužit jen pro vědecké mise.

Zdroje informací:
http://www.kosmonaut.cz/
http://vtm.e15.cz/
http://www.chemicool.com/
http://spaceprobes.kosmo.cz/
http://mve.energetika.cz/
http://en.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/
http://cs.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://www.aviationweek.com/media/images/fullsize/Space/Miscellaneous/Pu-238-USEnergyDepartment.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/46/New_Horizons_1.jpg/1013px-New_Horizons_1.jpg
http://atominfo.cz/wp-content/uploads/2012/08/plutonium_peletka.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Benny
Benny
11 let před

Hele, Dušane, mohl bys, prosím, opravit v té rovnici D na H? Jinak zajímavý článek.

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpovědět  Benny

Jelikož se jedná o deuterium a ne klasický vodík, tak si myslím, že to D je tam správně. 😉

Respektive – úplně nejsprávněji by samozřejmě bylo H jako vodík, ale u D je jasnější, že se jedná o deuterium.

Milan Štrup
11 let před

Formálně je to úplně jedno takže to tak může zůstat.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Deuterium

Ačkoli, kdyby se mě někdo ptal na můj soukromý názor, tak upřednostňuji označení s horním indexem u H, ale to je můj osobní problém.

https://kosmonautix.cz/2013/04/19/znovuzrozeni-jaderneho-paliva-pro-vesmirne-sondy/