ExoMars
Společnost Airbus Defence and Space postaví přistávací platformu pro rover ExoMars Evropské vesmírné agentury. Start mise je plánován na rok 2028.
sociální sítě
Přímé přenosy
krátké zprávy
Společnost Airbus Defence and Space postaví přistávací platformu pro rover ExoMars Evropské vesmírné agentury. Start mise je plánován na rok 2028.
Čína dňa 29.3.2025 o 17:05 hod. SEČ úspešne vypustila experimentálnu družicu TJS-16 pomocou rakety CZ-7A z kozmodrómu WSLC.
Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.
Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.
V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.
Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.
Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.
Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.
Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.
Naše podcasty
Doporučujeme
Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.
Poděkování
Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!
Na texaské základně Corn Ranch se vše schyluje k tomu, aby z tamní rampy LS-1 odstartoval suborbitální nosič New Shepard, na který čeká mise NS-30. Jedná se o pilotovanou výpravu do výšky lehce nad 100 kilometrů, tedy nad mezinárodně uznávanou hranici kosmického prostoru. Na palubě jsou Lane Bess z USA (poletí už podruhé), jeho krajané Richard Scott, Tushar Shah a Robert Wilson, Španěl Jesús Calleja a Australanka Elaine Chia Hyde. Termín startu v tuto chvíli není jistý, jelikož odpočet stojí a čeká se. Zdroje informací: https://en.wikipedia.org/ https://x.com/blueorigin/ Zdroje obrázků: https://pbs.twimg.com/media/GkmTJ7gWkAAOGKm?format=jpg&name=medium
Ať už jste proti, nebo ne, vesmír se v poslední době začíná otevírat mnohem širšímu publiku, než bylo možné dříve. V akci jsou soukromé firmy, které staví a vypouštějí rakety, nebo staví vlastní satelity. Jedno kosmické odvětví spojené se soukromníky ale vždycky zůstávalo tím největším lákadlem, a to vesmírný turismus. Podívat se do kosmu byla ještě před dvěma desítkami let výsada pouze kvalifikovaných astronautů, kteří se připravují měsíce na svůj let. Dnes je situace ale jiná a právě soukromé firmy se tento sen o vesmírném cestování pro všechny snaží naplnit. Nejvýraznějšími společnostmi, které se o toto pokouší, jsou SpaceX, Blue Origin a Virgin Galactic. SpaceX už má za sebou velké kousky, jako například Inspiration4 a momentálně se chystá mise Axiom Space-1. Virgin Galactic vynesla své první turisty teprve nedávno a na palubě lodi VSS Unity byl i ředitel společnosti Richard Branson. A pak tu je Blue Origin, kterou založil Jeff Bezos, jenž už se také na své raketě New Shepard podíval na hranici kosmického prostoru. A právě o Blue Origin je dnes řeč. Už
Na našem webu se zaměřujeme primárně na orbitální mise, ale čas od času uděláme výjimku a informujeme i o suborbitálních misích. Ty jsou totiž velice důležitou a v podstatě nenahraditelnou součástí vědeckého výzkumu. 9. ledna v 6:00 SEČ odstartovala ze základny Wallops mise DXL (Diffuse X-rays from the Local galaxy), při které se náklad dostal do výšky zhruba 267 kilometrů. Let byl úspěšný a po celou dobu byla přijímána správná data. Tato mise byla vyhrazena výzkumu rentgenového záření z vesmíru. To neustále bombarduje naši planetu a přitom jeho zdroje a charakteristiky nejsou plně prozkoumané. Mise DXL si klade za cíl prozkoumat rentgenové záření, které se k naší Zemi vydalo z jiného místa Mléčné dráhy.
Rakety, které nemají za úkol dosáhnout oběžné dráhy, se označují jako výškové, sondážní či suborbitální. Nedosáhnou sice první kosmické rychlosti, ale i přesto mohou vynést nejrůznější vědecké experimenty do výšky několika stovek či dokonce tisíc kilometrů. Představují proto další z možností, jak navodit stav mikrogravitace, aniž bychom museli letět na oběžnou dráhu. Historie výškových raket sahá až k německé válečné V-2.
Blue Origin chystá další start své sondážní VTVL rakety New Shepard na NET čtvrtek 24. září v 15:00 UTC. Ponese 12 komerčních experimentů. 22. září 18:35
Kancelář pro suborbitální posádky (SubC) NASA zahájila práce na bezpečnostních postupech a kvalifikaci pro budoucí komerční suborbitální lety. 24. června 21:50
NASA prověřila revoluční technologie, která by umožnila souběžné studování stovek hvězd a galaxií. Jde o technologii, která byla původně vyvinuta pro Dalekohled Jamese Webba. Zmíněná technologie se ukrývá pod zkratkou NGMSA (Next-Generation Microshutter Array) a 27. října letěla poprvé na přístroji FORTIS (Far-ultraviolet Off Rowland-circle Telescope for Imaging and Spectroscopy). Zařízení NGMSA je v podstatě svazek 8 125 miniaturních závěrek, přičemž každá z nich má průměr srovnatelný s lidským vlasem. Tyto mikrozávěrky je možné otevírat či zavírat podle toho, jaké nebeské objekty chtějí vědci pozorovat.
Kontrakt získala firma Equatorial Launch Australia a suborbitální nosiče začnou z Arnhemského vesmírného střediska startovat v roce 2020. 31. května 14:35
Suborbitální VTVL raketa (NS3) firmy Blue Origin se 2. května chystá k celkově jedenáctému letu a vynese do mikrogravitace 38 experimentů. 1. května 22:57
3,7 tunový suborbitální demonstrátor VTHL Ťia-keng – 1 (Jiageng) od Space Transportation letěl do 26,2 km max. rychlosti 4300 km/hod. 23. dubna 13:50
Na webu Kosmonautix.cz používáme soubory cookies k zajištění správného fungování našich stránek, ke shromažďování anonymních statistických dat a pro lepší uživatelský zážitek. Více informací najdete zde.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.
Děkujeme za registraci!
Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.