sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Capella Space

Capella Space, poskytovatel služeb pozorování Země využívající radarové družice se syntetickou aperturou, získal od amerického letectva kontrakt v hodnotě 15 milionů dolarů na modernizaci svých senzorů a schopností sběru dat pro vojenské aplikace.

Agentura DGA

Eva Portier, zástupkyně pro vesmír francouzské zbrojní agentury DGA uvedla, že do roku 2030 Francie plánuje mít aktivní schopnost bránit vesmírné prostředky.

Pokuta pro SpaceX

FAA oznámila 17. září, že udělila SpaceX pokutu ve výši 633 009 USD za porušení podmínek jejích licencí během června 2023 při startech rakety Falcon 9 na misi Satria-1 a v červenci 2023 za vynesení Jupiteru-3 Falconem Heavy.

Družicová platforma NOVA

Výrobce družic Apex formálně uvedl na trh větší družicovou platformu NOVA, která je podle společnosti určena pro náročnější mise vládních zákazníků. První dodávky zákazníkům začnou ve třetím čtvrtletí roku 2025.

Neuraspace

Evropská kosmická agentura plánuje otestovat služby řízení kosmického provozu, které nabízí portugalský startup Neuraspace. Na základě smlouvy oznámené 16. září bude kancelář ESA Space Debris Office integrovat služby Neuraspace se svými stávajícími nástroji.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Aktivní seriály

Náš web se může pyšnit širokou a pestrou paletou seriálů, které jsou u našich čtenářů oblíbené.

Ukončené seriály

Mimo naše aktivní seriály je tu také spousta těch, které se věnovaly například historickým tématům. I přesto, že patří mezi starší, na jejich kvalitě to rozhodně neubírá! Toužíte zjistit něco o historii, nebo se zkrátka jen kochat nádhernými fotografiemi? Pak jsou tyto seriály právě pro Vás.

Velké plány Říše středu – 3. díl – Cesta na Měsíc

Zavlaje na Měsíci čínská vlajka?

V prvním díle jsme se věnovali čínským plánům na nové orbitální stanice, druhý díl byl zaměřený na technickou stránku budoucnosti, jelikož jsme rozebírali chystané nosné rakety. Dnes náš miniseriál uzavřeme. Tématem bude cesta Číňanů na Měsíc. Předem musím upozornit, že v mnoha ohledech se bude jednat o spekulace, protože Čína je kromě jiného známá tím, že jen velmi nerada konkretizuje své plány a nejraději mluví velmi všeobecně. Jedno je ale jisté – Číňané o Měsíci mluví poměrně často a není se co divit. Byl by to velký úspěch jejich kosmického programu a úspěšné přistání by je s definitivní platností poslalo do klubu elitních kosmonautických velmocí.

Pokud se podíváme na celou věc střízlivým pohledem, zjistíme, že za současné situace je právě Čína nejžhavějším kandidátem, který by mohl na Měsíci přistát. Evropa se ohledně téhle možnosti drží zpátky, Rusové mají sice velké plány, ale ty hatí nedostatek peněz i nějaká přesnější koncepce. Jediným, kdo by mohl Číňany ohrozit jsou spojené státy. Jejich hlavní cesta by sice měla mířit k asteroidům a k Marsu, ale myslím si, že NASA po Měsíci stále pokukuje.

Vozítko v rámci mise Chang'e 3 v představách ilustrátora
Vozítko v rámci mise Chang’e 3 v představách ilustrátora
Zdroj: http://2.bp.blogspot.com

Zpátky ale k Číně. Jelikož je čínská kosmonautika výkladní skříní celého národa, potažmo vedoucí strany, je jí věnována velká důležitost. Rozvoj je přesně nalinkovaný v tzv. Bílé knize. Prozatím je schválená jen do roku 2015, nicméně i z toho mála se dá vyčíst zájem o našeho souputníka. Čína totiž chce už v roce 2013 vyslat k Měsíci nepilotovanou misi Chang’e 3, která naváže na předchozí velmi úspěšné projekty s pořadovými čísly 1 a 2. jen pro zajímavost – bude se jednat o první měkké robotické přistání na povrchu měsíce od roku 1976, kdy se to podařilo sovětské Luně 24.

Cca. metrákové vozítko by mělo na povrchu Měsíce fungovat asi tři měsíce. Tím pádem na něj čeká i 14 dní dlouhá měsíční noc, která klade velké nároky na tepelnou izolaci všech systémů. Teplota totiž bude klesat na – 170°C. Ani během „dne“ to nebude žádná selanka – teploty budou okolo 100°C. V té době ale rover využije své solární panely, ze kterých bude získávat energii. Jelikož by baterie nestačily na provoz během noci, bude vozítko využívat tepla (a možná i energie) z radioizotopového termoelektrického .generátoru, který využije rozpadu plutonia 238 (podobný systém využívá americké marsovské vozítko Curiosity).

Vozítko má přistát v oblasti Sinus Iridium (cca. 44° severní šířky), kterou pokrývají horniny na bázi bazaltu, tedy vyvřelé lunární lávy. Samotný rover bude disponovat pokročilým systémem samostatného rozhodování. Bude si například plánovat cestu tak, aby se vyhnul překážkám. Díky relativní blízkosti Měsíce mohou kdykoliv pozemní technici převzít řízení. Na druhou stranu, pokud se tento systém osvědčí, bude mít Čína v kapse technologii pro autonomní řízení i v oblastech, kde budou muset sondy spoléhat samy na sebe – např. na Marsu.

Ale zpět k vozítku Chang’e 3. To by mělo na své palubě nést několik kamer, infračervený spektrometr, rentgenový spektrometr a podpovrchový radar. Rover bude navíc disponovat mechanickou paží. Vozítko už má za sebou zkoušky systémů, které podstoupilo na začátku roku 2012 v poušti čínské provincie Gansu. Ve třetím čtvrtletí tohoto roku navíc vyzkoušelo techniku sjíždění z přistávací plošiny landeru.

Takto by mohlo vypadat vyslání pouzdra se vzorky hornin z povrchu Měsíce
Takto by mohlo vypadat vyslání pouzdra se vzorky hornin z povrchu Měsíce
Zdroj: http://www.moondaily.com

Mise Chang’e 3 má vyšlapat cestičku pro další krok vpřed. Mezi lety 2015 a 2017 by měla k Měsíci vyrazit nepilotovaná mise, jejíž jméno zatím neznáme, nicméně její úkol zaujme asi všechny zájemce o kosmonautiku. Mělo by se totiž jednat o odběr vzorků z měsíčního povrchu a jejich následné odeslání zpět na Zemi. O této misi bohužel nejsou známy žádné bližší informace. Dá se ale očekávat, že technologicky bude (hlavně co do konstrukce landeru) vycházet ze zkušeností nabytých při misi Chang’e 3.

Nasbírané vzorky poputují zpět na Zemi v návratovém pouzdru – díky tomu bude moci Čína vyzkoušet tepelný štít, který zvládne výrazně vyšší tepelné namáhání, než pokud by se vracel pouze z nízké oběžné dráhy. Doposud Čína nikdy nezkoušela podobný manévr. Všechny vstupy do atmosféry byly +/- z první kosmické rychlosti, tedy z nízké oběžné dráhy. Návrat od Měsíce ale bude jiná káva. Pokud se systém osvědčí, přijde na řadu velké finále – přistání lidské posádky na Měsíci.

Tohle už je podle soudobých měřítek spíše v kategorii sci-fi, aneb představa čínské lunární základny
Tohle už je podle soudobých měřítek spíše v kategorii sci-fi, aneb představa čínské lunární základny
Zdroj: http://www.blogcdn.com

V této fázi se již dostáváme do dříve avizované roviny spekulací. Nicméně už od příštího roku bude k dispozici nový kosmodromu Wenčang na ostrově Hainan, který díky blízkosti rovníku umožní vyšší nosnosti raket. Navíc ve dvacátých letech by chtěli Číňané nasadit těžkotonážní raketu Čchang-čeng 9. Osobně se nedomnívám, že by hned její první start využili pro vyslání lidské posádky k Měsíci. Sečteno a podtrženo – Není otázkou, zda Čína někdy k Měsíci vyšle pilotovanou posádku (pokud se tedy nečekaně nezbrzdí její ekonomika), otázkou je spíše kdy k tomu dojde. S přihlédnutím ke všem objektivním skutečnostem nevěřím tomu, že by k takové misi došlo dříve než v roce 2025. Mnohem reálnější mi přijde termín okolo roku 2030.

Čína samozřejmě plánuje i do vzdálenější budoucnosti. Jenže i u ní platí přímá úměra známá i z ostatních kosmických agentur – čím větší časová vzdálenost, tím větší sci-fi. Čína by například ráda vybudoval trvalou měsíční základnu. Té se ale nejspíše dožijí naše děti, nebo ti, kteří vsadí na zdravý způsob života. Její realizace by teoreticky mohla nastat okolo roku 2050, ale spíše později.

Náš miniseriál o čínských kosmických plánech tímto dílem končí a já doufám, že se Vám alespoň trochu líbil a že jste s jeho pomocí nahlédli pod pokličku plánů nejlidnatější země světa, která své kosmonautické novinky drží poměrně v tajnosti.

Zdroj informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
http://forum.kosmonautix.cz/
http://en.wikipedia.org/
http://en.wikipedia.org/wiki/Sinus_Iridum

Zdroje obrázků:
http://ing.dk/modules/xphoto/cache/57/62557_650_550_0_0_0_0.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-yTphoVDa63Y/T526I4h46vI/AAAAAAAARaE/5r-np32ojjI/s1600/chang-E-3-krishna-x3-580.jpg

http://www.moondaily.com/images/china-moon-lunar-vehicle-art-bg.jpg
http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2012/07/chinamoonbase.jpg 

 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
wintersX
wintersX
11 let před

Krása (y) 🙂 určitě se toho dožijeme všichni proboha…. Co to tam kecáte že se toho dožijí naše děti :D…… :)))

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpovědět  wintersX

Jsem raději trochu při zemi, abych pak nebyl zklamaný. I já se samozřejmě nechám rád překvapit, ale raději mám menší očekávání, než aby mne realita zklamala. A co se týče trvalé lunární základny, tak tak bych byl prozatím hodně opatrný.

Marek
Marek
11 let před

nádherný článek, o Měsíc se zajímám ze všeho nejvíc a vždy mě potěší, když si můžu přečíst, že zájem o něj neupadá 🙂
hrozně se těším, až tam někdo zase přistane 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpovědět  Marek

Díky za pochvalu. Měsíc má své neoddiskutovatelné kouzlo. 🙂

hulvath
hulvath
11 let před

Ja slysel, ze Mesicnanky maji prsa na zadech, je to pravda ?

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpovědět  hulvath

Velmi zajímavá teorie, ale já myslím, že Měsíčňanky, ani Měsíčnané neexistují. Měsíc je sice krásný, ale bez života. Nemá atmosféru, na jeho povrch dopadá škodlivé záření a navíc se tu výrazně liší teploty mezi osvětlenou a neosvětlenou částí. Sečteno a podtrženo – místo pro vznik života nevhodné.

Roman
Roman
11 let před

Tak jsem si početl.Skvělé.Jen mám připomínku k výhledu a perspektivám.
A neodpustím si rýpnutí do Amíků.Oni prohlásili(Kennedy),že budou
na měsíci…A byli!…? No.. asi ano.Trvalo jim to pár roků před čtyři-
ceti lety!!“Pár“ roků po letu Gagarina-no,asi7roků,že??!Od té doby tam
nikdo nebyl a jen z logiky věcí a času se DÁ! o Apollech pochybovat.Od té
doby uplynulo moře času.Číňané s dnešní technologií by tam měli být-tedy
mým odhadem – asi za dva roky,NEBO UŽ TAM MĚLI BÝT,když se to srovná s američany-technologie vědomosti-TEHDEJŠÍ A NYNĚJŠÍ,propagace Číny-strany,snaha,finance,výpočty a kdesi-cosi dalšího.Takže nám zbývá než …“jen“ opravdu se asi nechat překvapit.Moje dedukce jsou jen logické
a jednoduché(1+1=2),takže v nich nehledejte velké spekulace;-)
Pěkný den…R

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpovědět  Roman

Ono v době Apolla to bylo hodně o tom, že cesta na Měsíc byla prvořadým státním cílem – kosmonautiku hltali i běžní Američané a byli hrdí na to, co jejich země dokázala. To se od té doby změnilo. Lety do kosmu jsou drahé a spousta lidí ztratila to vlastenecké nadšení – považují lety do vesmíru za vyhazování peněz. Je to velká škoda. Čína sice má to nadšení i peníze, ale zatím jí chybí kvalifikovaní odborníci. Ale to se postupně začíná zlepšovat. Uvidíme tady, jak to bude vypadat v dalších letech.

Roman
Roman
11 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Pane Majer moc si Vás vážím za vaše postoje
a Vaši fundovanost.Už jsem si o Vás udělal mínění,
které je velice kladné a budu na vaše stránky poh-
lížet jen s úctou ! ! ! Kdyby bylo víc takových
lidí jako Vy,tak by bylo na světě dávno mnohem lépe.
Myslím,že máte velký přehled a nadšení.Děkuji.-R-

Dušan Majer
Dušan Majer
11 let před
Odpovědět  Roman

Velice Vám děkuji za tak pěkné hodnocení. Skoro se až červenám :-). Velice mne těší, že se tu čtenářům líbí. Na našem fóru i blogu Vás vždy rádi uvidíme. 😉

kadantonina
kadantonina
5 měsíců před

Krása (y) určitě se toho dožijeme všichni proboha…. Co to tam kecáte že se toho dožijí naše děti :D….… :)))

https://kosmonautix.cz/2012/12/08/velke-plany-rise-stredu-3-dil-cesta-na-mesic/